sobota 7. září 2019

Recenze ✩ Prostá pravda ✩ Jodi Picoult

Autor: Jodi Picoult
Originální název: Plain Truth
Přeložila: Alexandra Fraisová
Obálka: Soňa Šedivá
Nakladatelství: Ikar
Rok a místo vydání: 2018, Praha
Vazba knihy: vázaná s přebalem
Počet stran: 464
Doporučená prodejní cena: 399,- Kč
Zdroj: knihovna
2. vydání
ISBN 978-80-249-3589-8

O knize:
Na amišské farmě se najde mrtvé novorozeně, které ovšem nezemřelo přirozenou smrtí, nýbrž bylo zavražděno. Kde se tam ale vzalo? Vše nasvědčuje, že jeho matkou je osmnáctiletá Katie Fisherová. Důkazy jsou jasné, jenže ona tvrdí, že nebyla ani těhotná. Tak kde je pravda? Rozjíždí se rozsáhlé vyšetřování a i novináři si chtějí uzmout kus k svému profesnímu prospěchu. Jistá Ellie Hathawayová se rozhodne Katie obhajovat, ale musí se kvůli tomu odstěhovat na jejich farmu. Dokáže z ní vymámit pravdu a postavit na tom dostatečnou obhajobu? Protože pokud ne, Katie skončí ve vězení, ve kterém by nepřežila ani jediný den…

Můj názor:
Jedním z mých letošních cílů bylo přečíst nějakou knihu z pera Jodi Picoult. Zálusk jsem měla na staronovou novinku Prostá pravda, která byla ovšem v knihovně neustále půjčená. Nakonec se poštěstilo i mě a s nadšením jsem ji rozečetla. Tak jaká tedy byla?
Musím dobrý křesťan být,
mírný, hodný, poslouchat,
říkat pravdu, prostě žít,
dobro konat, pomáhat.
Bůh vždy totiž vše vidí,
skutky i srdce lidí. 
Velmi mě zaujala anotace, a protože mám spadeno na detektivní sérii o Amiších od Lindy Castillo, byla jsem zvědavá na tuto problematiku. Amišové jsou lidé, kteří ctí sebe, své blízké, věří v Boha a žijí podle přísných pravidel. Navíc se zasekli v čase, neuznávají moderní technologii, oblékají se jako v 19. st. a jsou dokonale izolováni od okolního světa. Proto není divu, že jsem měla spousty otázek ohledně jejich víry a života. A myslím, že Jodi Picoult se do toho pustila s vervou a skvěle vykreslila prostředí i postavy.

Kniha je rozdělena na 2 části, před každou najdeme říkanku nebo část z Matouša. Na 460 stránkách najdeme pouhých dvacet kapitol. Nemusíte se však bát, neboť příběh pěkně plyne a je hodně rozdělen jakoby na malé podkapitolky oddělené kytičkou. A s Katie se hodně vracíme do minulosti, kdy postupně poznáváme pravdu.

Hned na začátku se krátce seznámíme s rodinou Fisherů, konkrétně tedy s Katii. Ta přivede na svět nemanželské dítě, které se ovšem později najde mrtvé. Její přísná víra něco takového zakazuje, vždyť ještě není ani vdaná. A tak si všichni myslí, že je zabila ona. Jenže ona zarytě mlčí. Neví, kde se tam vzalo, ani kdo je zabil. Rozjíždí se proto série vyšetřování a Ellie Hathawayová jako její obhájkyně to nemá jednoduché. Musí proniknout do jejího nitra a hlavně si získat její důvěru. Musí se však přestěhovat na amišskou farmu, neboť Katie musí být pod neustálým dohledem, než dojde na soud a rozhodne se, co s jejím osudem.

Osud Katie byl zajímavý a zároveň smutný. Po celou dobu jsem si říkala, proč lže, když všechny důkazy ji jasně usvědčují. Tedy ne o vraždě, ta se teprve musí prokázat. A nechtěla jsem věřit, že by něco takového mohla dokázat. Byla vykreslena jako čistá, milá a čestná dívka, pro kterou je rodina vším. Přesto i zde se najde tajemství, které Vás zaskočí. Na druhou stranu je chápu. Amišské zákony jsou tvrdé a pokud někdo spáchá něco, co není v souladu s jejich vírou, musí se zpovídat nebo je vykázán. Ani jedno není milé a ne všechny rodiny uvažují stejně.

Přestože byla kniha svižná, měla pár much. Celý případ se táhl, na druhou stranu jsem se plně ponořila do rodiny Fisherů a najednou jsem měla pocit, že k nim patřím. A Ellie na tom byla stejně a její myšlenky a pohnutky byly v podstatě stejné jako ty mé. Poté jsem až moc brzy odhalila, co se ve skutečnosti stalo a proč. Bylo to až moc otevřené a jasné a bystrý čtenář se oné pravdy dopátrá také. Ovšem Katie byla zaseknutá a opravdu potřebovala čas, hlavně aby se srovnala sama se sebou. Protože jak nemáte takový ten pomyslný vnitřní klid, komu co chcete přiznávat?

Prostá pravda nebyla jedna z nejlepších knih, přesto mě velmi bavila a ráda jsem se k ní vracela. Má své jisté kouzlo a chytlavost. Určitě doporučuji všem, kdo ještě nečetli a koho zajímá amišská společnost. Dozvíte se spoustu zajímavých věcí.

Bodování:

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)