čtvrtek 27. dubna 2017

Recenze ✩ Tatínek píše paměti ✩ Tove Jansson

Autor: Tove Jansson
Originální název: Muminpappans
Přeložil: Libor Štukavec
Ilustrace: Tove Jansson
Grafická úprava: Michal Slejška
Nakladatelství: Albatros
Rok a místo vydání: 2016, Praha
Vazba knihy: vázaná
Počet stran: 248
Zdroj: moje knihovna
4. vydání
ISBN 978-80-00-04404-0

O knize:

Tatínek píše paměti je pohádková knížečka plna dobrodružství. Tatínek se rozhodne sepsat své paměti a pak je předčítá muminkovi, Šňupálkovi a Čenichovi. Všichni tři se doví, jaké dobrodružství za mládí zažil, jakou bouři zažil na Mořké hřavě nebo jak se seznámil s Bedřiškem, Piplou či Kryšánkem.

Můj názor:
O mumincích jsem naposledy četla před dvěma roky. Tatínek píše paměti mám doma už od loňského roku, neustále je odkládala na neurčito, ale až teď jsem si řekla, že bych se do nich mohla znovu ponořit. A udělala jsem dobře.
„Bambuly jsou protivné,“ prohlásil Bedřišek.
Tato žlutá knížečka o 240 stránkách je tak kouzelná, jak vypadá. Okamžitě jsem se začetla a nechtěla se jí pustit. Příběh je tentokrát jiný. Dnes s muminkem a jeho přáteli nelovíme v moři, neprozkoumáváme jeskyně a nehledáme různé poklady, ale dovídáme se plno úžasných věcí od muminkova tatínka. Poté, co se rozhodl sepsat paměti, jak mu poradila maminka, dozvíme se snad vše o jeho dětství, plavbě na moři a dalších různých dobrodružstvích. To pak předčítá muminkovi, Šnupálkovi a Čenichovi. Pro ně je to ještě zajímavější, protože se dovědí něco o svých tatíncích. Kniha navíc není jako ostatní příběhy, tahle obsahuje úvod, předmluvu, osm kapitol a doslov. Takže máme ještě větší pocit, jako bychom my sami četly tatínkovy paměti nebo ještě lépe, jakoby nám je předčítal on sám.

Spolu s tatínkem poznáme lapitlapky, které jsem si mimochodem hrozně oblíbila. Hlavně toho jednoho šikulu :) Poté se seznámíme s dodonem Eduardem, hatifnaty, samotným Králem a spousty dalšími stvořeními. Zajímavá kapitola byla také s duchem, ta mi mimochodem připomněla Cantervillské strašidlo, které jsem chtěla okamžitě otevřít. Muminek se navíc doví, jak se tatínek seznámil s maminkou. A ke všemu tomu se něco o svých rodičích doví i Šňupálek s Čenichem.

Také bych ráda vyzdvihla Toviny kresby. Jako v ostatních příbězích o muminkách, i tady si autorka vyhrála. Její kresby dodají na hravosti a víc té kouzelnosti. Pokud knížku budete předčítat dětem, budou mít skvělý pohled, jak ten muminí svět vypadá a jaké dobrodružství všichni zažili.

Myslím, že Tatínek píše paměti můžu doporučit všem milovníkům muminků, každému, kdo má rád pohádky a určitě pokud hledáte něco nevšedního pro své ratolesti. Nebudete litovat! :)

Bodování:

4 komentáře:

 1. Muminky jsem četla jako malá :-) Díky tvé recenzi jsem si na to teď úplně vzpomněla a zasnila se. Myslím, že jsem četla i konkrétně tuto knihu, ale určitě jich bylo víc. Krása :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jsem ráda, že ses díky mě zasnila. Však snění je krásné ;) Těch knížek je několik a hrozně ráda se do nich ponořím. Nečetla jsem všechny, ale doufám, že v tomto vydání vyjde i zbytek a já si pak rozšířím obzory :D

   Smazat
 2. Na příběhy o mumíncích jsem koukala jako malá a milovala jsem je. Díky tobě jsem si znovu vzpomněla na dětství. Knížka vypadá úžasně a musí být skvělým můstek do dětských let... :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To určitě je. Já byla bohužel o muminky jako malá ochuzena. Nechápala jsem, co je to za potvory a vždy raději koukala na něco jiného (třeba Pipi dlouhou punčochu :D) a až na starý kolena si je zamilovala. A co, jak se říká, na pohádky není nikdy pozdě :)

   Smazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)