pátek 2. června 2017

Recenze ⭑ Větrné duše ⭑ Mons Kallentoft

Autor: Mons Kallentoft
Originální název: Vindsjälar
Přeložila: Marie Voslářová
Obálka: Lucie Zajíčková
Nakladatelství: Host
Rok a místo vydání: 2016, Brno
Vazba knihy: vázaná s přebalem
Počet stran: 295
Doporučená prodejní cena: 299,- Kč
Zdroj: knihovna
1. vydání
ISBN 978-80-7491-147-5

7. díl ze série Malin Forsová – zde mohou být zodpovězeny otázky z předešlých dílů!!

O knize:
V pečovatelském domově je nalezen mrtvý muž jménem Konrad Karlsson. Jeho smrt nedává smysl, byl oběšen na šňůře od signalizačního zvonku. Jenže Konrad byl i přes velké bolesti veselý a šťastný muž. Proč by se tedy chtěl zabít? Nebo ještě lépe, kdo by mohl chtít tohoto starce zabít?

Můj názor:
Větrné duše
jsou sedmým dílem, který u nás vyšel loni a díky kterému jsem se znovu pustila do této série. Zpočátku jsem byla překvapená, že má kniha tak málo stránek. Přece jen měly předešlé díly přes 400 stran. Ale záhy jsem zjistila, že to není na škodu a že málo je někdy více.

Dnes se řeší případ, kdy je zabit starší muž ve své posteli v pečovatelském domově. Protože to byl hodný a milý člověk, který navíc sám vychoval svou vnučku, nikdo nedokázal pochopit, kdo ho mohl chtít zabít. Navíc to nastražil jako sebevraždu, ale zkušený policejní tým tuto lest prohlédl. Pro Malin Forsovou se otevírá další zapeklitý případ. Najít stopu je problém a více se spoléhají na štěstí, než na jistotu. Štěstí se na ně ale přece jen usměje a vrah je záhy odhalen. I zde jsem hádala, kdo mohl starce zabít, ale moje tušení si tentokrát dalo pauzu. Důvod vraždy je ale pochopitelný, lidé někdy provedou věci...

Díky Konradově smrti se začne více řešit Merapi a Hans Morelia. Dočítáme se spoustu morálních dilemat a díky tomu všemu jsem začala přemýšlet nad tím vším. Jak moc pro nás znamenají staří lidé a zaslouží si důstojný odchod na onen svět? Nebo se podřídíte Merepi a necháte je shnít jako nepotřebný materiál? I takové otázky tu jsou na denním pořádku. Mons Kallentoft znovu skvěle zasel semínko, kdy musíte přemýšlet nad morálkou a dnešním uspěchaným a nepřejícným světem.

V tomto díle má své slovo i Tove. Dnes je devatenáctiletou dívkou, která se vrátila zpátky domů k máme a má velké ambice. Právě Tove našla Konrada mrtvého a policie ji chtě nechtě musela zařadit jako jednu z podezřelých. Na Tove je poznat, že najednou dospěla a její ochota pomáhat je až nakažlivá. Je cílevědomá a věřím, že ještě dokáže velké věci. Malin je konečně střízlivá, ale chuť je pořád velká. I ona se posunula kupředu. Je sebevědomá a přesto že se cítí osamělá, konečně má šanci na otevřený a pevný vztah. Co se týče Daniela je sice až příliš horlivá, ale věřím, že se na tyto dva konečně usměje štěstí.

Myslím, že se nám opět dostalo kvalitního příběhu. Morální otázka je více než pálivá a život samotných policistů je taky zajímavý. Snad u všech jsem zaznamenala určitý posun vpřed. Větrné duše mohu jedině doporučit a sama se těším na zatím poslední díl, Zeměbouři.  

Bodování: 

2 komentáře:

  1. O knize a ani o sérii jsem neslyšela, ale pobavil mě název originálu...:))

    OdpovědětSmazat
    Odpovědi
    1. Tak to doporučuji. Možná bude problém se začtením, ale jak se do toho dostaneš, nebudeš chtít odkládat :)

      Smazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)