pátek 18. srpna 2017

Recenze ⭑ Ledová prinezna ⭑ Camilla Läckberg

Autor: Camilla Läckberg
Originální název: Isprinsessan
Přeložila: Eva Nováčková
Obálka: Robert Imrych
Nakladatelství: Motto
Rok a místo vydání: 2009, Praha
Vazba knihy: brožovaná
Počet stran: 320
Zdroj: knihovna
1. vydání
ISBN 978-80-7246-483-8

1. díl ze série Erika Falcková & Patrik Hedström 

O knize:
Eilert Berg a záhy Erika Falcková objeví mrtvou Alexandru Wijknerovou. Pro Eriku je to tvrdá rána, Alexandru zná z dětství a právě v té době byly nejlepšími kamarádkami. Toto úmrtí je posuzováno jako sebevražda, všechno tomu nasvědčuje. Jenže nic není jen tak, a tak má místní policie nelehký úkol. Vždyť kdo by chtěl zavraždit tak nádhernou a úspěšnou ženu? Patrik Hedström se za pomoci Eriky pouští do vyšetřování. Alexandra je zahalena tajemstvím a ne vše by mělo vystoupit na povrch...

Můj názor:
Ledová princezna je první díl ze série Erika Faclková & Patrik Hedström čítající o 9 knihách. Autorka s psaním nepřestala a já nadšeně očekávám další (pro mě už desátý) příběh. Vlastně mě na ni upoutala tato kniha a její hezká obálka. Anotace vypadala také slibně a netrvalo dlouho a nechala jsem se unášet příběhem. A už teď Vám mohu slíbit, že toto je jedna z nejlepších severských detektivních sérií, co jsem zatím četla. Nenajdeme zde žádné krváky, spíše je to psané pro ženské pokolení, ale přece jen mají něco do sebe. Tak co, jste připraveni na tuto super detektivní nálož?

Nejprve se seznamme s autorkou. Její styl psaní je lehký, jednoduchý a přitom zajímavý a nápaditý. Téměř okamžitě Vás vtáhne do děje a s nadšením čtete další a další stránku, jen aby jste spolu s Erikou a Patrikem odhalili vraha. Läckberg se také nechala unést nějakými bombičkami, takže tajnosti v knize najdete také a odhalení najdete až na konci knihy. Ledová princezna je tajemná od začátku až do konce a autorka si s námi pohrává opravdu skvěle. Tu a tam prozradí nějakou důležitou informaci, ale vždy tak hezky skrytou v mlze a Vy víte stejně prd. Jen hlavní hrdinové jsou na jasné stopě a snaží se seč můžou, aby vraha dopadli.

Když se zaměřím na postavy, tak i tady najdeme spoustu kladného. Erika je sympatická mladá spisovatelka, která má ráda tajemno a s neuvěřitelnou pílí a nadšením se vrhá do nebezpečí a nebojí se vyptávat. Patrik je zase velmi schopný policista, který vede vyšetřování. Ne všichni z jeho týmu jsou schopní, a tak navíc musí ještě řešit policajtské problémy. Ale aby vše nebylo růžové, najdeme tu i velmi zápornou postavu, která mi byla už od začátku velmi protivná. Lucas je sebestředný idiot. Najdeme zde názornou ukázku, proč by si žena neměla vše nechat líbit a prostě a jednoduše se z takového manželství dostat. Je mi jasné, že ne vždy to jde lehce, ale kde je ta hranice? S Veronikou jsem soucítila, musela to být silná žena. A také tu najdeme perfektní ukázku, že prachy dělají vše. No jo, ne všichni mají všech pět pohromadě a vědí, co si můžou dovolit...

Abych tuto recenzi zakončila, toto je výborná detektivka, u které se budete bavit. Ne jen že řešíme vraždu, ale ještě se podíváme na městečko Fjällbacka, kde se příběh odehrává. Zaplujeme do několika rodin, seznámíme se se všemi vyšetřovateli a podezřelými. Zjistíme všechny drby a dovíme se spoustu zajímavostí ze života všech zúčastněných. Proto se mi to tak líbilo. Je to takové živé a uvěřitelné.

Ještě doplním jednu zajímavost. Některé osoby skutečně v tomto přímořském městečku žijí. Netuším které, ale autorka se jimi nechala inspirovat :)

Bodování: 

10 komentářů:

 1. Wow! Taky někdo kdo zná Camillu :)
  Já jsem teda od ní četla asi před dvěma lety Andělíčkářku a ta mě uchvátila! Tehdá moje první detektivka! :) Nemohla jsem si vybrat lépe. Od té doby doma hromadím od Läckberg knihy s tím, že chci jednou začít právě od Ledové princezny, ale začala jsme ze špatný strany :-D Mám tyto: Kazatel, Kameník, Krotitel :-D
  Super recenze - díky!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Znám :) A jsem za to nesmírně ráda. Její detektivky jsou prostě bomba a určitě se na ni vrhni od začátku. Ať ti nic neuteče :) Andělíčkářka je dobrý díl. Ale ještě víc se mi líbilo Elsyino tajemství, Mořská panna a Strážce majáku.

   Smazat
  2. Takže jsi je už i četla? :-) AHA! No snad si je dokoupím a pak se na ně vrhnu :-) Erika i Patrik mi byli sympatičtí.
   Já se k Andělíčkářce dostala díky bývalé kolegyni. Teď (to teď je dost nepravidelný!) jí poslouchám jako audio...

   Smazat
  3. No jo, při mých prvních pokusech o recenzi jsem se pokoušela i o toto, teď to vyhrabala a zjistila, že to není zase tak strašný :D A je mi líto to nechat jen tak ladem. Ale pokud se do ní pustíš, budu se moc těšit na tvé názory :)

   Smazat
 2. Chystám se pořídit si všechny díly! Zatím jsem žádnou knihu od Camilly nečetla, ale nechám se unést davem a dám na dobré hodnocení. Děkuji za připomenutí. :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nemáš zač :) Myslím, že nebudeš zklamaná. Sice to není jako ty typický krváky, co se odevšad valí, ale možná proto se mi to tak líbilo :) Ať se pak líbí :)

   Smazat
 3. Před nějakou dobou jsem Ledovou princeznu četla a až tak mě po pravdě neuchvátila, takže jsem se do dalších dílů nepustila, ale v plánu je rozhodně mám!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ledová princezna byla jedna z těch prvních detektivek, co jsem četla a hodně se mi to líbilo. Kazatel a Kameník už není tak dobrý, ale pozdější díly stojí fakt za to. Läckberg se rozepsala a za tu dobu jsem si na Eriku s Patrikem zvykla a každý další díl vítám s nadšením :) Hlavně to je jiné, spíše takové odpočinkové a víc pro ty ženské, no :D

   Smazat
 4. Od autorky mám pár knih ve čtečce, ale abych řekla pravdu, ještě jsem se k ní úplně nedostala. Nějak se toho bojím, ale když tvoji recenzi, nemám se čeho bát a při první volné příležitosti jdu do první její knihy :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Těší mě, že jsem spusitla ten impuls k přečtení :) Doufám, že se bude líbit a budu čekat na reakci :)

   Smazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)