pondělí 24. října 2016

Recenze ⭑ Zápach odlivu ⭑ Håkan Östlundh

Autor: Håkan Östlundh
Originální název: Släke
Přeložila: Tereza Dudková
Přebal a vazba: Ricardo a Baronet
Ilustrace na přebalu: Stoltzedesing.dk
Nakladatelství: Baronet
Rok a místo vydání: 2012, Praha
Vazba knihy: vázaná s přebalem
Počet stran: 424
Zdroj: knihovna
1. vydání
ISBN 978-80-7384-581-0

1. díl ze série Fredrik Broman

O knize:
Fredrik Broman se se svou ženou a jejich dvěma syny rozhodnou přestěhovat na nedaleký ostrov Gotland. Velkého města, Stockholmu, mají dost a těší se na klidný a pohodový život v malé vesničce. Léto je tu opravdu nádherné, a proto není divu, když je celý Gotland v obležení turistů.

To se má ovšem záhy změnit. Jeden starší muž, zvyklý na svůj život, klid a návyky, jednoho dne nahlásí, že na jedné pláži je už moc dlouho odstavené auto se střešním boxem. Policie zjistí, že právě v tomto boxu je mrtvý člověk. Respektive muž, který byl mimo jiné rozporcován jako dobytek. Nedlouho nato je jim nahlášena podivná událost: vyvrhnuté jehně v jedné rekreační chatce. Můžou mít tyto dvě mrtvoly nějakou souvislost?

Gotlandká policie musí udělat vše proto, aby vraha dopadla. Jenže tento je opravdu chytrý, nezanechá po sobě žádné stopy. Nikdo ho neviděl, nikdo ho neslyšel. Gotland obklopuje hrůza. Ostrov plný turistů se mění v ostrov hrůzy. Co všechno se může stát, než vraha dopadnou?

Můj názor:
Tak tato kniha se mi hodně líbila. Fredrik Broman je obyčejný člověk, bez žádných super schopností, který se snaží chránit svou rodinu, má starosti s pubertálním synem, ale i zvídavým sousedem. Je v pořádném tlaku, jak fyzickém, tak psychickém. Jeho úkol je chytit vraha, ale jemu se to zdá nemožné. Líbí se mi, že neřeší jen případ, ale i svůj život.

Kdyby kniha neměla tolik stránek, přečetla bych ji asi za jeden večer. Takhle za dva večery. Jo, přesně taková byla. Měla spád, dobrý nápad. Děj se netáhl a vypravěčsky to bylo také dobré. Prostě pohoda. Konec byl napínavý a po celou dobu jsem nepřišla na vraha, natož na motiv. Nakonec jsem z vraha byla překvapená, ale ten motiv... Ten mi unikl, ale podle všeho to byl maniak… Ale jestli čekáte takovou tu typickou severskou detektivku, která má spoustu děsivých scén, tak Vás můžu ujistit, že se není čeho bát. Můžete ji klidně přečíst i v noci a v klidu usnete :)

Tahle detektivka je jiná v tom, že hlavní hrdina se se vším a všemi teprve seznamuje. Vše je pro něj nové, stejně jako pro nás. Přemýšlíte, jestli může věřit tomu nebo onomu. Sotva nastoupil do práce a už musí řešit vraždu. To mu také nedodalo a vůbec, začlenit se do zaběhnutého systému není vždy jednoduché. Přestěhovali se do nového a jsou na nich vidět pochyby a obavy, jestli udělali dobře. Hlavní hrdina je mi hodně sympatický, i jeho kluci se ženou. Jeho tým se zdá také sympatický. Ale musím se přiznat, že jsem čekala na nějaké to ale. Přece nemůže být všechno tak fajn.

Děj se odehrává na švédském ostrově, ale to neznamená, že tu bude automaticky zima. Léto je v plném proudu. Takže se pěkně zapotíte. Ještě musím zmínit mapku Gotlandu. Už podle ní poznáte, že je to velký ostrov. Není tu sice vyobrazeno vše, ale stručný přehled máte. Jo, tyto mapky mají něco do sebe :)

Pokud hledáte něco nového v detektivním duchu, můžete sáhnout po této knize. Myslím, že nebudete zklamáni :)

Bodování: 

6 komentářů:

 1. Pěkně sepsaná recenze! :) O knížce jsem ještě neslyšela, ale podle toho co píšeš, zní opravdu napínavě! :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkuju :) Jsem zvědavá, jestli ji vůbec někdo četl a jestli je nějaká receze. Ráda bych si přečetla názor ostatních. Každopádně byla dobrá :)

   Smazat
 2. Připisuji na TBR, určitě jsi mě nalákala, díky za tip, Ivet :)

  OdpovědětSmazat
 3. Pekna recenze, vypada to na zajimavou detektivku:-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkuji :) Tahle je opravdu dobrá, i když na Databázi knih má jen průměrné hodncení.

   Smazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)