pátek 12. dubna 2019

Recenze ✩ Sedmilhářky ✩ Liane Moriarty

Autor: Liane Moriarty
Originální název: Little Lies
Přeložila: Šárka Kadlecová
Obálka: David Dvořák
Nakladatelství: Ikar
Rok a místo vydání: 2015, Praha
Vazba knihy: vázaná s přebalem
Počet stran: 440
Zdroj: knihovna
1. vydání
ISBN 978-80-249-2868-5

O knize:
Jane je mladá, svobodná maminka pětiletého syna Ziggyho a z náhlého popudu se přestěhují do cizího městečka, blízko moři. Nikoho tu neznají a Ziggy je velice šikovný, vnímavý chlapec, ale hned první den je obviněn z šikany. Madeline je matka tří dětí. Abigail je už téměř dospělá a Madeline ji má z prvního manželství. Nathan, její bývalý muž, si najednou vzpomněl, že existuje a Abigail k němu a jeho nové rodině nadšeně jezdí. Celeste je matka dvou pětiletých kluků, dvojčat, Maxe a Joshe a její manžel Perry vydělává spoustu peněz. Jenže i v této rodině není všechno tak, jak se na první pohled zdá.

Všechno se zdá být skvělé, dokud Amabella, holčička ze seznamovacího dne ve školce, neukáže na Ziggyho, který jí udělal modřiny. Jenže Ziggy by nikomu neublížil, tím si je Jane jistá. Kdo je nakonec to zlobivé dítě? Čeho všeho jsou rodiče schopní? A v co tato drobná šikana po půl roce vyvrcholí?

Můj názor:
Sedmilhářky je druhá kniha od úspěšné autorky Liane Moriarty, kterou jsem se rozhodla přečíst. Musím se ale přiznat, že po její pro mě první knize Šílené výčitky jsem měla veliké obavy, zda se mi bude líbit. Jak tedy dopadla? Pojďme se na to podívat.
I malá lež může mít velké následky… 
Stejně jako v Šílených výčitkách, i zde jsou kapitoly velice krátké. Tentokrát se však podíváme do životů tří žen: Jane, Madeline a Celeste. Jsou nejlepšími přítelkyněmi, přesto však každá skrývá nějaké tajemství, o které se nechtějí podělit. A vše se odehrává během půl roku před onou strašnou událostí, kdy jeden z rodičů na kvízovém večeru zemře. A téměř všechny kapitoly jsou doplněny citacemi ostatních rodičů dětí, které chodí do Pirriweeské školy, stejně jako děti oněch tří přítelkyň a byly u té tragédie.

Už s první stránkou jsem se začetla. Děj pěkně plynul, každá ze zmíněných žen mě nějakým způsobem zasáhla a já chtěla vědět, jak to s nimi nakonec dopadne. Hlavně jsem si říkala, jaká nesmyslná nespravedlnost vládne nad Jane a Celeste. Obě mají tajemství, které si střeží a perfektně tu autorka vystihla druhý život té jedné, kdy se ten první snaží střežit. Protože se tak prostě děje a mnoho žen se všechno snaží utajit a na venek se tváří, že v jejich domově je vše v pořádku. Obdivovala jsem ji, jak mohla tak žít. Kde brala tu sílu na další dny a jak dokázala být neustále dokonalá.
„Tohle není žádný cirkus. Vyšetřujeme tu vraždu.“ 
Madeline má však jiného strašáka a vůbec se jí nedivím. Nechápala jsem tu nespravedlnost a takzvané ponížení v roli matky. Nezasloužila si to. Avšak Abigail je neřízená střela. Dokonalá puberťačka, která si postaví hlavu. Ale to, co provede nakonec, mě rozsekalo. Nechtěla jsem tomu věřit a nepřála bych žádnému rodiči, aby se musel potýkat s takovým problémem. Neustále jsem si říkala, jak bych se asi zachovala já, ale doteď jsem na to nepřišla. Její myšlenka byla šlechetná a působivá. Takových lidí by mělo být na světě zdaleka více. Ale bohužel to vzala za špatný konec…

Jak jsem už naznačila, jeden z rodičů na kvízovém večeru, který se odehrává ve škole jejich dětí, zemře. Až do poslední stránky netušíte, kdo z nich to je. Měla jsem pár typů, ale nakonec mě autorka dokonale vyvedla z omylu. Hrála si se mnou jako kočka s myší a celé to nešťastné nedorozumění, ale také vysvětlení, proč se tak stalo, bylo… Něco neskutečného. Tleskám nad promyšleností, ani za mák jsem to vážně netušila. A víte co? Dobře tomu rodiči tak!
Uhodíš mě, uhodíš,
pak mě za to políbíš. 
Jak jistě už tušíte, Sedmilhářky se mi líbily. A to hodně. Bylo to napínavé (hlavně konec), nečekané a poutavé. Opravdu jsem se pobavila a nechce se mi věřit, že Liane Moriarty je autorkou tak dvou nesourodých knih. Jsem ráda, že jsem jí dala ještě šanci a rozhodně s ní nekončím. A Vám Sedmilhářky doporučuji! ☺

Bodování:

4 komentáře:

 1. Sedmilhářky jsou od Moriarty moje srdcovka!! :-)
  Pro mě její nej kniha!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tahle kniha byla úplnš boží. Ráda bych také viděla film. Jsem zvědavá na další její knihy. Doufám, že budou stejně tak dobré :)

   Smazat
  2. Seriál byl skvělej - doporučuji :-)

   Smazat
  3. Že to je seriál jsem zjistila až včera :D Chci se na něj podívat co nejdříve. Koukala jsem na fotky a trailer a vypadá dobře. I herecké obsazení se mi líbí :)

   Smazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)