čtvrtek 6. července 2017

Recenze ⭑ Vlak naděje ⭑ Christina Baker Kline

Autor: Christina Baker Kline
Originální název: Orphan Train
Přeložila: Kateřina Kovářová
Nakladatelství: Plus
Rok a místo vydání: 2015, Praha
Počet stran: 264
Zdroj: e-kniha
1. vydání
ISBN 978-80-259-0367-4

O knize:

Vivian je jedenadevadesátiletá žena, která žije ve svém velkém domě sama. Terry jí vypomáhá s domácími pracemi. Vaří, pere, žehlí, uklízí, nakupuje. Prostě se stará o celou domácnost, Vivian už na to nestačí. Molly je sedmnáctiletá dívka, která putuje od jedné rodiny ke druhé. Její nevybouřené pudy jí ztěžují život, a tak ne všichni s ní mají trpělivost. Poté, co ukradne knihu, je nucena vykonat 50 hodin veřejně prospěšných prací. Osud tyto dvě rozdílné ženy svede dohromady, když Molly pomůže Vivian vyklidit podkroví za ta léta nashromážděných věcí. Jsou ale opravdu tak rozdílné?

Můj názor:

V prvé řadě bych chtěla poděkovat Monči, protože jen díky ní jsem knihu rozečetla a jsem za to nesmírně ráda. Protože ač jsem tomu nevěřila, kniha byla opravdu výborná.

V příběhu se prolínají dvě časové linie. Jedna je z minulosti, mezi lety 1929 - 1943. A pak ze současnosti, 2011. Minulost se zabývá životem Vivian a přítomnost zase Molly. Když se teď po přečtení podívám na knihu jako celek, je to perfektně promyšlený příběh, který Vás donutí knihu neodložit. Po zmateném začátku jsem se okamžitě začetla a můžu říct, že mě opravdu zajímalo, jak to s Vivian tenkrát bylo. Také musím poznamenat, že obě dvě mají toho tolik společného, že jsem se v nich ztrácela, i když každá kapitola hlásala místo a čas.

Osud Vivian byl smutný a děsivý. Po celou dobu jsem si říkala, jestli je to vůbec možné a jestli se něco takového mohlo vůbec stát. Dokonce jsem si pak řekla, že se musím podívat, jestli vlak naděje opravdu neexistoval. Ale i ona došla ke štěstí, ale cesta k němu byla opravdu strašná a děsivá. Nedokážu si představit, co to pro ni muselo být. Vůbec pro kterékoliv dítě. Mollyin život také nebyl zrovna růžový. Ale zčásti ji chápu, pro její chování a pohnutky. Protože ať chcete nebo ne, musí být hrozné být u někoho cizího, s vědomím, že jste pro ně na obtíž a ke všemu jen kvůli penězům. A nikoho nezajímá, jak se cítíte.

Dina byla tak nesympatická ženská. Už dávno bych jí jednu vrazila a byla jsem na Mollyiný straně. Protože co ta ženská prováděla... Hrozné. Ralph měl Molly rád, to bylo vidět. Nechtěla bych balancovat mezi Molly a Dinou a je mi jasné, že jít proti Dině by bylo nerozumné. Ale mohl se o to aspoň pokusit, projevit více snahy. Nakonec se mi Mollyino řešení líbilo a já čekala, kdy se tak stane.

Příběh je docela průhledný. Ne že byste věděli, co se s Vivian stane a kam půjde, ale některé věci prostě vytušíte. Třeba Germán mi byl okamžitě jasný a ono se tak skutečně stalo. Také Mollyina konečná cesta, ale to jsem už zmínila. A závěr knihy mě překvapil. Po dlouhé době jsem chtěla číst dál. Chtěla jsem vědět celé to setkání, jaké bude a jaký život povedou ty dvě potom všem. Ale autorka měla jiné plány a utla to zrovna v zajímavé části.

Kniha se mi velmi líbila. Neotřelý námět, tak trochu z jiného soudku. Nakonec jsem nemusela hledat nic o vlaku naděje, protože v Poděkování se dovíte, že celý příběh se zakládá na pravdě. Povím Vám, že nikdy jsem tak nadšeně a zvědavě nepřečetla poděkování jako teď. Dozvěděla jsem se spoustu informací a byla zděšená, že se tak opravdu dělo. Hlavně to číslo převezených dětí... A pak že Amerika je sen... Pche.

Doporučuji všem, kdo chcete přečíst vcelku napínavý příběh, něco nového a vážně zajímavého. Tak dva večery Vám budou stačit :)   

Bodování:


6 komentářů:

 1. O knize jsem slyšela, ale nikdy mě nějak nenapadlo si ji přečíst. Ty ji ale tak hezky popisuješ, že člověk má úplně chuť, hned si ji přečíst...;))

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. U mě to rozhodla Monča, jak jsem zmínila na začátku článku. A jsem za to fakt ráda. Je to parádní kniha a myslím, že je jedna z nej, co jsem zatím letos četla. Pokud se k ní přece jen dostaneš, přeji příjemné čtení :)

   Smazat
 2. Ahoj, jsem ráda, že tě mé hodnocení zlákalo na tolik, že jsi se rozhodla, si knihu tak brzy také přečíst ;)
  Pokud bych knihu před přečtením této recenze nečetla, také bych se na ní hned vrhla, protože jsi knihu tak skvěle a barvitě popsala, že bych neodolala. Parádní počteníčko!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkuji :) Snažila jsem se vypsat co nejvíce, ale měla jsem tolik pocitů, že to snad ani nešlo. Dokonce jsem zapomněla zmínit Annu ze Zeleného domu :D Kniha se mi opravdu moc líbila, takových by mělo být víc :)

   Smazat
 3. Pěkně sepsaná recenze, která opravdu naláká na přečtení :-) Musím se po knížce poohlédnout v knihovně :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkuji. Jsem ráda, že recenze nalákala. Určitě nebudeš litovat :)

   Smazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)