sobota 4. února 2017

Knižní meziřádková výzva 2017

Jak jste jistě stačili zpozorovat, Chensie s Wish ze Světa mezi řádky spustily výzvu, která měla veliké ohlasy. Z názvu jste určitě poznali, že se jmenuje Knižní meziřádková výzva 2017. I mě zaujala, ale nepřemýšlela jsem moc, že bych se zapojila. Přece jen moje čtecí úspěchy nejsou letos nijak valné. Ale pak jsem si jednoho krásného zasněženého dne řekla, že by byla sranda se zapojit a splnit to.
Holky se opravdu vyznamenaly, protože vymyslet takovou výzvu jim muselo zabrat nějaký čas a hlavně úsilí. Ale povedlo se a já se ji pokusím splnit aspoň z poloviny. Některé úkoly jsou opravdu vymalované. Moje "umělecké" dovednosti nejsou žádné dovednosti. Takže jsem opravdu zvědavá, jakou básničku vymyslím a jak hezky se mi bude kreslit 😀 Ale o tom tahle výzva je.

Rozhodla jsem se vše zveřejnit do jednoho článku a postupně budu doplňovat. A dovolím si přidat klik na své recenze. Takže? Hurá do toho :)

1. část - 3 přečtené knihy 
Úkol: Opište nejzajímavější citát z těchto třech přečtených knih a uveďte název i autora.
„Každý to pocítil. Ale co nakonec lidi zastaví, je strach. Strach z neznáma. Strach z toho, co možná najdeme na onom světě.“
Trojice (Sarah Lotz) RC
„Nechlastej víc, než kolik sneseš.“
Vodní andělé (Mons Kallentoft) RC
„Zahálka plodila jen strasti. Práce byla míra ctnosti.“
Na řadě je Max (Leena Parkkinen)

První úkol splněn a snad brzy přidám druhý. Pilně na něm pracuji :)

2. část - 5 přečtených knih 
Úkol: Vyfotografujte z těchto pěti knih tu, která si vás opravdu získala!

Z těch pěti přečtených jsem zvolila svého oblíbeného Zaklínače :)
3. část - 10 přečtených knih
Úkol: Napište báseň k jedné z těchto deseti knih a uveďte název té, ke které se vztahuje. Délku necháváme na vás. ;o)

Tenhle úkol byl pro mě zapeklitý. Já nebásnický typ a mám vymyslet báseň. Ale snaha byla :D Myslím, že z mého výtvoru poznáte, o kom je řeč. Takže: hurá na ni :)

Cirilla, sličná dívka
s Vlaštovkou ostrou jako břitva
šermuje, nelítostně se mstící
nebožáci zloduši, své hlavy ztrácejí.

Bílí vlk šedovlasý
svou sudbou posedlý
s kompanií přes hory doly, řeky a lesy
na bitevním poli nepadl na zuby.

Čarodějka světa znalá, věkem okouzlující
černým šatem známá, zlomyslností nešetřící
svou dceru milující, v záchranu upaluje
vždyť celý svět je bláznivý, Cirillu si každý přivlastňuje.

Velká rodina nevšední, magií zkušená
ničeho se nebojí, svou láskou oddaná.
Yennefer čarodějkou, Geralt zaklínačem, Ciri sudbou
jejich příběh nesmrtelný, fantasy pohádkou skvělou.

4. část - 15. knih
Úkol: Jaký žánr mezi přečtenými knihami za rok 2017 u vás převládá a proč? Sepište pro nás alespoň odstavec.

Jak už možná víte, nejsem moc vybíravá, co se žánru týče. U mě na blogu najdete recenze na všechno možné, protože přečtu téměř všechno. Dalším úkolem je nejčtenější žánr (tedy proč čtu zrovna ten) a já najednou nevím, co mám psát. Protože ať chcete nebo ne, celkově se mi do rukou dostalo sedm žánrů a z toho dva jsou na stejné úrovni. No, tak se na to podíváme, ne?

Na plné čáře to vyhrává román spolu s detektivkami. Od každého jsem četla 4 knihy:
Román - Na řadě je Max (RC), Motýlí ostrov (RC), Nejmenuji se Miriam (RC), Dánská dívka (RC)
Detektivka - Dívka v ledu (RC), Noční lov (RC), Kdo zavraždil paní Skrofovou? (RC), Omyl komisaře Palmua (RC)

Druhé místo vyhrává fantasy a dětské knížky:
Fantasy - Paní jezera (RC), Bouřková sezóna (RC)
Dětské - Kameny osudu (RC), Tatínek píše paměti (RC)

No a poslední je po jednom:
Thriller - Trojice (RC)
Severské krimi - Vodní andělé (RC)
Horor - Dům na kopci (RC)

A proč tedy čtu nejvíce romány a detektivky? Popravdě, já sama ani nevím. Tyto žánry nepatří mezi nejčtenější, prostě se to sešlo. Ale kdybyste se podívali na můj seznam třeba před dvěma lety, určitě by na celé čáře vyhrálo fantasy a možná rok předtím zrovna severské krimi, které dnes zaujímá jen jedno místo.

