sobota 21. ledna 2017

Recenze ⭑ V zajetí Vikingů ⭑ Torill Thorstad Hauger

Autor: Torill Thorstad Hauger
Originální název: Røvet av vikinger a Flugten fra vikingene
Přeložila: Hana Ševčíková
Ilustrace: Jiří Pavlík
Grafická úprava: Zdeněk Kudělka
Nakladatelství: Albatros; edice Knihy odvahy a dobrodružství (svazek 180)
Rok a místo vydání: 1988, Praha
Vazba knihy: vázaná
Počet stran: 240
Zdroj: půjčeno
1. vydání
ISBN 13-865-88 14/54

O knize:
Nacházíme se v malé vesničce na irském ostrově v době Vikingů a jejich nájezdů. Patrik a Sunniva žijí se svou rodinou pokojný život a jen zřídka se dovídají o těch strašných, zlých, zlodějských a krvelačných Vikinzích. Jenže povídačky nejsou jen povídačky a ona hrůza dopadla i na jejich vesnici. Vesnice byla srovnána se zemí a Patrik se Sunnivou pro záchranu svého koníka udělají vše. Jenže za to draze zaplatili. Byli uneseni na vikingskou loď a odvezeni do dalekého Norska, kde se mají stát otroky. Není to pro ně lehké, daleko od domova, v neznámé zemi. Otročí, nerozumí cizímu jazyku. Jenže i tady najdou své přátele. A tak se jednoho dne stane, že se na ně možná pousměje trochu štěstí…

Můj názor:
Kniha je 180. svazkem z edice Knihy odvahy a dobrodružství. Torill Thorstad Hauger napsala dvě knížky o tomto dobrodružství a české nakladatelství Albatros se je rozhodlo dát jen do jedné nazvané V zajetí Vikingů. Takže obsahuje dva díly: Únos a Útěk.

Knížka má kratičké podkapitolky, které vypráví o jejich malém dobrodružství, štěstí i neštěstí. Je to psáno lehce a svěže. Hned jsem se začetla a příběh se mi opravdu líbil. Osudy Patrika a Sunnivi jsem prožívala s nimi a věřila, že se z otroctví dostanou zpátky domů. Že se jim to nějak povede. Jak a za jakých okolností se dostanou domů? A kdy? Žijí jejich rodiče ještě? A obnovila se vesnice vůbec? To jsou otázky, které mě během čtení napadaly a já proto neváhala a ještě více se ponořila do tohoto úžasného dětského příběhu.

Co bych chtěla zmínit, je fakt, že čtením této knihy se dovíte i zajímavosti o Irsku, Norsku a Islandu. Ne že jen se Vám dostane pohádkový příběh o odvaze, ale také poučení a dovědění se něčeho nového. Ještě nesmím opomenout severskou mytologii, té se tu také dostalo prostoru.

Během čtení jsem uvažovala o třech hvězdičkách, ale teď po přečtení dám čtyři. Ona totiž samotná kniha má něco do sebe a věřím, že spousta malých čtenářů se k ní bude velice ráda vracet. A ne jen malí čtenáři. Zajímavý, dobrodružný příběh, který Vás chytne a už nepustí. Je mi jasné, že se k příběhu někdy vrátím (určitě s dětmi)☺

Bodování: 

2 komentáře:

  1. O knize slyším prvně, žánr nevyhledávám, ale pak když jsem zjistila, že mi leží doma, asi bych to mohla vyzkoušet :))

    OdpovědětSmazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)