neděle 28. února 2016

Recenze ✩ Zajícův rok ✩ Arto Paasilinna

Autor: Arto Paasilinna
Originální název: Jäniksen vuosi
Přeložil: Jan Petr Velkoborský
Ilustrace: Jiří Slíva
Graficky upravil a obálku navrhl: Pavel Hrach
Nakladatelství: Hejkal
Rok a místo vydání: 2004, Havlíčkův Brod
Vazba knihy: vázaná s přebalem
Počet stran: 152
Doporučená prodejní cena: 169,-Kč
 Zdroj: moje knihovna
1. vydání
ISBN 80-86026-27-2

O knize:

Kaarlo Vatanen je finský redaktor jedněch helsinských novin a spolu s fotografem jeli do Heinoly. Jenže cestou srazili zajíce, který byl odhozen daleko do lesa. To se Vatanenovi nelíbí a začne ho hledat. Naši dva kamarádi se rozejdou, každý po svém a náš příběh začíná.

Poté, co nechá zajíce uzdravit, se vydají na svou pouť lesem nelesem po celém Finsku. Pomáhají při požáru, setkají se se spoustou zajímavých lidí, ale také se zlomyslnými. Vatanen musí svého zajíce chránit svým vlastním tělem. Vždyť tolikrát mu ho chtěli sebrat. Zažijí spolu nepředstavitelné, stane se z nich nerozlučná dvojka. Bojují proti medvědovi. Vatanen se rozhádá s manželkou, opustí vše, co měl. Zachraňují dobytek a Vatanen zažije i nějaký ten románek.

Můj názor:
Zajícův rok se mi napodruhé líbil víc než napoprvé. Je vtipný, veselý, dějí se tu nepředstavitelné věci. O oblíbenosti svědčí i fakt, že roku 1977 Risto Jarva tento příběh zfilmoval.
Teprve teď si všiml zajíce, který zatím vyskočil na oltář; odvážil se pustit na svaté místo pár bobků a teď očichával řezané květiny ve váze. Farář se tak vyděsil, že mu papíry vypadly z ruky a zvolna se snesly na podlahu.
„Bože můj ochraňuj!“
Zajíc seskočil z oltáře a zmizel v uličce postranní lodi. 
Jistý výzkum, který se zabývá Kekkonenem, je více než úsměvný. Vatanen si Vás získá skoro okamžitě a fandíte mu do posledního dechu. A jeho zajíci taky. Vždyť kdo by chtěl ublížit takovému roztomilému zvířátku?

Za sebe mohu říct, že Zajícův rok patří mezi nejpovedenější Paasilinnovy příběhy a určitě doporučuji :)

Bodování:

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)