pátek 30. září 2016

Recenze ⭑ Zimní oběť ⭑ Mons Kallentoft

Autor: Mons Kallentoft
Originální název: Midvinterblod
Přeložila: Luisa Robovská
Obálka: Martin T. Pecina
Fotografie na obálce: Eva Lindblad
Nakladatelství: Host
Rok a místo vydání: 2011, Brno
Vazba knihy: vázaná s přebalem
Počet stran: 448
Doporučená prodejní cena: 329,- Kč
Zdroj: knihovna
1. vydání
ISBN 978-80-7294-416-3

1. díl ze série Malin Forsová

O knize:
Jednoho mrazivého únorového dne je nalezena mrtvola. Podsaditý, nahý muž byl oběšen na stromě v pustině Östergötland. Linköpinská policie má nelehký úkol. Musí zjistit, kdo onen muž je a proč byl zavražděn.

Malin Forsová, hlavní vyšetřovatelka, a její kolegové se pouští do vyšetřování po hlavě. Ač se zdá, že není nikdo, kdo by neznámého muže chtěl zabít, záhy poodhrnou minulost, která je temná a smutná a o které by bylo raději lepší pomlčet.

Můj názor:
Děj je nám naservírován z pohledu třetí osoby. I když hlavní hrdinka je tu Malin Forsová, dočteme se mnohé o jejích kolezích nebo podezřelých osobách. A vůbec lidí, kteří do celého tohoto případu nějak zapadají. Je sestavena do tří částí a v každé najdeme spoustu kapitol. Jsou krátké, takže se to čte velmi dobře. Jako zajímavost můžu zmínit, že své slovo tu má i oběť. Jeho myšlenky jsou vyznačeny kurzívou a je to takové docela dobré ozvláštnění.

Na zadní straně se píše, že je to napínavý příběh, který budete hltat. Napínavé to sice je, ale s tím hltáním nic moc. Četla jsem lepší knihy. Ano, je to dobré. Na můj vkus ale příliš zdlouhavé a čekala bych víc akce. Prvně dlouhé chození okolo horké kaše, nikde nic a pak najednou to dostane takový spád, že teprve až skoro na konci knihy se nemůžete odtrhnout a chcete vědět, jak to celé dopadne.

Historie celé té rodiny je děsivá. Nedokážu si představit, že by se něco takového stalo v mém okolí. A když Malin řešila, kdo je otec Karla, hned jsem to věděla. S vrahem už to bylo horší. A účel? To samé. Je dobré, když se tu neřeší jen ten zločin, ale i problémy Malin. Její osobní život není veselý a její dcera právě dospívá. Díky tomu si vybavuje spoustu kopanců, které v jejím věku provedla. Byly to ale opravdu kopance?

Autor má jiný styl psaní. Asi proto se mi kniha zpočátku hůř četla. Bylo to trochu zmatené a rychle se přeskakovalo z jedné události do druhé. Když si na to zvyknete, je to dobré. Teď váhám, jak mám knihu ohodnotit. Přece jen nebyla až tak úplně hrozná. A slovo hrozná je silné slovo. Ale ani to nebylo dokonalé. Váhám. Normálně bych dala asi jen 3 hvězdičky. Ale pro rychlý spád, zajímavý nápad, zápletky, historii a to tajemno, dám 4. Ale bude to s odřenými uchy.

Bodování: 4 komentáře:

 1. I přes některé tvé výhrady se na knihu určitě chystám a předpokládám, že tě autor přeci jen přesvědčil, když už čteš pátý?? díl :)
  Měj se krásně, Ivet

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale jo, dá se říct, že mě přesvědčil. Ne všechny jeho knihy jsou dobré, ale tak nějak jsem si na Malin zvykla a prostě chci vědět, jak nakonec dopadne :D Navíc nemám ráda nedočtené série :D Každopáně jsem zvědavá na tvůj názor, až se ke knize dostaneš :)

   Smazat
 2. Přesto si mě docela zaujala, já o knize slyším prvně a nezní vůbec blbě :)
  Katy

  OdpovědětSmazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)