neděle 17. července 2016

Recenze ⭑ Morová epidemie ⭑ Pamela Oldfield

Autor: Pamela Oldfield
Originální název: My Story: The Great Plague
Přeložil: Michael Fokt
Obálka: Richard Jones
Nakladatelství: Egmont
Rok a místo vydání: 2010, Praha
Vazba knihy: brožovaná
Počet stran: 120
Zdroj: knihovna
1. vydání
ISBN 978-80-252-1536-4

O knize:
Je rok 1665 a Londýn zachvátil mor. Mladičká Alice si v té době píše deník, ze svého každodenního života. Její tetička Nell je nakažena morem a ona se o ni musí postarat. Jejich dům je zatlučen, aby se nikdo nedostal ven ani dovnitř a navštěvuje je jen doktor. Alice musí vydat hodně síly, aby se o milovanou tetičku postarala, vždyť je na všechno sama jen se svým psem…

Můj názor:
Knihu jsem si vybrala, protože mě velmi zaujala. Neočekávala jsem od ní nic převratného a to se mi i dostalo. Je to psáno lehce, jednoduše, prostě. Nic barvitého ani květnatého. Jen holé věty, sem tam přímé věty. Přesto je to ale celkem povedené.

Na prvních stránkách jsem se nemohla začíst, ale pak to šlo. Od poloviny jsem se opravdu začetla a příběh hltala. Ale stejně si myslím, že těch 120 stránek úplně stačí.

Alice mi přišla jako malá rozmazlená, všemi obletovaná holka. Ale poté, co s tetičkou osaměla, se zocelila. Stala se z ní nebojácná holka, která bojuje za práva jiných. Nedokážu si představit, že bych něco takového zažila. A hlavně ji obdivuji, že se dokázala vzchopit a sama se postarat o svou tetičku. To by všichni nedokázali.

Co se dějin týče, jsem neznalec. A tak jsem si na netu našla informace z té doby, abych se přesvědčila, jak moc autorka od skutečnosti odbočila. Ale to se vůbec nestalo. V tomto směru je to velmi poučné, a protože je to psáno spíše pro náctileté, je to hravé a zajímavé. Takže se vlastně přiučí něco z historie, ale nenuceně. Což je dobrý tah  Na konci pak máme napsanou stručnou historii Londýna od moru po velký požár a pár panovníků. A ještě nějaké obrázky, které dokreslují atmosféru té doby.

Musím vyzdvihnout obálku, ta je moc vydařená. I ostatní knížky z této edice (Můj příběh) jsou povedené. Takže palec nahoru :)

Bodování: 

2 komentáře:

  1. O knížce jsem zatím neslyšela, ale vypadá docela zajímavě :) Nejspíš se po ní podívám :) Děkuju za tip :)

    OdpovědětSmazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)