neděle 30. července 2017

Recenze ⭑ Ďábel nosí Pradu ⭑ Lauren Weisberger

Autor: Lauren Weisberger
Originální název: The Devil Wears Prada
Přeložili: Martin König, Zdeněk Strnad
Nakladatelství: Columbus
Rok a místo vydání: 2006, Praha
Vazba knihy: vázaná s přebalem
Počet stran: 352
Zdroj: knihovna
1. vydání
ISBN 80-7249-223-3

1. díl ze série Prada

O knize:
Miranda Priestlyová. Šéfredaktorka módního časopisu Runway, velké zvíře ve svém oboru. Nikdo si nedovolí jí odmlouvat, byť se na ni jen špatně podívat. Její úkoly se plní rychle, přesně, bez poznámek. Miranda je přísná a nikomu nedá nic zadarmo. To všechno se Andrea doví v podstatě hned při vstupním pohovoru. Jen ještě netušila, jak moc je to pravda. Práci vzala jen kvůli doporučení do jiného časopisu, chce se stát novinářkou. Stačí jeden jediný rok a její život by se stal vysněnou pohádkou. Jenže tento rok je nekonečný, vyčerpávající a ona musí zvládat nemožné ve dne v noci. A co víc, její dosavadní vztahy, ať už přátelské nebo rodinné, uvízly na bodu mrazu. Ztrácí vše, co jí bylo drahé. Stojí jí to za to?

Můj názor:
Roku 2006 byl natočen film Ďábel nosí Pradu. Tenkrát jsem neodolala a šla do kina. Meryl Streep byla úžasná a celé jsem si to užívala. A tak, když jsem zjistila, že to bylo natočeno podle knižní předlohy, neváhala jsem ani minutu. Teda pardon, trvalo asi dva roky, než jsem si knihu donesla z knihovny. Ale byla také tak dobrá jako film?

Je psána v ich-formě (což mi vyhovuje) a několikrát jsem se zasmála. Bohužel, na můj vkus, je zbytečně dlouhá a některé části jsou nudné. Celkově mi trvalo 12 dní, než jsem dočetla poslední stránky. Ne že by to nebylo zajímavé, ale autorka nemá moc dobrý spisovatelský um a co se týče popisování... Katastrofa! Popisování 25 sukní nebo sáhodlouhý popis obsahu kufru bylo neskutečně nudné a dlouhé. Vlastně celá kniha byla natáhlá, zbytečná omáčka okolo a několikrát mě dokonce uspala. Ale protože nemám ráda nedočtené knihy a doufala jsem v lepší polovinu (konec?), trápila jsem se dál.

Co se týče hlavní hrdinky, tak ta mi moc sympatická nebyla. Nudná ženská, která by chtěla nemožné. Zase na druhou stranu musím vyzdvihnout její odhodlání. Já bych tu ženskou zabila. Samotná Miranda byla neskutečná. Nechápu, jak s ní někdo dokáže vydržet v jedné místnosti a ještě ji obdivovat. Namyšlená, egoistická mrcha, která by potřebovala pořádně vypleskat. A co se týče dvojčat, tak to jak by smet. Vlastně nikdo z postav mi nebyl sympatický, ba někteří přímo protivní. A to je velmi špatné...

Také bych ráda zmínila korekturu. Protože tady žádná neproběhla. Takové neskutečné množství pravopisných chyb, překlepů a nesprávného slovosledu jsem snad ještě nikdy neviděla. Dokonce jsem musela některé věty číst několikrát, abych vůbec pochopila, co autorka měla na mysli. To nedělá dobrá dojem a jen s vážnými obtížemi jsem četla dál. Ne jen že byl nudný příběh, ještě tohle. Nechápu, jak může někdo něco takového vypustit!

S hrůzou jsem zjistila, že Ďábel nosí Pradu má ještě jeden díl. Přiznávám, že nemám odvahu ho rozečíst. Možná, až už jednou nebudu mít co číst (ha ha). Ne, opravdu. S touto sérií končím a vlastně bych tento díl ani nikomu nedoporučila. Ale film určitě :)

Bodování: 

2 komentáře:

  1. Tak to jsem hodně překvapená, film jsem viděla a líbil se mi a dokonce jsem přemýšlela o knize. Potom jsem na ní ale nějak pozapomněla. Rozhodně by mě ale nenapadlo, že by mohla být až takhle špatná... :) takže jsem vlastně o nic nepřišla, když jsem jí nepřečetla... :))

    OdpovědětSmazat
    Odpovědi
    1. Hele, zkus to a uvidíš. Sama jsem zvědavá, co na ni řeknou jiní. Mě se četla opravdu špatně a dost mě nudila, ale třeba to je jen můj problém :D A film byl úžasnej, to je pravda :)

      Smazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)