úterý 20. června 2017

Nové knihy v mé knihovně #6

Poslední článek v této rubrice vyšel v březnu. Ano, od té doby jsem si nekoupila žádnou knihu. Minulý týden se mi ale naskytla skvělá příležitost objednat si nějaké kousky z Knižního klubu. Okamžitě jsem začala sledovat své oblíbené autory. Nakonec jsem vybrala jen dvě a víte co? Mě to bohatě stačí :)
První knížkou, z které mám ohromnou radost je Cestovat nalehko od Tove Jansson. Ne jen že tuto "muminkovskou mámu" miluji, ale když mám možnost přečíst něco z jiného soudku, nadšeně po tom skočím.
Anotace:
Sbírka povídek Tove Janssonové, která je známá hlavně jako autorka knížek o mumincích. Poté, co Tove Janssonová dokončila sérii knížek o mumincích, začala psát pro dospělé, především povídky, a psala je dalších třicet let. V povídkách Tove Janssonové najdeme témata, která ji celý život zajímala: ostrovy, moře, lodě, cestování. Přírodu. Samotu. Práci a lásku. Svobodu. A stále přítomné téma času. Chtěla být maximálně stručná a přesná. Jako kdyby na nějaké plané či útěšné psaní ani neměla čas, tak jsou její texty stručné, intenzívní. Snažila se, aby ani jediné slovo v textu nebylo zbytečné, hodně škrtala a krátila, každá její knížka pro dospělé byla tenčí než ta předchozí. Tento přístup se projevuje nejvíce v jejích mistrovských povídkách, které vyšly v mnoha povídkových souborech i výborech. Povídková sbírka Cestovat nalehko vychází v češtině jako první.

Spolu s touto knihou mi přišla i záložka, z které jsem snad měla ještě větší radost, než z knihy samotné. Je úžasná, laděná do přebalu samotné knihy. Až mi jí bude líto používat, abych ji moc nepoškodila :D
Druhou knihou je Na velké planině. Jedná se o 5. díl série Öland od švédského autora Johana Theorina. Mám všechny díly včetně Skrýše. Bohužel jsem žádnou knihu nečetla. Ano, já vím, je to se mnou hrozné. Ale utěšuji se tím, že když už mám i poslední díl, tak si najdu čas a konečně něco s tímto restem udělám. Věříte mi? :D
Anotace:
Na rozlehlé planině Ölandu odpočívají mrtví válečníci z doby bronzové, připravení vstát, když je někdo vyruší. Plochou krajinou vybíhají do neznáma kondiční běžci a střetávají se s unavenými bloudícími turisty.
Tím jsem zase na nějakou dobu skončila. Ale mám tu pár otázek. Četli jste nějakou? Nebo se teprve chystáte? Také se Vám líbí přebal Cestovat nalehko jako mě?

4 komentáře:

 1. Pěkné knížky :-) Ta záložka je fakt pěkná a nedivím se, že jsi z ní měla ještě větší radost :-) Na velké planině jsem měla půjčené z knihovny a povídky se mi líbily, jako ostatně všechno od tohoto autora. Nečetla jsem zatím Zkamenělou krev. Doufám, že zase něco vydají od tohoto autora. Já ho prostě miluju, hlavně jeho popisy Ölandu :-))

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Že jo, já z ní byla nadšná :D Jé, tak to Theorina budu muset rozečíst. Čtu na něj jen samou chválu :)

   Smazat
 2. Cestovat nalehko vypadá zajímavě a ta záložka k tomu je vážně skvělá :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Cestovat nalehko budu rozečítat a hrozně se na ni těším. Že jo, já z ní měla pomale větší radost než z knihy samotné :D
   Děkuji za komentář :)

   Smazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)