pátek 8. července 2016

Recenze ⭑ Prokletí Salemu ⭑ Stephen King

Autor: Stephen King
Originální název: ’Salem’s Lot
Přeložila: Linda Bartošková
Obálka: Petr Bauer
Nakladatelství: Laser
Rok a místo vydání: 1994, Plzeň
Vazba knihy: vázaná s přebalem
Počet stran: 416
Doporučená prodejní cena:
110,- Kč
Zdroj: knihovna
1. vydání
ISBN 80-85601-70-2

O knize:
Ben Mears, slavný spisovatel, se po několika letech vrátí do městečka Jerusalem's Lot. Jako malý kluk tu chvíli pobýval u své tety a zažil tu nezapomenutelný zážitek. Ten se mu začal vracet v podobě nočních můr, a tak doufá, že když se vrátí zpět, všechno se srovná. Jenže do města přicestoval i Cizinec. Muž, který koupil strašidelný dům a díky kterému se ve městečku začnou dít podivné věci…

Můj názor:
Dlouho jsem přemýšlela, které knize mám dát přednost. A protože jsem si Prokletí Salemu chtěla přečíst už nějakou dobu, nebylo co řešit. V knihovně se na mě usmálo štěstí a já si ji nadšeně odnesla domů. A můj první pocit, když jsem ji vzala poprvé do ruky? "Ty jo, to už je hotové salátové vydání." Přesně tak, kniha je stará už 22 let a je na ní vidět, že je jedna z nejčtenějších knih od slavného autora a také u nás v knihovně. O to větší moje nadšení bylo. Ale teď už k samotnému ději a mým pocitům.

Kniha je rozdělena na tři části. Každá část má několik kapitol a ty zase podkapitoly. Samozřejmě nesmím opomenout prolog a epilog. A každá ta podkapitola se týká jiné osoby nebo samotného městečka.

Do děje jsem se začetla první kapitolou. Dlouho se mi nestalo, že bych se nemohla odtrhnout. Tím spíš, že se jedná o Kinga. Stále nevím, co si o něm mám myslet a jeho díla si vybírám s obavami. Ale tato kniha mě odzbrojila a doslova pohltila. Až mě štvalo, že jsem měla spoustu práce nebo jsem nemohla ponocovat, abych ráno vstala. Prostě jsem musela otáčet stránky a číst dál. Četlo se to velmi dobře, jen jsem se ze začátku ztrácela ve jménech. Dobře, mělo to i slabé chvilky, ale ty se dokážou prominout.

Pokud pořádně nevíte, o čem kniha je nebo máte jen matnou představu jako já, nečtěte ten malinký úryvek, co je na přebalu na začátku knihy. Já si to bohužel přečetla a pak jsem jen čekala, kdy se "to" stane. Vyzradili víc, než bylo třeba a já byla ochuzena o to překvapení. Zase na druhou stranu jsem byla ušetřena onoho pomyslného šoku.

Láska mezi Benem a Susan mi neseděla. Počáteční obluzení bylo pěkné, ale pak jsem tomu přestala věřit. Můžou se dva lidi zamilovat během pár chvil tak moc? Já tomu prostě nevěřím a nevěřila jsem ani oběma zúčastněným. Bylo to jako z červené knihovny.

Přes to všechno, jak mě kniha pohltila a jak byla dobrá, nevidím v tom nic zase až tak dokonalého. V polovině mě začala mírně nudit a chvíli trvalo, než mě zase trkla a řekla: tak dělej, čti, já jsem napínavá! Ano, líbila se mi a moc. Spousta lidí z ní byla unešená, ale já ne. Kniha slibuje hororové prvky a někde jsem četla, že se budu v noci bát. Já nic z toho nepocítila. Ovšem když byla vydána, muselo to být něco skvělého. Poprvé to bylo roku 1975 (už 41 let, šílené, co?) a na tu dobu to muselo být opravdu něco.

Splnila tedy moje očekávání? Byla velmi napínavá, to ano. Takže v tomto ohledu určitě. Ale nemyslím si, že je až tak dobrá, jak je vychvalovaná. Četla jsem lepší. Každopádně všem doporučuji a na autora se určitě zaměřím více :)

Bodování:

4 komentáře:

 1. Skvělé :) Já se na Salem moc těším, jak už jsem ti někde psala, King je moje největší srdcovka, takže se trošku stydím, že zrovna tuhle jsem ještě nečetla. Zdá se mi, že když se řekne King, tak v mysli mnoha lidem vyvstane "svatá čtveřice" - Řbitov zviřátek, Osvícení, To a právě Prokletí Salemu. Snad se mi zalíbí :)
  Měj se krásně

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já se na ni chystala už dlouho, ale až teď ji měli v knihovně (a taky jsem měla náladu :D). Přesně, tyhle jsou nejvíce známé a preferované, mi přijde. Na Řbitov zviřátek se taky chystám, tak snad se knihy někdy dočkám :D

   Smazat
  2. Tak ten jsem já četla jako vůbec první a zapříčinil mou posedlost Kingem, od té doby jsem ho četla už asi třikrát a patří spolu s Osvícením asi k mým nejoblíbenějším :)

   Smazat
  3. Á jé, to abych se po Řbitovu teda podívala co nejdříve. Na jiném knižním blogu jsem na něj četla recenzi a začala jsem o knize uvažovat. Ale díky tobě to asi upřednostním :)

   Smazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)