čtvrtek 30. března 2017

Recenze ⭑ Synnøve ze Slunečného návrší ⭑ Bjørnstjerne Bjørnson

Autor: Bjørnstjerne Bjørnson
Originální název: Synnøve Solbakken
Přeložila: Božena Køllnová-Ehrmannová
Autorský medailon: Božena Køllnová-Ehrmannová
Doslov napsala: Božena Køllnová-Ehrmannová
Ilustrace: Helena Wernischová
Obálka:
Hana Blažejová
Nakladatelství: Mladá Fronta
Rok a místo vydání: 1981, Praha
Vazba knihy: vázaná s přebalem
Počet stran: 144
Zdroj: moje knihovna
V nakladatelství MF 1. vydání
ISBN 13/32 23-062-81

O knize:
Synnøve a Thorbjørn se znají už od dětství a pomale si k sobě prokousávají cestu. Thorbjørn to však nemá vůbec lehké. Jako zlobivý, nevybouřený a problémový kluk se musí vypořádat s pomluvami a obracením se k němu zády. Avšak jednoho dne však dospěje i on. Ovšem… Cesta je to velice těžká. Počká na něj  Synnøve?

Můj názor:
Na knížku jsem kdysi narazila v LK a hned mě zaujala. Jak svou jednoduchou obálkou, tak svou anotací. Navíc je to pěkně starý příběh, napsán byl roku 1857. A možná právě proto mě tak upotala. Co bylo napsáno v polovině 19. st.?

Je to příběh o lásce a porozumění. Dva mladí lidé, kteří si k sobě hledají cestu, ale ta není vždy jednoduchá a přístupná, jak by si někteří přáli. Také musíte někdy odpouštět a v tomto "venkovském" prostředí je to jiné. Dýchá na Vás ta dávná atmosféra a myšlení a činy tehdejších lidí. Svým způsobem zajímavý příběh, pro mě ale nedostatečný. Nemůžu si pomoct, ale nevidím v tom nic mimořádného a netuším, za co dostala ocenění (ale to sem nepatří...). Nepochopila jsem Thorbjørna, jeho chování. Choval se jako nadutec. V dnešní době se tak ale chová spousta kluků, takže…

Na druhou stranu, nenechte se odradit. Je možné, že Vás tento příběh nadchne. Je z venkovského prostředí, což se dneska moc nevidí. Je tak přírodní, až je na něm něco hezkého. Navíc je ze severu, z mrazivého severu. A pro zamilovanou duši to bude určitě dobré čtení. Původně jsem se obávala, abych se začetla. Je to psáno těžce, nesrozumitelně nebo právě naopak? Byla jsem mile překvapena, protože se to četlo opravdu pěkně, i na tak starý příběh.

Ráda bych si těchto "venkovských" příběhů přečetla více. Abych nasála tu atmosféru a mohla se více ponořit do dávného dění. Bohužel s touto knihou se mi to zcela nepovedlo. Přesto si myslím, že své příznivce si určitě najde :)

Bodování: 

2 komentáře:

  1. Tak je pravda, že jsem v LK nebyla dost dlouho, nějak nevím proč :/ Ale když jsem viděla knihu poprvé, myslela jsem, že je pekelně stará :) Zajímavý román :)

    OdpovědětSmazat
    Odpovědi
    1. Už je to dlouho, co jsem si ji donesla domů. A taky je to hodně dlouho, co jsem tam byla naposledy. Takže neboj, nejsi sama :D

      Smazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)