pátek 17. června 2016

Recenze ⭑ Zločin lorda Artura Savila ⭑ Oscar Wilde

Autor: Oscar Wilde
Originální název: Lord Arthur Savile's Crime and other Stories
Přeložil: Jiří Zdeněk Novák
Ilustroval, graficky upravil a obálku navrhl: Pavel Růt
Nakladatelství: Dokořán; edice Netopýr (svazek 3)
Rok a místo vydání: 2009, Praha
Vazba knihy: vázaná s přebalem
Počet stran: 104
Doporučená prodejní cena: 245,- Kč
Zdroj: moje knihovna
ISBN 978-80-7363-274-8

O knize:
Povídkové romány, které vyprávějí příběhy neobyčejných lidí a přece obyčejných. O anglických lidech, kteří něco "znamenali". Měli by představovat dobrotu srdce, laskavost, lásku, přátelství a oddanost. Ale je tomu opravdu tak? Oscar Wilde zasadil příběhy do tehdejší doby, kdy lidé v něco věřili a kdy bylo vše předepsané. Oscar Wilde se dokázal všem těmto skutečnostem skvěle vysmát a poukázat na tu chorobu.

Můj názor:
Knížka je malého formátu, a protože má jen něco malinko přes 100 stran, přečtenou ji budete mít za dvě, tři hodinky. A pokud se opravdu začtete, tak ještě dříve. Obsahuje čtyři povídky a každá je úplně jiná. Jsou čtivé, částečně vtipné, milé a dá se říct (některé) tragikomické. Prostě wildeovské.

Zločin lorda Artura Savila je jedna z mála knih, která se nepovedla. Nemůžu si pomoct, ale to zpracování se mi opravdu nelíbí. Uvnitř knihy je pár obrázků, které se dají rozložit. Což je docela dobrý nápad. Ale ty kresby… A nesmím opomenout přebal. Z druhé strany je v krátkosti napsán autorův životopis. Pokaždé neodolám a přečtu si ho, kdykoli knihu otevřu.

Jak už jsem psala, povídky jsou čtivé. Kdybych je měla seřadit podle oblíbenosti, bylo by to takto: Cantervillské strašidlo, Zločin lorda Artura Savila, Sfinga bez záhady a Neobyčejný model.  Dovíme se v nich o nejtěžším zločinu Artura Savila. Proč jej spáchal, jak a jaká byla odměna. O strašidle, které už několik staletí straší, ale jak je to s americkou rodinou jiné. O ženě, do které se zamiloval mladík, ale její tajemnost ho skličuje. A nakonec o mladíkovi a žebráku a nečekané situaci.

Když to vezmu popořadě, Zločin je dobrá povídka, satirická a smutná. Ale také veselá. Jeho pokusy o vraždu mě opravdu bavily a jeho smůla byla očividná. Přesto jsem nepochopila, proč dal na slovo chiromanta, kterého vlastně ani neznal a nevěřil tomu. Co ho donutilo změnit názor? Druhá povídka, Sfinga bez záhady, je kraťounká. Pořád jsem si říkala, co je na oné dívce tak tajemného. Ale konec je tragický a smutný. Třetí povídka, Neobyčejný model, nám zase skrytě říká, že bychom měli pomáhat slabším. Je to pěkně popsáno a opravdu stačí málo na toto téma, aby se člověk zamyslel. Jenže je tu vyobrazena i další vlastnost, ne zrovna lichotivá. "Co tomu řeknou lidi?" Co by tomu měli říkat. Člověk udělá dobrý skutek a pak se za to ještě stydí a přemýšlí, kterými kanály poleze. Mladíkovo přemýšlení se mi nezamlouvalo. A poslední, má nejoblíbenější, je veselá a vtipná. Opravdu jsem se zasmála. Škoda jen, že byla tak krátká. Po celou dobu jsem strašidlu fandila, až do konce a spolu s ním jsem Američany neměla ráda. Nakonec to však dobře dopadlo a musím říct, že ukázkově.

Mohlo by se i říct, že se jedná o satiru. Wilde tu opravdu krásně vybarvil anglickou smetánku a její tehdejší poměry. Kluby, doutníky, večeře, večírky, procházky, drožky, peníze, umění… Snad jen Strašidlo vybočuje z řady. Aby taky ne, vždyť tady mají hlavní slovo Američané. Zase jsou tu ale krásně popsány poměry a odlišnosti mezi oběma národy.

Pokud máte rádi Oscara Wildea, není co řešit. Přečtěte si tuto povídkovou knížku a uvidíte, že nebudete litovat.

Bodování:

2 komentáře:

 1. Četla jsem Strašidlo, které se mi líbilo a moc ráda bych se pustila i do další Wildeovy tvorby, protože jeho Obraz Doriana Graye prostě miluju, takže když na tyhle povídky někde narazím, určitě se do nich pustím :)
  Povedená recenze, měj se hezky, Ivet

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. S Wildem určitě neváhej. Četla jsem víc jeho knih a žádná mě nezklamala. Některá byla lepší, jiná trošku pokulhávala, ale pořád jeho knihy směřují hodně vysoko.
   Děkuji za pochvalu :)

   Smazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)