neděle 12. března 2017

Recenze ⭑ Polibek stínů ⭑ Laurell K. Hamilton

Autor: Laurell K. Hamilton
Originální název: A Kiss of Shadows
Přeložila: Kateřina Bínová
Autorský medailon: Martin Šust
Fotografie na obálce: Jakub Jíra
Grafická úprava obálky: Lukáš Tuma
Nakladatelství: Epocha; edice Fantastická Epocha
Rok a místo vydání: 2012, Praha
Vazba knihy: vázaná s přebalem
Počet stran: 392
Zdroj: moje knihovna
1. vydání
ISBN 978-80-7425-158-0

1. díl ze série Merry Gentry

O knize:
Merry Gentry je krycí jméno pro princeznu z Říše kouzel. Byla donucena opustit svou zemi, aby si zachránila život. Pracuje pro jednu detektivní kancelář a při posledním případu se vše změní. Její život se má opět vrátit do starých kolejí. Je prozrazena. Všichni vědí, kdo a kde je. A tak se musí zachránit. Jenže nic nejde podle plánu…

Královna Vzduchu a Temnoty, Andais, ji pozvala zpět. Musí s ní probrat velice důležité záležitosti. Jenže jak jí má Merry věřit? Nikdy neudělala nic pro to, aby jí pomohla. Vždy jen nečinně přihlížela a chránila svého syna. Jenže osud si nevybírá, a tak se musí chtě nechtě vrátit zpět do království…

Můj názor:

Sérii o Anitě Blake mám moc ráda, i když přiznávám, že poslední díly už nejsou tak dobré. Když se začala vydávat Meredith, ani vteřinu jsem neváhala a hned si objednala první díl. Pravda, chvíli se mi válela na poličce a mezitím jsem nahromadila další díly. Ale protože Laurell je pro mě skvělá spisovatelka, Merry jsem si prostě nemohla odpustit. Natěšeně a trochu s obavami jsem ji nakonec otevřela, a jaká že je?

Protože to pro mě byl nový svět, docela jsem se ztrácela. A taky mi chvíli trvalo, než jsem se začetla. Laurell ale postupně vše vysvětlila a konečně jsem se chytla. Stejně jako v Anitě, i zde jsou popisy a některé věty se opakují. Ale časem si zvyknete. A když se Merry  vrátila do dvora, znovu jsem se začala ztrácet. Spousta dalších nových poznatků a vysvětlení a popravdě, těch chlapů je tam na můj vkus moc. Lehce jsem se mezi nimi ztratila.

Přesto mi Merry až moc připomínala Anitu. Obě jsou stejné ženy, vzhledově i myšlenkově. Obě pracují ve specializovaných oborech, které jen někdo dělat nemůže – nadpřirozené jevy. Obě mají stejný pohled na chlapy. I když byla Anita ze začátku zdrženlivá, konečný výsledek je stejný. Obě mají malý (či velký?) harém. Obě jsou malé, prsaté a v podstatě zakomplexované. Proto jsem si při čtení neustále představovala Anitu a docela mě mrzí, že se autorka nedokázala od ní odpoutat. Za tento nedostatek strhávám jeden bodík…

Zatímco v Anitě (já vím, pořád srovnávám) jsem si oblíbila hned několik postav, v Merry mi nepřirostl k srdci nikdo. Žádná z postav nebyla dostatečná, každý ze zúčastněných měl nějaké mouchy a někteří mi lezly na nervy.

Druhý bod strhnu za neúměrné množství sexu. Pro ty z Vás, kteří máte rádi Anitu, a nevadí Vám poslední díly, Polibek stínů bude přesně pro Vás. Já ale čekala nějaké dobré fantasy a doufala jsem, že aspoň tady dá sexu vale. Bohužel, nestalo se. Dalo by se říci, že celá série je na sexu založena. Vždyť Merry musí zplodit potomka dřív než její bratranec Cel. V sázce je jak život, tak budoucnost celé říše…

Ať už se mi to líbí nebo ne, moje prvotní nadšení přerostlo ve zklamání. A ač mám Laurell jako spisovatelku velice ráda, pro její osobitý, zábavný a čtivý styl psaní, musím dát této knize jen tři body.  Námět na příběh je to skvělý, smutné ale je, že se autorka nedokázala odpoutat od Anity.


Bodování: 

2 komentáře:

  1. Od této autorky jsem nic nečetla, ale četla jsem sérii od Patrici Briggs a její knížky jsem si naprosto zamilovala a právě jsem hledala nějaké podobné a narazila na tuto autorku. Uvidím, jak se mi bude líbit :) Pěkná recenze!

    OdpovědětSmazat
    Odpovědi
    1. Děkuji :) Laurell určitě doporučji, je jedna z mých nej autorů a fantasy vůbec. Patricii jsem ještě nečetla, ale mám ji na seznamu. A pokud je podobná Laurell, tak po ní určitě sáhnu :)

      Smazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)