neděle 16. prosince 2018

Recenze ✩ Chladnokrevně ✩ Robert Bryndza

Autor: Robert Bryndza
Originální název: Cold Blood
Přeložila: Kateřina Elisová
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok a místo vydání: 2018, Praha
Vazba knihy: vázaná s přebalem
Počet stran: 416
Zdroj: moje knihovna
1. vydání
ISBN 978-80-271-0522-9

5. díl ze série Inspektorka Erika Fosterová – zde mohou být zodpovězeny otázky z předešlých dílů!!
 

O knize:
Temže vyplaví kufr s rozřezaným mužským tělem a o několik dní dříve bylo v podobném kufru nalezeno ženské tělo. Kdo to mohl udělat? A čím se oni dva provinili? Pitva ukáže mnohé a šéfinspektorce Erice Fosterové je jasné, že to nebude jednoduchý případ. Musí sestavit tým, který bude pracovat ve dne v noci, aby vraha dopadl. Jedná se ovšem o jednoho vraha? A nebude mrtvých víc?

Můj názor:
Další případ Eriky Fosterové. Bára z Cosmopolis byla tak laskavá a zaslala mi pátý díl, na který jsem se moc těšila. Robert Bryndza píše opravdu poutavě a velmi dobře, takže by byl hřích, kdybych knihu vynechala. A musím se přiznat, že na další pokračování jsem byla hodně zvědavá a napnutá, jaké asi bude další vyšetřování, jak složitý případ to bude tentokrát a hlavně, co se událo v Eričině životě zatím, co jsme se s ní neviděli a jak ji to ovlivnilo.

Policii se dostane do rukou kufr, který plaval v Temži. Když pomineme znečišťování řek, tak by na tom nebylo nic neobvyklého. Opak je však pravdou. Kufr je nezvykle velký a co hůř, je v něm mrtvý muž. Nikdo netuší, co je to za muže a hlavně, kdo si dal tu práci, aby ho do kufru vůbec dal a odtáhl ho do řeky. Záhada nad záhadu a Erice je jasné, že to nebude případ jen ledajaký. Tento případ otevře dveře, které měly být zavřeny…

Nedlouho poté se najde druhý kufr, ve kterém je nalezena mladá žena. Nikdo netuší, co se s nimi stalo a proč. Ale rozjíždí se obtížný případ, kdy světlo padne na tu nejtemnější stránku Londýna, tedy drogovou mafii. Jenže, koho se poptat, aby to nebylo tak nápadné a hlavně bezpečné? A co je nejhorší, i uvnitř policie se najde zločinec a Erika to pozná na vlastní kůži.
Jsou věci, na které se nepřipravíte...
Příběh se rozjel v podstatě hned na prvních stránkách. Hned od začátku je nám jasné, že to bude nechutné, děsivé a nebezpečné. A díky tomu stránky pěkně ubývají. Jenže pak přišlo menší zklamání v podobě tahání nitek a já ztratila prvotní nadšení. Kniha je stále dobře čtená, ale už nebyla tak zajímavá. Případ stagnoval a já se ptala, kdy konečně dostanou tip nebo na něco přijdou sami.

Do děje se nám dostanou také dvě postavy, Nina a Max. Zprvu jsem nechápala, kdo to je proč tam vůbec jsou. Ale později to začínalo dávat smysl a já jsem s dalším očekáváním četla, co jim život přinese na dalších stránkách. A můžu Vám říct, že v některých částech jsem zatajovala dech a hlavně na konci jsem nevěřícně koukala. Toto je vážně dobře promyšlené.

Také bych ráda podotkla, že se zde skvěle podíváme na zoubek psychologie některých postav. Některé jsou vážně šílené a nechápete, o co jim vlastně jde. A některé jsou zase předvídatelné, ale přesto s nadšením sledujete, co udělají v dalších minutách a dnech.

Když to shrnu, tak je to dobrá detektivka, která se čte opravdu sama. Vůbec nevnímáte čas a najednou jste na konci. Přesto tomu chyběla jistá šťáva a měla zbytečnou omáčku, která tam ovšem patřila. Chladnokrevně přesto doporučím, protože věřím, že spousta čtenářů bude nadšená :)

Bodování:
Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Cosmopolis, které spadá pod nakladatelský dům Grada Publishing! Knihu si můžete zakoupit zde.

6 komentářů:

 1. Včera večer jsem zrovna knížku dočetla a dnes začínám s recenzí :-) Takže jsem mrkla jen na závěrečné hodnocení (mohu prozradit, že ho máme stejné) a vrátím se k ní až budu mít tu svou hotovou :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Asi to budeme mít obdobné. Na tvou recenzi se těším, takže se v nejbližší době mrknu :)

   Smazat
  2. Tak přečteno :-). A se vším do puntíku souhlasím. Uprostřed knihy jsem taky nějak ztratila vůbec chuť pokračovat. Pak se to rozjelo a zase jsem četla s chutí. Přesto se těším na další díl s Erikou :-).

   Smazat
  3. To mě těší. Já už myslela, že budu jediný rýpal :D Čte se to vážně pěkně, lehce a rychle, ale už mě jedna linka nebaví a chtělo by to nějakou změnu. Zatím to tak ale nevypadá...

   Smazat
 2. Super recenze. Jak píšu u každé recenze na tuhle sérii, už si ji opravdu nutně musím přečíst. :))

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přečti, je skvělá. To myslím dokládá i spousta těch kladných recenzí. Sice mě už unavují ty předvídatelné konce, ale stejně se těším na další díly :)

   Smazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)