neděle 24. března 2019

Recenze ✩ Malinka ✩ Dita Táborská

Autor: Dita Táborská
Obálka: Lucie Zajíčková
Nakladatelství: Host
Rok a místo vydání: 2017, Brno
Vazba knihy: vázaná s přebalem
Počet stran: 439
Doporučená prodejní cena: 329,- Kč
Zdroj: knihovna
1. vydání
ISBN 978-80-7577-096-7

O knize:
Milena Hlinecká, známá pod zdrobnělinou Malka, je mladá žena, která pracuje jako asistentka režie. Svou práci má ráda, ale v osobním životě pokulhává. Malka je totiž adoptovaná a netuší, kdo je její skutečná matka. Celý život se na to snaží přijít a její výbuchy vzteku a umíněnosti by se mohly zdát na pováženou. Jenže její vnitro přímo hmatatelně a zoufale touží po matčině objetí. A nebude mít klid, dokud svou matku skutečně nenajde. Jenže její adoptivní rodina jejích činů a nevyzpytatelnosti už má dost a ne vždy budou mít pochopení. A když Malka otěhotní, její touha k nalezení své pravé matky ještě zesílí…

Můj názor:
Dita Táborská napsala dva romány, které na sebe nezávazně navazují. Zpozorovala jsem je už v době vydání, a ač obě mají nádherné obálky, nenapadlo mě nikdy si zjistit, o čem vůbec jsou. Až recenze u Pinky mě přesvědčila, že by to nemuselo být špatné čtivo. A víte co? Jsem za to ráda.

Příběh vypráví tři ženy: Malka, Ina a Alice. Každá je svá a každá má svůj životní příběh, který nějakým způsobem zahýbá životem těch dalších. Kapitol tu najdeme 22. Každá kapitola je tučně zvýrazněna a co se mi absolutně zalíbilo, je jejich vyřešení. Netuším, zda to srozumitelně napíšu, ale každá kapitola je zapsaná za tu další a tak dále. Jenže ty předešlé jsou zešedlé, tudíž ona nová, dalo by se říci, záři. Takže na konci máte vypsané všech dvaadvacet kapitol (slovy), jen ta poslední je zvýrazněna. A všechny zaplňují vždy jednu stránku. Tak co, chápete? Ne? Tak si knihu sežeňte a pochopíte :D Celou knihu pak zakončují epilogy každé ženy po několika letech.
Narodila se v porodnici, přesto je úředně nalezencem.
Jak to už se mnou bývá, chvíli mi trvalo, než jsem se zorientovala. Přece jen je Malka impulsivní a chaotická a přesně takový vede život. Takže mi opravdu hodnou chvíli trvalo, než jsem pochopila, kdo je kdo. V rámci jejího milostného života. Poté jsem se tak začetla, že stránky ubývaly a já nestačila zírat. Kniha je opravdu skvělá, velmi čtivá, jistým způsobem napínavá a živá. Celý Malčin příběh jsem prožívala spolu s ní a vnímala každý její zásadní životní okamžik jako bodnutí ostrým nožem do žeber.

Malka by si přitom nemusela absolutně na nic stěžovat. Její adoptivní rodina je milující a snažila se jí dát naprosto všechno. Jenže ona některé věci vnímala jinak. Hlavně, její pravá rodina je někde… Kde vlastně je? Kdo je její matka? Kdo je její otec? Má vůbec nějaké sourozence? A žijí ještě?

Mnoho otázek a skoro žádné odpovědi. Její adoptivní rodina se jí snažila zjistit co nejvíce informací, ale protože má v rodném listě napsáno "nezjištěno", jak potom může vědět, kdo ve skutečnosti je? A jak může vůbec vychovávat své dítě? Aby toho totiž nebylo málo, otěhotněla s ženáčem, jehož manželství je tak trochu zapeklité a po zjištění, že je Malka těhotná právě s ním a po promyšlení do nejrůznějších detailů, se on rozhodne udělat vše, jen aby dítě bylo jeho. Jenže Malka nejen že k nenarozenému dítěti nečekaně přilne, ale ona stále netuší, kdo vlastně je a zda se vůbec může postarat o to malé.
Člověk se vyrovná se všemi protivenstvími, ale musí je znát, aby se jim dokázal postavit. Lidský mozek si nedovede poradit s bílými místy, nemá rád otazníky a prázdno. Okamžitě si je vyplní, a pokud nezná odpověď, dosadí si tam nebezpečnou smyšlenku.
Ode dne, kdy dítě pochopí, že se narodilo jiné matce, než která je vychovává, nad tím přemýšlí každý den svého života. Věnuje bezbřehou duševní energii tomu, aby pochopilo samo sebe.
Příběh je to opravdu zapeklitý a tím více napínavější. Autorka Dita Táborská neřeší jen otázku adopce, ale zaměří se také na roli matky z více úhlů. Osud Alice mě více než zasáhl. Všechny ty absolvované vyšetření a marné snahy. A přestože se později zachovala jako totální mrcha, její pohnutky chápu. I Inina snaha přiblížit se k Malce byla zoufalá a tak bolestná, až se mi z toho svíralo srdce. Malčiny úskoky a odtahování bylo zlé, ale jak se může zraněný člověk správně chovat?

Závěrem napíšu, že Malinka je velmi čtivá a živá kniha, která si mě získala. Autorka se skvěle zaměřila na pro mě neprobádané téma. Knihu bych doporučila všem, kteří se zajímají o adopci, ale také těm, kteří si chtějí přečíst příběh ze života. Věřte, že nebudete litovat.

Bodování:

4 komentáře:

 1. Pekná recenze. Knihy od paní Táborské jsem zaznamenala, pár recenzí i četla, ale nějak bez dalšího povšimnutí.. A teď si nějak říkám, zda to vlastně nebyla/není škoda? :-O
  Asi si je přidám na wislist a uvidí se :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To já právě taky. Dost dlouho jsem chodila okolo, ale až teprve nedávno jsem si řekla, že bych to mohla zkusit. A ty knihy jsou fakt dobrý. Určitě je zkus, věřím, že se ti budou také líbit :)

   Smazat
 2. Jsem opravdu ráda, že se ti kniha líbila a už teď jsem zvědavá na recenzi na Běsu :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já jsem ráda, že jsem tenkrát četla tvé recenze, protože jinak bych je úplně minula. Takže díky! :) Mám další oblíbenou autorku a Běsu snad napíšu dnes.

   Smazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)