pondělí 16. ledna 2017

Recenze ⭑ Zapomenuté šaty ⭑ Riikka Pulkkinen

Autor: Riikka Pulkkinen
Originální název: Totta
Přeložil: Vladimír Piskoř
Obálka: Soňa Šedivá
Nakladatelství: Motto
Rok a místo vydání: 2013, Praha
Vazba knihy: vázaná s přebalem
Počet stran: 320
Zdroj: moje knihovna
1. vydání
ISBN 978-80-7246-713-6

O knize:
Elsa, matka, manželka a babička, umírá. Její muž je nešťasten, ale oporou mu je jeho dcera Eleonoora se svou rodinou. Anna, Elsina vnučka, jednoho dne najde na půdě jedny staré šaty, které si na sebe obleče, když si s babičkou chtějí připomenout staré časy. Jenže netuší, co všechno tím způsobí…

Můj názor:
Když jsem knihu Zapomenuté šaty dostala na Vánoce před třemi lety, ihned mě zaujala svou obálkou. Jednoduchou, ale přesto krásnou. Po přečtení anotace mě zaujala ještě více. Jaké bude ono tajemství, jež vyvstane na povrch po objevení starých šatů?

Kniha je situována na dvě časové linie: současnost a rok 1964. Když Anna objeví na půdě staré šaty, ještě netuší, co všechno tím způsobí. Její umírající babička si vzpomene na dávné časy a začne vzpomínat. Anna chce vědět všechno, je zvědavé děvče a o co víc by se měla zajímat, než o svou rodinu?

Zapomenuté šaty vypráví příběh pln radosti a smutku, žalu a štěstí. Ale také o pochopení a porozumění. Odpuštění. Nebo jak si vysvětlit, že i přes to všechno, co Elsa s Marttim zažili, dokázali žít dalších několik desetiletí? Jak to všechno dokázali ustát a jít dál? 

Když to shrnu, kniha se mi opravdu líbila. Nečekala jsem nic extra převratného, autorka nám zápletku vyžvanila vlastně skoro hned na začátku knihy, ale i přesto to bylo čtivé a poutavé. Dostalo se mi kvalitního příběhu, ke kterému se jednou moc ráda vrátím. A přesto, že jsem hned věděla, co se stalo před těmi x lety, Riikka Pulkkinen po kousíčku odhalovala onu minulost a já hned byla více zvědavá, co se stalo pak. Příběh je psán jak v ich-formě, tak i v té druhé, er-formě. Což příběhu dodalo na zajímavosti a čtivosti. Ještě bych ráda poznamenala, že se mi pletly jména ženských postav. Eleonoora, Eeva a Elsa. Která je která?

Nemyslím si, že z knihy budou všichni nadšeni, ale pro ty, kdo touží po nenáročné literatuře, tahle bude pro Vás ☺

Bodování: 

4 komentáře:

 1. Kniha vypadá zajímavě, ale trochu mě odrazuje to brzké prozrazení zápletky, povedená recenze, Ivet, měj se krásně :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano, také mě nalákala. A abych se přiznala, tady mě to prozrazení nevadilo. Spíše jsem byla zvědavá, jak se zachovají ostatní postavy. Možná že to tak bylo i myšleno :)

   Smazat
 2. Ja bych brala ty saty na obrazku :D :D
  Ne ted vazne, kniha vypadá zajímavě,ale prozrazeni deje moc brzy take nemusim kdyz uz,tak od zacatku :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak to já také (a mnoho dalších podobných) :D
   Jak jsem psala Hance, tady mi to opravdu nevadilo. Je to prostě jiné povídání :)

   Smazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)