sobota 2. července 2016

Recenez ✩ Vrána ✩ James O’Barr

Autor: James O’Barr
Originální název: The Crow
Přeložila: Dana Krejčová
Doslov napsal: A. A. Attanasio
Předmluva: John Bergin
Ilustrace: James O’Barr
Grafická úprava: Václav Dort, Martin Trojan
Nakladatelství: Comics Centrum
Rok a místo vydání: 2012, Praha
Vazba knihy: vázaná s přebalem
Počet stran: 272
Doporučená prodejní cena: 649,-Kč
Zdroj: moje knihovna
1. vydání
ISBN 978-80-86839-59-2

O knize:
Komiks byl vytvořen po smutné události autora. Opilý řidič srazil a tím zabil jeho snoubenku. Díky smutku a drogám se s bolestí vypořádal netradičním způsobem a vznikl tak jedinečný příběh, který byl i zfilmován.

Erik neboli Vrána se vrací ze záhrobí, aby pomstil svou smrt. Ale hlavně aby pomstil smrt své lásky, kterou neskutečně miloval. Jeho neutěšená duše je provázena vránou, která mu dodává odvahy a snaží se ho odpoutat od vzpomínek. Jeho úkol je však jasný: musí zlikvidovat toho, kdo se odvážil dotknout Shelly.

Můj názor:
Příběh začal vznikat už v roce 1981 a svět ho neměl nikdy spatřit. O několik let později byl přece jen vydán a ohlasy byly obrovské. Toto je rozšířené vydání a konečná podoba. Nalezneme zde novou předmluvu autora a nějaké kresby navíc. Je rozdělena do pěti knih a každá obsahuje několik částí.

Je to smutný příběh plný bolesti, zoufalství a beznaděje. U některých scén jsem měla slzy na krajíčku. Přesto je tu hodně lásky a naděje. Vzpomínky na minulost, které tu jsou dost časté, jsou veselé a radostné. Chvílemi mi to přišlo přitažené za vlasy, ta dokonalá souhra, nevinnost, radost. Nic nemůže být přece tak dokonalé. Nalezneme zde dokonalé protiklady. Dvě milující se bytosti, dny prožívané na plno a naproti tomu vražda a nelítostná pomsta.

Ke konci knihy mě napadala jedna a ta samá myšlenka. Kam na ty lumpy Erik chodil? Kde je naháněl a proč jich bylo tolik? Vždyť samotné vraždy se jich neúčastnilo tolik. Je sice fakt, že vyčistit město od takových grázlů je hezké a chvályhodné. Ale stále mi uniká důvod tolika vražd.
  
Nemohu opomenout kresby. Pan O´Barr je opravdu mistr. Promítl do toho vše, co cítil a co miloval. Svou bolest, beznaděj, lítost, prostě vše, jak se v tu danou chvíli cítil. Jo, umět takhle kreslit...

Teď s čistým svědomím mohu říct, že tento komiks doporučuji. Rozhodně! Když jsem to četla poprvé, byla jsem dost zmatená. Moje pocity byly rozporuplné a já tenkrát očekávala něco jiného. Jasně, věděla jsem, do čeho jdu. Vždyť jsem několikrát viděla film a proto jsem si tuto knihu pořídila. Moje nároky byly vysoké a já byla dost zklamaná. Ale po několika letech jsem jí dala druhou šanci a dá se říct, s nejistotou jsem se začetla. Bomba! Asi to chtělo čas, ale mám pocit, že jsem tenkrát byla ovlivněna filmem a ten je přece jen trochu jiný.

Bodování:

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)