neděle 31. července 2016

Nové knihy v mé knihovně #1

Pěkné deštivé nedělní odpoledne, tento článek jsem měla v plánu už dříve, ale až teď jsem se k němu konečně dokopala. Asi za to může právě tento deštivý den, kdy se toho moc dělat nedá.

Rozhodla jsem se, že začnu přidávat články, jako knihy jsem si pořídila do své knihovničky. Jako to dělá spousta z Vás. Nikdy jsem nad tím nepřemýšlela, ale nedávno jsem si udělala opravdu radost a ještě teď nemůžu uvěřit, že jsem ty dva kouzelné kousky opravdu sehnala. Ale protože si knihy moc nekupuji (vážně je nemám kam dávat :D), budou tyto články spíš sporadické. Ale teď k oněm koupeným knihám :)
Objednala jsem si celkově tři knihy ze dvou antikvariátů. A všechny tři jsou od Finů. Jeho království od Mika Waltariho, Dvě čudské povídky od Juhaniho Aha a nakonec Země je hříšná píseň od Tima K. Mukka. Poslední dvě jsem už četla, dokonce několikrát a někde tady najdete na ně recenze. Jeho království je pro mne neznámá a jsem na ni velmi zvědavá :)
Začnu Waltarim. Tahle kniha vyšla roku 1959 a nakladatelství Český klub ji vydal až 2001. Má něco málo přes 360 stran a přeložila ji Marta Helluthová. Historický román, který se odehrává v době ukřižování Krista, má velmi kladné reakce a protože mám Waltariho ráda, už se na knihu těším :) Stále mě 160,- a s poštovným mě to vyšlo celkově na 240,-.
Druhá kniha je Země je hříšná píseň. U nás vyšla před 36 lety, tedy roku 1980. Ale je mnohem straší. Autor je mezi Finy velmi oblíbený a musím říct, že i já si ho moc oblíbila. Obzvlášť tuto knihu, četla jsem ji už 3x. Stála mě je 50,-. Recenzi na ni můžete najít ZDE.
Tahle báseň mě okouzlila hned napoprvé :)
Malá ukázka z knihy :)
Ale tu největší radost mám z této malinké knížečky. Štve mě, že je dotrhaná a některé stránky jsou vypadané, ale co nadělám. Můžu být ráda, že jsem ji vůbec sehnala. Byla vydána koncem 19. století a je to na ní opravdu vidět. Juhani Aho je pro Finy pojem, o něm se učí ve školách a já se vůbec nedivím. Chtěla bych si přečíst ještě jeho další knihy, třeba Pastorova dcera nebo Kaarnajärnvský pán, ale o tom si budu moct asi jen zdát... Tato mě stála 40,- a spolu s Hříšnou písní mě to vyšlo na 170,-. Recenzi na ni najdete ZDE.
Je na ní opravdu vidět, jak dorvaná je.. :(
A jak moc má vypadané stránky.. :(
Tak.. První přírůstkový článek mám za sebou a třeba někdy přibude další :)

2 komentáře:

 1. Tyjo, ty jsi těmi Finy opravdu trošku posedlá :D ale to je krásné, knihy absolutně neznám, ale moc mě těší, že z nich máš takovou radost :)
  Měj se krásně

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já vím :D Už ne tolik jako kdysi, ale slabost mám pro ně stále. Dvě poslední knížky jsem četla kdysi v mé největší posedlosti a hrozně se mi zalíbily. Takže jsem opravu ráda, že se mi je povedlo sehnat. K Waltarimu ta cesta byla už horší. Přesto je jedním z předních Finů, tak prostě.. Musím je mít! :D

   Smazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)