neděle 27. listopadu 2016

Knižní adventní neděle #1

Hezké dopoledne Vám všem, kteří si užíváte pohodlí a teploučko svého domova. Vánoce se kvapem blíží a mě v pátek v práci napadlo, že bych to tu mohla trochu oživit. Dnes máme první adventní neděli, a tak není jiný lepší den, než Vám nabídnout nějaké knihy na ukrácení do těch blížících se Vánoc.

Každou adventní neděli Vám dám tip na 5 knih různých žánrů, které by se Vám mohly zalíbit, ať už k přečtení nebo koupi dárku. K zveřejněným knihám mám nějaký vztah: buď jsem je sama četla nebo se k nim chystám a myslím si, že by nebyly špatné. Také to budou takové trochu ryze vánoční pro tu správnou atmosféru :)

Začneme pohádkou, ta k Vánocům neodmyslitelně patří. Vybrala jsem Čarovnou zimu od Tove Jansson. Mám ji moc ráda, ráda se k ní vracím a doufám, že ji jednoho dne budu předčítat svým dětem a sami si ji a muminka samotného zamilují. A o čem že tato drobná knížečka je? O tom, jak se muminek jednoho dne probudil uprostřed zimy, objevil sníh, poznal nové přátele... Pokud se chcete dovědět více, recenzi si můžete přečíst zde.

Teď se zaměřím na román. Sama jsem tuto knihu ještě nečetla, ale chystám se na ni. Dokonalé ticho od Rosamund Lupton. Matka s dcerou se vydá hledat svého muže, který se ztratil v Aljašce. Mrazivé, chladné a určitě ve mě zanechá silný pocit, jako knihy předešlé od této autorky. Věřím, že je silná a plna naděje. Lupton mě velmi překvapila knihou V plamenech, proto jsem se na tuhle novinku nemohla dočkat. Ještě chvíli si asi počkám, ale nevadí. Ideální kniha do postele s horkým čajem :)

Jako další žánr jsem zvolila detektivku. Já vím, k Vánocům se to moc nehodí. Ale když nás příběh ponoří do chladné zimy a vánočního času, tak proč ne? Jako první nabídnu Vražedný chlad. Myslím, že tohle je přesně to pravé. Louise Penny nás zavedla do kanadské vesničky přesně v období Vánoc. Žádný pořádný mord se tu nekoná, ale autorka skvěle vykreslila prostředí, postavy a atmosféru. Je to něco jiného, než ty severské detektivky. A pokud máte rádi Aghatu Christie, tahle kniha je pro Vás. Vražedný chlad je druhý díl o inspektoru Gamache a pokud zvolíte jako první knihu tuto, po prvním dílu sáhnete určitě. Dokonce jsou vydány další dvě knihy a věřím, že co nevidět se budeme moct dočkat dalšího pokračování. Recenzi naleznete zde.

Jako předposlední mám pro Vás povídky. Není nad povídky, když jsou dobře napsané a někdy jsou mnohdy lepší než samotný příběh. Já dnes zvolila Sněží, sněží... Nalezneme zde tři povídky od tří různých autorů. Maureen Johnson, Lauren Myracle a všemi známý John Green. Archanděl prasátek je o nevěře a doufání, že se vše může vrátit do starých kolejí. Vánoční zázrak pojednává o kamarádech, co všechno jsou schopni obětovat jen tak si povyrazit. Zasněžený expres je o dívce jménem Jubilee, která putuje za svými pradodiči. Knihu jsem zatím nečetla, ale mám ji na seznamu. Jsem na ni moc zvědavá a snad se bude líbit :)

Jako poslední je něco pro pobavení. Nebude to sice typicky vánoční, ale humor je velmi důležitý. Já zvolila Stará dáma vaří jed. Mohla jsem zvolit jinou knihu od Arta Paasilinny, ale tahle mi prostě přišla jako ta pravá. Není to tolik humorné, jak byste si mohli myslet, ani nijak vánoční. Příběh se odehrává v létě. Ale má své kouzlo a jako uvědomění, že i staří lidé mají právo žít, je dobrá. A uvědomění si něčeho takového o Vánocích, je přece důležité. Neměli bychom je opomíjet a zanedbávat. Vždyť kolik nám ještě mohou dát! Recenzi najdete zde.

K tomu všemu jsem brouzdala na internetu a zjistila, že na buxu mají skvělého pomocníka, který Vám pomůže vybrat dárek ať už pro rodiče, sourozence, děti nebo kohokoliv jiného. A ještě tři knihy, které označily jako Hity letošních Vánoc. Já sama bych si vybrala Jojo Moyesovou.

Dalším takovým je knihupectví Neoluxor. I oni Vám nabídnou skvělé dárky pro Vaše nejbližší. A dokonce mají i Vánoční poradnu. Pokud si nejste jistí, stačí zaslat zprávu a odpověď je na světě :)

Do třetice všeho dobrého. Jako poslední internetové knihkupectví Vám doporučím Knihy ABZ. Právě probíhají slevy na knihy, taková všehochuť. Ale převážně pro děti. A samozřejmě nesmím opomenout Tipy na vánoční dárky.

Tímto dnešní článek ukončím. Snad jsem Vás na něco navnadila, něco doporučila a těším se na další adventní neděli, kde Vám doporučím další knižní tipy. Mějte se pěkně, užívejte zbytek víkendu a zase někdy pa pa :)

Obrázky jsem použila z Databáze knih.

6 komentářů:

 1. Dokonalé Ticho a Vražedný chlad vypadá hodně lákavě, mám moc ráda tyto "mrazivé" knihy. :)
  Jediná kniha, která je mi trošku známá je Sněží, sněží..., ale ta se ke mně ještě nedostala, zatím váhám, jestli si jí pořídit.
  Už se těším na další tipy. :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Také mám ráda mrazivé knihy. Vlastně když je zimní období (v knize), tak je mám ještě radši :D
   V neděli přibydou, už se na tom pracuje :)

   Smazat
 2. Skvělé tipy :) Mám chuť se pustit do detektivky, takže mě hodně zaujalo Dokonalé ticho a Vražedný chlad :) Měj se krásně :)

  OdpovědětSmazat
 3. Super tipy! :) Sněží, sněží mám v prosinci také v plánu :) No, a muminky prostě miluju! ♥♥♥

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já si chtěla Sněží půjčit v knihovně, ale bohužel. Vypůjčeno. Tak snad se po novém roce dočkám :) A muminci jsou klasika. Ty jsem nemohla opomenout :)

   Smazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)