Romány mám ráda, protože se můžu skvěle odreagovat a někdy přijdu na jiné myšlenky. Navíc se můžu vrátit do minulosti a když si vyberu ještě dané téma, které mě zrovna zajímá, tím lépe. Román je navíc hrozně rozmanitý. Můžete si vybrat něco z dávné historie, současnosti nebo z válečné doby. Chcete prožít opravdovou a horoucí lásku nebo chcete cítit i trochu napětí a jste zvědaví, co dalšího hrdinka ještě objeví? Proto mám romány ráda a ráda se k nim vracím.

Když se podíváme na detektivky, mám ráda napětí a akci. Také promyšlené vraždy a jejich řešení. Baví mě s policisty přemýšlet nad vrahem a motivem. A když se autoru podaří do případu zakomponovat život vyšetřovatelů, tím lépe. Je pravda, že nemusím ty dokonalé detektivy, kteří si hrají na superhrdiny. Takže když jsou ještě lidštější, tím lépe. Také se nebráním psychologické stránce. Když děj není překombinovaný, vnese to do celého příběhu jiskru a já jsem ještě více zažraná do četby.

Tím jsem skončila. Nebudu zde vypisovat všechny žánry, protože to bych tu byla asi do půlnoci. S klidným srdíčkem si můžu odškrtnout další úkol a jdu číst další knihy, ať můžu splnit ten další :) 

5. část - 20 knih 
Úkol: Vyfoťte nejkrásnější knižní obálku!

Já se nemohla rozhodnout, jaká kniha má tu nejkrásnější obálku. Nakonec jsem zvolila dvě. Andělskou mrchu pro její jednoduchost a Fakíra z Benáres pro její dokonalost a propracovanost, neboť Lubomír Kupčík umí opravdu nádherně kreslit.

6. část - 23 knih
Úkol: Sdílejte nejlákavější anotaci!

Nejlákavější anotaci? Přečetla jsem všech 23 anotací a musím říct že to byl tedy oříšek, vybrat tu nej. Ale nakonec... Upoutaly mě čtyři a přece jen se mi povedlo jednu vybrat. Tady je :) Kniha se jmenuje Nejmenuji se Miriam od Švédky Majgull Axelsson a letos byla v pořadí jako sedmá.

Z pekla německých koncentráků si nese tajemství, o němž dokáže promluvit až před smrtí. Od autorky bestselleru DUBNOVÁ ČARODĚJKA Miriam Adolfsson slaví pětaosmdesáté narozeniny. Když ale dostane stříbrný náramek, práci cikánského šperkaře, stane se něco naprosto nečekaného. „Nejmenuji se Miriam!" Po tomto ohromujícím prohlášení stará paní otevře stavidla vzpomínek, které pohřbila hluboko v sobě. Není Židovka, jak se všichni včetně její rodiny domnívali. Je Cikánka. Její pravé jméno zní Malika. Jejího bratra zahubil v Osvětimi doktor Mengele, zatímco ji posadili do transportu do Ravensbrücku. Aby přežila, oblékne si šaty židovské dívky Miriam, která strašlivou cestu zaplatila životem. Stane se někým jiným. Vyjít s pravdou ven se ale neodváží ani po osvobození. Ve Švédsku, kam přišla po válce, jsou Cikáni na okraji společnosti. Ani její manžel o tom nikdy neměl tušení. Jenže teď už Malika mlčet nemůže...

7. část - 30 knih 
Úkol: Napište drabble (útvar přesně o sto slovech) na oblíbeného knižního hrdinu/hrdinku.

Tak i já jsem přečetla 30 knížek. A za "třicítku" mám napsat drabble o 100 slovech o svém oblíbeném hrdinovi. No, moc jich není. A určitě jsem letos nečetla nic z těch oblíbených. Ale nakonec jsem se rozhodla, budu psát o Malin Forsové. Teď, v posledních pár dílech mi tak trochu přirostla k srdci a dalším a dalším dílem ji mám ještě radši. Takže? Jdeme na to ?  

