úterý 8. listopadu 2016

Recenze ⭑ Podivná knihovna ⭑ Haruki Murakami

Autor: Haruki Murakami
Originální název: Fušigina tošokan
Přeložil: Tomáš Jurkovič
Ilustrace a grafická úprava: Kat Menschik
Nakladatelství: Odeon
Rok a místo vydání: 64
Vazba knihy: vázaná s přebalem
Počet stran: 2014, Praha
Zdroj: knihovna
1. vydání
ISBN 978-80-207-1585-2

O knize:
Do zavírací doby knihovny mnoho nezbývá, a tak si musí chlapec pospíšit, aby vrátil knihy zavčasu. Rozhodne se ale vypůjčit knihu, po které najednou zatouží. Žena v knihovně ho pošle do suterénu do dveří číslo 107 a tím všechno začne.

Jak podivná může knihovna být? Co se schovává v suterénu, kam moc lidí nechodí? A co se stane, když nestačíte odejít dřív, než se knihovna zavře?

Můj názor:
Když Podivná knihovna před dvěma lety vyšla, zaškrtla jsem si ji do seznamu, že jednoho krásného dne si ji přečtu. Dnes netuším, proč jsem tak udělala. A po přečtení Norského dřeva od tohoto autora jsem byla dost na vážkách, jestli jsem s Podivnou knihovnou udělala dobře. A světe div, já se fakt bavila!

Netuším, kam tuto knihu zařadit. Na DK ji mají zaškrtnutou jako novelu, ale já bych ji klidně zařadila i mezi dětskou literaturu. Chlapec, který byl hlavní hrdina, mi byl velmi sympatický a docela jsem s ním soucítila. Bylo na něm vidět, že byl citlivý a rozumný hoch. Navíc statečný se zdravým strachem. Zato ovčího mužíka mi bylo líto. Potřeboval až našeho chlapce, aby se odvážil odporovat. Co všechno si musel vytrpět? Každý byl jiný, ale dokázali se spojit, což bylo velmi statečné. Naproti tomu dědek byl typický zloduch: zlý, ošklivý a odporný.

Knihu jsem měla přečtenou za dva dny, ale jen proto, že jsem měla povinnosti. Tím pádem nebylo tolik času, abych si mohla v klidu sednout a knihu si vychutnat. Proto si myslím, že ji budete mít přečtenou tak za půl hoďky. Navíc je plna nádherných kreseb, které zaujímají tak polovinu celé knihy. Stránky jsem voskové a my můžeme být jen rádi, že má jen 64 stránek. Kdo by se pak s tím tahal? :D

I když jsem tomu nevěřila, musím podotknout, že jsem byla mile překvapena. Kniha byla zajímavá od začátku do konce. Závěr byl sice moc rychlý a jednoduchý, ale i tak se mi líbil. Jak se říká, dejte šanci i jiným knihám. Já tak udělala a jsem za to ráda. Dokážu si představit, že se k tomuto příběhu budu vracet. A jak ráda! Takže za mě plný počet a Murakamimu dám ještě jednu šanci :)

Bodování:

3 komentáře:

 1. Jsem moc ráda, za tvůj názor zrovna na tohle Murakamiho dílko. Obecně jsem právě na tuhle knihu neslyšela až tak dobré ohlasy a nějak ji tedy přehlížím, ale díky se obě dostala do popředí mého zájmu. Kresby v knížkách mám moc ráda a líbí se mi i dětský pohled. Jojo, určitě po tom mrknu.
  Díky mockrát a měj se krásně, Ivet

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ježiš, to je překlepů...
   *Díky tobě se opět dostala do popředí mého zájmu

   Smazat
  2. Vůbec nemáš zač :) Ráda jsem tě přesvědčila, že je dobrá a sama se budu těšit na tvůj názor. Co se týče těch ohlasů, tak jsem byla překvapená, jak malé hodnocení má. Chvíli jsem si říkala, že jsem asi divná. Ale mě se ta knížečka fakt líbí :D

   Smazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)