čtvrtek 31. března 2016

Recenze ⭑ Kometa ⭑ Tove Jansson

Autor: Tove Jansson
Originální název: Kometen kommer
Přeložil: Libor Štukavec
Ilustrace: Tove Jansson
Graficky upravil: Michal Slejška
Nakladatelství: Albatros
Rok a místo vydání: 2010, Praha
Vazba knihy: vázaná
Počet stran: 208
Zdroj: moje knihovna
3. vydání
ISBN 978-80-00-02481-3

O knize:
Muminí údolí se začne měnit a ondatra všem řekne, že se na ně řítí kometa. Muminek na nic nečeká a vydává se spolu s Čenichem do nedaleké observatoře, aby vyzvěděli víc. Opravdu se na ně řítí kometa a všechno, co je jim známo, zanikne?

Jejich cesta je plna dobrodružství. Seznámí se se Šňupálkem, který se okamžitě stává muminkovým nejlepším kamarádem. Je světaznalí a tak jim jeho pomoc přijde vhod. Seznámí se také se slečnou Ferkou, do které se muminek okamžitě zakouká, a s jejím bratrem Ferkem. Ale co s kometou?

Ferko je chytrý, a tak zorganizuje a zajistí, aby nikdo z muminího údolí nedošel k úhoně. Jejich zpáteční cesta je ovšem dlouhá a nebezpečná…

Můj názor:
Knížka je malinká, obsahuje docela krátké kapitolky. Jsou psány velkým písmem a najdeme v ní spoustu obrázků, takže se to skvěle prolíná a čte velice dobře. Pro děti jako stvořené. A obrázky, tedy vlastně kresby, jsou od autorky, Tove Jansson. Takže Vás okouzlí stejně dobře, jako příběh samotný.

Je to poutavé, napínavé, zábavné. Muminky miluji nadevše a tento Vás příběh rozesměje, zahřeje u srdce a skvěle se odreagujete. Ale abych se přiznala, jako dítě jsem je neměla moc ráda. Bylo to pro mne něco jiného, nezajímavého. Zvláštní, že jsem si k nim našla cestu až po svém 20. roku svého života.

Postavičky? Muminkova maminka je starostlivá máma, která myslí na vše. Stejně tak tatínek, je moudrý a tajemný. Naproti tomu Čenich je rozmazlený, ufňukaný, rozmrzelý. Neudělal na mě moc dobrý dojem. Šňupálek je ovšem kamarád, jak se patří. Je veselý, odvážný, chytrý a zná spoustu příběhů. Ferko je také chytrý, ale je tím až otravný. Vše musí mít nějaký řád a vše musí být po něm. A musí vyjít vše do posledního písmenka. A slečna Ferka? Ta je zase rozmarná a citlivá. Ráda se na sebe kouká do zrcátka. Je ale i usměvavá a jemná.

Mumini jsou prostě nejlepší!! :)

Bodování:

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)