neděle 25. září 2016

5 knižních nej #2

Pěkné odpoledne, jak se máte? Já pořád říkám, že nejčastěji mě nápady napadají v práci. Jenže bohužel si je zaznamenám, až když přijdu domů a někdy na ně pozapomenu. Tentokrát se mi ale podařilo si vše zapamatovat a já mám pro Vás další článek z 5 knižních nej. Což je dost sporné, protože to nebude tak úplně pravda. Dnes jich nebude 5 ale jen 4. Ať se snažím, jak se snažím, prostě na tu pátou variantu nemůžu přijít. A o čem že dnes budu psát? Jedná se o nejlépe zpracovanou knihu. Tedy, abych to upřesnila. V jaké podobě, formátu mám knihu nejraději? Tak se na to podíváme :)

4. místo:
Posledním zpracováním, nebo formátem knihy, chcete-li, je audio. Určitě všichni víte, o čem mluvím. Koupíte si CD, dáte do přehrávače, pustíte a posloucháte. Je to skvělé, pokud se Vám nechce číst a když se o mluvené slovo postarají dobří dabéři (nebo jak je mám nazvat), určitě to bude požitek. Sice nemůžu posoudit, protože jsem tuto možnost ještě nezkusila a zatím o ní neuvažuju, ale dokážu si představit, že to musí být dobré při řízení auta nebo třeba při vaření a nemáte náladu na žádnou hudbu.
Fotky jsou pouze ilustrační. Jako malá jsem tyto dvě kazety měla ráda a myslím, že sem skvěle zapadnou :)
Kdo by si nechtěl poslechnout Spejbla s Hurvínkem a Máničkou? :D
3. místo:
Další možností je čtečka. Sama jednu mám, takže už můžu plně napsat, co si o ní myslím. Dřív jsem byla dost proti ní. Není to kniha a nikdy jí nebude, ale už jsem ustoupila od svých předsudků a s klidem můžu napsat, že i já ji využívám. Sice jen výjimečně, ale přesto.
Loni jsem ji dostala od přítele na Vánoce a zatím jsem na ní přečetla jednu knihu. Pak jen kousky knih, které jsem zrovna četla, a nechtělo se mi s nimi táhnout na cestách. Na tohle je opravdu skvělá. Celkově jsem vůbec na čtečce dočetla jen 3 knihy a to je podle mě úspěch. Hodlám to změnit, ale stále dávám přednost papírovému vydání…

2. místo:
Teď už tu máme samotnou knihu. Ale v paperbacku, což znamená, že kniha má slabý přebal. Je skladnější, levnější a lehčí. Zato se rychleji zničí. Její přebal je ničivější a dá se s ním lépe ohýbat. Na druhou stranu, když jste velmi šikovní, pak už to nevylisujete. Proto se těmto knihám snažím vyhýbat a vždy zvolím tu druhou možnost.
Vidíte jak lehce jde ohnout přebal?
A jak se pak nechce narovnat?
Nejvíc se v paperbacku vydává fantasy a sci-fi. Ale viděla jsem i klasickou literaturu, což si myslím, že je škoda. Ta by měla mít pevné desky. Nebo máte jiný názor?

1. místo:
Na prvním místě je samozřejmě pevná vazba. Ať už s přebalem nebo bez. S přebalem je to samozřejmě lepší (při čtení ho sundám a uložím na bezpečné místo), mají hezčí obálky a jsou vůbec takové hezčí na pohled. Knihy jsou ale těžší (skvěle s nimi někoho umlátíte :D) a dražší. Některé kousky jsou opravdu skvostné.
Jo, tenhle přebal mám nejraději mám nejraději :)
Pevné desky a nejdou tak lehce poničit :)
Ale bohužel jsou neskladné a těžké na převoz nebo na cesty. Samozřejmě to jde, ale víc se nataháte. O tom bych mohla vyprávět (hlavně moje rameno). Přesto na ně nedám dopustit a u mě mají vždycky přednost. Prostě vždycky a přes to ani vlak nepojede :)

Tak co myslíte? Jak je to s Vámi? Pevná vazba nebo paperback? Čtečka nebo audio? Nebo to máte jinak poskládané?

2 komentáře:

 1. Tak já musím souhlasit, že pevná vazba pro mě asi vždycky zůstane na prvním místě, nicméně poslední dobou začínám přicházet na chuť i paperbackům. Vyhledávám je zejména u knih, které nemají tak hezký přebal, které jsou tlusté (tudíž v pevné vazbě příliš těžké a drahé) a také u takových těch knih na jedno posezení (krimi, thrillery, ke kterým se nebudu vracet tak často). Srdcovky chci mít v co nejhezčím vydání v pevné vazbě :)
  Audio knížky mám sama moc ráda, přesně jak píšeš, poslouchám, když se nehodí číst - v autě, při úklidu, v MHD pokud mě zrovna ruší okolní lidé apod.
  K e-knihám jsem přičuchla až nedávno skrz spolupráci s Hostem. Ti posílají recenzní výtisky jen jako e-book, takže jsem četla zatím v PC nebo na telefonu, ale přemýšlím o koupi čtečky :) Je skvělá na cesty a večer, když nechci rušit přítele světlem, fyzickou knihu ale nikdy nenahradí, s tím souhlasím :)
  Tak se měj moc krásně, Ivet

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkuji za tak obsáhlý komentář :)
   Teď jsi mi vnukla dobrý nápad. Možná bych si mohla něco nahrát na mp3 a až se vydám zase na cesty (což mám brzo v plánu), prostě budu poslouchat nějakou tu knihu. Jak píšeš, i mě někdy příliš ruší lidé a okolí. Pak se podělím s dojmy a vlasně tím splním poslední bod v tomto "nej" :)

   Smazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)