neděle 28. února 2016

Recenze ✩ Kniha léta ✩ Tove Jansson

Autor: Tove Jansson
Originální název: Sommarboken
Přeložila: Helena Chvojková
Grafická úprava obálky: Tereza Velíková
Nakladatelství: Plus
Rok a místo vydání: 2011, Praha
Vazba knihy: vázaná s přebalem
Počet stran: 144
Zdroj: moje knihovna
1. vydání
ISBN 978-80-259-0083-3

O knize:
Tato kniha je vzpomínkou na autorčino dětství. Léto, kdy trávila na ostrově Klovharun u finského pobřeží, kam jezdívala společně s babičkou a taťkou.

Prostřednictvím malé Sofie, šestileté holčičky, se dovídáme spoustu zajímavých událostí, zážitků a vylomenin, která spolu s babičkou prováděla. Tatínek totiž hodně pracoval, a tak neměl moc času. Dovíme se, jak stavěly Benátky, okukovaly sousedovu chatu, jak psala knihu o žížalách nebo jak je navštívila její kamarádka Berenika. Nebo jak si proměnily role a malá Sofie se najednou stala ženou a babička dítětem.

Můj názor:
Kniha léta má krátké kapitolky, sotva desetistránkové. Četla se mi rychle, je to odpočinkové, ale i zábavné. Je psána v er-formě, což vůbec nevadí. Právě naopak, má to své kouzlo.
Nechat druhé, aby věřili tomu, čemu chtějí, křikla zpátky babička. Nechám tě věřit, a ty už mě, sakra, necháš na pokoji.
Ty jsi zaklela, zašeptala Sofie.
V žádném případě.
Ale jo, řeklas sakra! 
Je tu krásně popsána krajina ostrova, začínající léto až po srpen, kdy se chystá ke spánku. Už to mi učarovalo. Mám ráda popisování přírody, ale ne nijak barvité a rozvětvené. Prostě tak akorát, navodit atmosféru. A to se Tove povedlo na jedničku.

Kniha je spíše brána jako dětská, ale věřím, že si ji oblíbí spousta dospělých. Určitě ji přečtete na jeden zátah, ale určitě se najdou i tací, kteří ji otevřou kdykoliv na jakékoliv stránce, přečtou kratičkou kapitolku a zase vrátí do knihovničky. A třeba za měsíc tak udělají znovu, ale tentokrát skončí na jiné stránce, v jiné kapitole. Takové to prostě je.

Bodování:

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)