sobota 22. července 2017

Recenze ⭑ Hořící most ⭑ John Flanagan

Autor: John Flanagan
Originální název: The Burning Bridge
Přeložila: Zdena Tenklová
Autor obálky: Paolo Mondadori
Nakladatelství: Egmont
Rok a místo vydání: 2008, Praha
Vazba knihy: vázaná
Počet stran: 264
Zdroj: půjčeno
1. vydání
ISBN 978-80-252-1034-5

2. díl ze série Hraničářův učeň – zde mohou být zodpovězeny otázky z předešlého dílu!!

O knize:
Válka s Morgarathem je na spadnutí. Vojsko v celém království se chystá na těžkou zkoušku, však Morgarath je skoro démon. Hraničář Gilan, bývalý Haltův učeň, je vydán s poselstvím do Celtiky. Na tuto nebezpečnou cestu s ním vyrazí Will a jeho dobrý kamarád Horác. Ač se to zdá jako dobré dobrodružství, záhy zjistí, že nic není v pořádku a Morgarath zasáhl ještě víc, než si všichni mysleli. Musí se proto rozdělit a Will s Horácem musí poselství dopravit sami. Jenže na cestě je potká neštěstí a jejich plány se musí změnit. Čím vším si tito dva mládenci musí projít? A dokážou zabránit pohromě?   

Můj názor:
Po přečtení prvního dílu jsem byla přesvědčená, že celou sérii budu prokládat jen jednou jedinou knihou z jakéhokoliv žánru a hned se vrhnu na další díl. Bohužel to nevyšlo a já se k Hořícímu mostu dostala až po třech knihách. Nevadí, i tak jsem si to celé užila a těším se na další pokračování.

Přiznávám, že ze začátku jsem malinko pochybovala, jestli se mi děj bude líbit a jestli mě dokáže zaujmout, jak díl předešlý. Prolog mi nic moc neřekl a představa, že se bude jen cestovat a nic moc dít, se mi nezamlouvala. Ovšem téměř okamžitě jsem se chytla a nechala se tím vším unášet. Četlo se to velmi pěkně. Bylo to čtivé, dobrodružné a taky napínavé. Některé scény byly vtipné a velmi zajímavé. No a konec byl nejlepší (i když předvídatelný), až jsem litovala, že otáčím poslední stránky. Dokonce mám pocit, že dvojka je o malinko lepší než jednička. Je napínavější a zápletka je také více propracovaná.

Když se řekne, že je někde popisování cesty (jak jsem se zmínila už výše), vstávají mi vlasy hrůzou, protože tyto scény jsou pro mě nezáživné a nic neříkající. Málokomu se povede mě zaujmout a Flanaganovi se to povedlo na jedničku. Hlavně se mi líbilo, že s Willem byl i Horác a ti dva se ještě více sblížili a více si začali věřit. Jejich přátelství je na život na smrt a konec, kdy Horác... No prostě, ne jen ze zoufalství, ale i z oddanosti uděláte věci, na které byste jinak ani nepomysleli. Horác se toho chopil se ctí a fandila jsem mu až do konce. Samozřejmě to dobře dopadlo, jak by taky ne, v pohádce, že? Ale Will může být zatraceně rád, že má někoho takového na své straně. Will navíc prochází těžkým obdobím, kdy zažil nehezký zážitek a ani Gilan a ani Halt mu nemůžou vymluvit, že se nic nestalo. Takže Horác byl skvělá opora i v tomto.

Co se Willa týče, stává se z něj skvělý hraničář. Aby taky ne, pod takovým vedením. A svou schopnost a odvahu prokáže při řešení nelehkého a odvážného úkolu. Po celou dobu jsem mu fandila a říkala si, jestli to stihne. A ne jen že vystavil svůj život nebezpečí, ale ještě více prokázal oddanost království. Protože říkám, že jít mezi ty potvory a pokusit se "to" provést, ho stálo hodně sil. Tato část byla hodně napínavá a já se nedokázala od knihy odlepit. Samotná bitva byla dobře promyšlena a i přes nástrahy se s ní dokázali vypořádat. Morgarath je zlomyslný a zákeřný a jen díky hraničářům dopadli tak, jak dopadli. Ale vraťme se k bitvě. Byla sice kraťoučká, ale velmi pěkně popsaná a měli jsme možnost se více seznámit se samotným králem a některými barony. Což je velké plus. Také jsem jim fandila a přesto, že jsem stejně věděla, jak to dopadne, Horácova odvaha mě dostala a já četla skoro se zatajeným dechem. Tak napínavé to bylo! Jen to bylo na můj vkus moc rychle zakončené, Flanagan se mohl přece jen více rozepsat. 

Byla jsem dost překvapená koncem a proto se ještě více těším na pokračování. Nečekala jsem totiž, že by Flanagan mohl hraničářům udělat utrum. Vlastně díky konci tuším, co se v dalším příběhu bude dít dále a těším se, jak Halt prokáže svoje umění. Škoda, že tady neměl tolik prostoru. Ale věřím, že pak nám to autor vynahradí :) Také se těším na Evanlyn a Eraka, kteří určitě budou mít ještě nějaké zastoupení. A přesto že je Erak záporná postava, mě se hodně zamlouval. Je z něj znát, že i přes lumpárny (slabé slovo, já vím :D), co provádí, má srdce na správném místě.

Je těžké se rozepsat více (a to bych sakra chtěla!), abych neprozradila něco, co bych neměla. Proto to raději ukončuji. Hořící most doporučuji všemi deseti. Určitě nebudete litovat :)

Bodování:

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)