Malin Forsová. Žena, která ve městě Linköping dělá jednu z nejtěžších prací. Je policejní detektiv a chytá zločince nejtěžšího kalibru. Je dobrá, její pověst ji předchází po celém Švédsku. Však měla také zkušené učitele. Jeden z nich ji naučil poslouchat hlasy. Hlasy mrtvých, které neslyší nikdo, jen ona. A díky nim je tak dobrá. Naučila se vnímat věci, které ostatní nevidí. Její osobní život už ale není tak růžový, jak by se mohl zdát. Je vyléčená alkoholička, ale chuť je stále silná. S otcem nemluví, dcera jí odcestovala do ciziny a milostný vztah teprve piluje. Ale je na dobré cestě.  

8. část - 33 knih 
Úkol: Kreativně vyfotografujte knihu, která se vám z těch třiceti tří četla nejhůře.

Letos jsem měla vcelku dobrou ruku, protože na vyloženě špatnou knihu jsem nenarazila. Ale když jsem se pořádně zamyslela, tak se mi trošku hůře četly dvě. Každá z jiného důvodu, ale nakonec byly ke konci už zdlouhavé a já se těšila konce. 

Slovo kreativita je obšírný pojem. Netušila jsem, jak to mám pojmout. Za jaký konec (či začátek?) mám knihu vzít a vyfotit tak, aby to nebylo příšerné a blbé. Ale nakonec se v mé choré mysli vyloupl nápad. Proč to nepojmout jako klauna? Většina příběhu se odehrává v cirkuse, a tak jsem vyhrabala svoje staré poklady z dob mého útlého dětství (já věděla, že se mi někdy budou na něco hodit :D) a moje "umělecká" tvořivost mohla blbnout. No... Výsledek posuďte sami :)  
9. část - 40 knih 
Úkol: Nakreslete všech čtyřicet knih (kreativitě se meze nekladou, můžete ručně, v programu,... Záleží na vás.)

Dost dlouho mi trvalo, než jsem se k tomuto úkolu dostala. Respektive, než jsem sebrala odvahu. Moje pokusy byly chabé a strašné. Nakonec jsem se k tomu vrátila asi po dvou měsících. Můj původní plán byl takový, že to nakreslím rukou. No, nakonec jsem zjistila, že to opravdu nepůjde a rozhodla si pohrát v malování :)

10. část - 45 knih 
Úkol: Doporučte nám jednu z těchto knih, kterou by si měl rozhodně každý přečíst. Jak toto doporučení pojmete, je opět jenom na vás.

Jakou knihu bych Vám doporučila? Zas tolik knih jsem jich nepřečetla, ale nakonec jsem zjistila, že vybírám ze šesti. Rozhodla jsem se pro poslední, a sice 45. To je Čas odejít od Jodi Picoult. Ne jen že je to úžasná spisovatelka, která Vás svým výborným vypravěčským stylem vláká do příběhu a nenechá Vás odejít. Její promyšlené vyprávění je tak procítěné, dokonalé a zajímavé. Kniha Čas odejít je pro mě zatím poslední čtený kousek a musím přiznat, že jsem až do konce netušila, jak to celé skončí. Závěr knihy je tak nečekaný a šokující, doslova Vám vyrazí dech. Už jen pro tu úžasnou myšlenku bych knihu ráda doporučila. Zaručuji Vám, že se Vám dostane úžasného čtenářského zážitku!

11. část - 50 knih 

Úkol: Printscreen tvého hodnocení padesáté knihy na ČBDB.

Zde mám trošku změnu, žádný printscreen nebyl, prostě jsem vzala foťák.

12. část - 55 knih 
Úkol: Napište ódu na nejoblíbenějšího na knižního hrdinu či hrdinku z těchto padesáti pěti knih. Délka je na vás.

Vymyslet ódu na nejoblíbenějšího hrdinu nebo hrdinku? Pořád se mi do myšlenek vkrádá Óda na radost. ale to asi ne, že? :D Tak jo, teď vážně. Nenapadá mě nic, co bych mohla napsat. Ani netuším, na jakého hrdinu mám onu ódu psát. O Malin Forsové a Zaklínači jsem už psala, tak kdo mi zbývá? HA! Už to mám. A berte to prosím Vás s rezervou :D

Ó, jak šlechetný on je
a silný a chytrý ba je.
Ó, jak zkušený a bystrý
jak on je starý?

Halt, náš hrdina
učitel a přemožitel.
Hraničář, říká si
však učňů má dostatek.

Bělovlasý a šlechtického rodu,
však zřekl se všeho.
Chrání lid a krále,
nebezpečných akcí zúčastní se.

Ó, jak uznávaný je,
i láska si ho našla.
Ó, jak nepřemožitelný je,
snad i dítka by si ho našla.Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)