úterý 28. března 2017

Recenze ✩ Dívka v ledu ✩ Robert Bryndza

Autor: Robert Bryndza
Originální název: The Girl in the Ice
Přeložila: Kateřina Elisová
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok a místo vydání: 2016, Praha
Vazba knihy: vázaná s přebalem
Počet stran: 442
Zdroj: moje knihovna
1. vydání
ISBN 978-80-271-0370-6

1. díl ze série Inspektorka Erika Fosterová

O knize:
V jižním Londýně v parku se najde mrtvé tělo dívky, které je pod silnou vrstvou ledu už nějakou chvíli. Detektiv šéfinspektor Erika Fosterová po těžkém období dostává šanci se znovu zapojit do policejního koridoru a přijíždí do Londýna vyšetřit tuto vraždu. Ta se stala citlivou záležitostí, neboť je to dcera lorda Simona Douglase-Browna, veleváženého a vlivného muže. Jenže ať policie chce nebo ne, musí si položit otázku: Co dělala dcera tohoto vlivného muže na takovém místě? A když se objeví spojitost s mrtvými prostitutkami, tato otázka dosáhne na vážnosti...

Můj názor:
Jak jistě víte, Dívku v ledu jsem získala díky spolupráci s Cosmopolis. Téměř hned, jak to bylo možné, jsem ji otevřela. Zprvu jsem byla zděšena, jaká je to bichle a že to budu určitě číst moc dlouho. Ale záhy jsem byla mile překvapena. Kapitoly jsou krátké a velikost písma s odsazením zase velké, oproti jiným knihám. Takže objemem se jen zdá být.
Její pootevřené rty jakoby se chystaly promluvit.
Její mrtví tělo zamrzlé v ledu...

A není jediná.
Začetla jsem se hned už s první kapitolou a vlastně mě to nepustilo po celou knihu. Chtěla jsem vědět, jak to celé dopadne a dokonce jsem vraha začala tipovat až v polovině knihy, což je neobvyklé. Co se vraha týče, měla jsem tři typy a ani jeden nebyl ten pravý. A ač se to zdá být neuvěřitelné a částečně i předvídatelné (myslím, že ta myšlenka tam opravdu proběhla, ale záhy zapadla v zapomnění), skvěle to do sebe zapadne. Chvíli jsem byla v šoku, nechtěla jsem věřit, že to dopadlo takhle. Ale stalo se. A konec byl napínavý.

Dost často jsem v různých recenzích četla, že hlavní hrdinka šéfinspektorka Erika Fosterová, není zrovna ideální postavou. Díky její aroganci (a sama musím připustit, že krapet arogantní je) je příběh kostrbatější a prostě by bylo lepší zvolit jiného vyšetřovatele. Za sebe ale můžu říct, že mě tato postava naprosto sedla. Jsem ráda, že tam je a že je taková částečná potvora. Také mi ještě před čtením hodně připomínala Malin Forsovou od Monse Kallentofta. Jak popisem, tak podobností jména. Každá si prošla něčím těžkým a každá má svůj život, ale obě si jdou tvrdě za svým a jak mají chytit vraha, nikdo jim nesmí stát v cestě a nedívají se napravo, nalevo. To se mi moc líbilo. Pravda, v Eričiným případě to bylo vystupňované, ale na druhou stranu, když se zamyslím, jak bych se zachovala já? Co se malého Mikea a lady Douglaové-Brownové týče, já bych tak milá nebyla a rozhodně bych se ještě neomlouvala. Ale pokud jste policista....

Co se týče ostatních postav, docela jsem si oblíbila Petersona a Mossovou. Ale to je pochopitelné. Inteligentní, vřelí a přívětiví policisté, kteří jsou Erice věrni a skvěle ji doplňují. Vlastně jsem si oblíbila i superintendanta Marshe. Ač hází Erice klacky pod nohy, dopadení vraha je pro něj to nejdůležitější. A přesto že ni má jisté výhrady, snaží se ji podpořit (což není vždy lehké). Marsh má dobré srdce, to z něj přímo sálá. Ale byrokracie a politika si jdou ruku v ruce a někdy holt musí být člověk svině...

Také musím zmínit vraha. Autor mu věnoval několik kratičkých kapitol a děj tak získal na čtivosti a opravdovosti. Snažíte se pochopit jeho kroky a zároveň přemýšlíte, kdo by byl něčeho takového schopen. Jako taková malá vsuvka je to výborný tah.

Pan Robert Bryndza píše poutavým a čtivým stylem. Vtáhne Vás do děje, ani nevíte jak a troufám si tvrdit, že s Dívkou v ledu ztratíte i pojem o čase. Po přečtení jsem na sebe byla naštvaná, že nemám u sebe dvojku, Noční lov a musím počkat do dalšího dne. Dlouho se mi nestalo, abych byla z něčeho unešená a znovu si troufám tvrdit, že tohle je zatím nejlepší kniha, jakou jsem letos četla. Dívku v ledu mohu vřele doporučit! Možná se bude více líbit ženskému pokolení, ale myslím, že si své místo najde i mezi chlapy :)

Bodování:
Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Cosmopolis, které spadá pod nakladatelský dům Grada Publishing! Knihu si můžete zakoupit zde. 

8 komentářů:

 1. Počkej si ještě na druhý dil!! To je teprve jízda. Dockas se osobnostniho rustu Eriky. Paráda:)

  OdpovědětSmazat
 2. Moc pěkná recenze, jsem ráda že se ti kniha líbila :) Mě spíše zklamala, ale ještě dám šanci druhému dílu :) Měj se krásně :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkuji :) Mrzí mě, že tě zklamala. Ale druhý díl se ti bude líbit třeba více ;)

   Smazat
 3. Úplně si mě donutila si Dívku v ledu napsat na wishlist. :D Počkám si na recenzi dalšího dílu a knihy si také pořídím (to u mě znamená s menším zpožděním, ale snad se k nim jednou dostanu). :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak to jsem ráda, že jsem tě přesvědčila o přečtení :) Recenzi na Noční lov plánuji, ale ještě nebyl dostatek času. Snad konečně o víkendu :)

   Smazat
 4. Povedená recenze! :) Já jsem Dívku v ledu tak nějak odmítala číst a čím více čtu takové recenze, tím si jsem jistější, že jsem udělala chybu :D

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkuji :) Já ji taky chtěla odložit na neurčito, ale když se nabídla možnost ji zrecenzovat přímo od nakladatelství, neváhala jsem. Určitě si ji přečti. Myslím, že nebudeš zklamaná :)

   Smazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)