pátek 11. března 2016

Recenze ✩ Sladká jak krev ✩ Petra Neomillnerová

Autor: Petra Neomillnerová
Fotografie na obálce: Koutmedia
Grafická úprava obálky: Karel Kadlec
Nakladatelství: Brokilon
Rok a místo vydání: 2011, Praha
Vazba knihy: brožovaná
Počet stran: 248
Doporučená prodejní cena: 238,-Kč
Zdroj: moje knihovna
2. vydání, v nakladatelství Brokilon 1. vydání
ISBN 987-80-7456-006-4

1. díl ze série Tina Salo

O knize:
Nacházíme se v Praze, v 21. století. Ale Praha není taková, jakou ji známe. Jako všude v Evropě, i tady se najdou upíři. Místní komunita, která si hledí svého a snaží se svou identitu utajit. Jenže jak už to bývá, i tady si někdo postavil svou vlastní hlavu a začne si vytvářet svou vlastní armádu. Začnou umírat lidé a policie se toho chytne. Jenže, jakou armádu a k čemu si ji vytváří? A vůbec hlavní otázka: kdo je vytváří? Kdo vytváří nové mladé, díky kterým klid v celé Evropě je ohrožen?

Tina Salo je něco jako pražský žoldák. Snaží se udržet klid a odpravuje nepohodlné hříšníky. Proto je jasné, kdo se ujme tohoto nelehkého úkolu. Na pomoc ji přichází německý kat, Kay. Ovšem, jak by se dalo očekávat, Tina z něj nadšená není. Děsí ji. Ale záhy pozná, že se jí jeho pomoc hodí. A k tomu všemu se připočítají rodinné problémy, z kterých neví, jak ven.

Vzniká mnoho otázek, na které není moc odpovědí. Tina nemá moc času a Kay se nemůže dočkat, až bude vypuštěn ze řetězu. Tina musí zlikvidovat některé své vlastní lidi, obzvlášť z velmi stupidního důvodu. Žasne, čeho všeho a z jakého důvodu jsou schopni vystrčit drápky. A snaží se tomu zabránit, seč může.

Můj názor:
Kniha se čte lehce, rychle, krásně. Za dva dny jsem ji měla přečtenou, takže vřele doporučuju. U některých pasáží se i zasmějete. A jak už to u naší spisovatelky bývá, i tady je sex, boj a intriky.
Vím, co hledám. Hledám zhmožděniny, které by mrtvému mohl způsobit upír, oděrky, kousance. Najdu jich spoustu, ale žádné od našince. Muž se zaživa opíjel, padal, rval se, ale nikdo ho nestiskl tak, aby kůže zčernala a kosti popraskaly. Smrti se nebránil.
Právě se chystám přiložit ruce k spánkům, ve kterých krev už nikdy nezabuší, když se na schodech ozvou kroky. Ohlédnu se. Většinou Timotejovi plně důvěřuju, ale v jeho rozpoložení člověk nikdy neví. Kroky se zastaví. Vydechnu si, není to Timo, to se ze své samaritánské mise vrátil Kay. 
Docela jsem si oblíbila Romana, i když je takový naivní a vtíravý. No, možná právě proto. Nějak ve mně vyvolal pocit chránit ho. A myslím, že Tina na tom nebyla o moc lépe. I když by to nepřiznala. Simeon je zvláštní. Pořád nevím, co si o něm mám myslet. Hlavně z jakého důvodu se vtírá do Tininy přízně? A Kay… Ano, Kay. Mamánek, z kterého se lehce stane vraždící maniak. Zbožňuju ho :D

Je pravda, že je to (opět) upířina. Ale jiná, než jaké na nás skáčou ze všech stran. Je zajímavé, že Tina vlastně nezemřela a může se chovat jako poloviční člověk (aspoň, že ve dne nezáří). Má hodně upířího, ale také ještě hodně lidského. A to ji oslabuje. A abych řekla pravdu, tady jsou upíři přesně takový, jaký si je představuju. Krvelačný, nemilosrdný.

Bodování:

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)