sobota 9. července 2016

Recenze ⭑ Dítě Skály ⭑ Petra Neomillnerová

Autor: Petra Neomillnerová
Obálka: Lubomír Kupčík
Nakladatelství: Brokilon
Rok a místo vydání: 2009, Praha
Vazba knihy: brožovaná
Počet stran: 320
Doporučená prodejní cena: 238,- Kč
Zdroj: moje knihovna
1. vydání
ISBN 978-80-86309-32-3

O knize:
Dítě Skály je samostatný román o nekromantce Alke, která byla odsouzena k popravě. Jenže představený Skály, mistr Bogmir, ji na poslední chvíli zachrání, aby byla použita k Raneho účelům. Když se s hrůzou dovídá, k čemu je určena, snaží se vzdorovat. Posléze se jí povede osvobodit, zabije Raneho. Stejně je ale těhotná a má porodit dítě Černé luny.

Alke sesadí Bogmira a stane se představenou. Přijme dvě děti pod ochranu Skály, aby se z nich stali mágové. Jenže nic netrvá věčně a Alke i s malým synem odjíždí do války. Bojuje proti druidům a Ranemu se podaří povstat. Její syn je unesen a ona musí vynaložit veškeré své síly, aby se vrátila do Skály, zabila Raneho a osvobodila svého syna…

Můj názor:
V knize je spousta kapitol. Jsou krátké. A ty jsou dost často rozdělované na odstavce. Někdy jsou rozděleny takovým ornamentem a my se pak v příběhu dostaneme za někým jiným na zcela jiné místo. Díky tomu se kniha čte velice dobře a rychle.

Dočtete se samé zajímavé věci. Tak třeba: znásilňování, války, hádky, bitky, intriky, sex, výprasky, vraždy, zrady, zlomyslnost… Je toho spousta. Prostě vše, na co jsme od naší autorky zvyklí a co od ní můžeme čekat.

Rane je velmi nebezpečný. Už jen tím, že je démon, je jasné, že v něm přetrvává zlo. Nezná slitování a za svým si jde přes mrtvoly. Nebojí se ničeho, a když může ubližovat jiným, je nejšťastnější. Nejvíce líto mi bylo Beryl. Přestože v ní kypěla vzpoura a nenávist, toužila jako každé dítě po lásce a pohlazení. Skála pro ni byla tvrdá škola a nakonec byla ještě více z ocele, ale přesto… Naproti tomu Ervin byl hodný a laskavý druid, milující vše živé a čisté a který očekával jen dobrotu a neuměl bojovat. Díky Alke poznal i tu druhou stránku a začal tuto nekromantku zvráceným způsobem milovat. Nechtěl, aby se jí něco stalo, i když si to odmítal přiznat. Ona si získala jeho srdce. A Alke? Naše hlavní hrdinka? Ta sebestředná, nemilosrdná, krvelačná a zlá mrcha? Díky jejímu synkovi jí zjihlo srdce a stala se nepozornou. Díky svému synkovi poznala dobrotu a stala se pozornější. Ovšem pořád chápala, jak má oplácet nepřátelům a všem, kdo stojí proti ní.

Pamatuji si, že když jsem to četla poprvé, jsem byla zklamána, jak mě kniha nudila. Děj byl táhlý a otravný. Teď asi po dvou letech mohu říct, že je to o krapet lepší. Líp jsem se začetla (asi jsem měla lepší náladu). Ale bohužel je to asi nejslabší, co jsem od Neomillnerové četla (když nepočítám šestku Tiny Salo).

Bodování:

2 komentáře:

 1. Vyoadá to zajímavě, až dostanu chuť na nějakou fantasy, po knize mrknu :)

  Moc pěkná recenze!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Díky :) Určitě se podívej. Zrovna na tuto knihu mě zajímá názor i jiných :)

   Smazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)