čtvrtek 10. srpna 2017

Recenze ⭑ Ledová země ⭑ John Flanagan

Autor: John Flanagan
Originální název: The Icebound Land
Přeložila: Zdena Tenklová
Autor obálky: Paolo Mondadori
Nakladatelství: Egmont
Rok a místo vydání: 2008, Praha
Vazba knihy: vázaná
Počet stran: 288
Zdroj: půjčeno
1. vydání
ISBN 978-80-252-1073-4

3. díl ze série Hraničářův učeň – zde mohou být zodpovězeny otázky z předešlých dílů!!

O knize:
Will byl spolu s Evanlyn unesen skandijskými nájezdníky. Erak je dopravil na svou loď a plují do Skandie, aby je prodal jako otroky. Jenže i pro Skandijce je někdy moře nebezpečné a proto se nečekaně vylodí na ostrově Skorghijl. A zatímco Will s Evanlyn prochází těžkou dobou, Halt se pokusí o jejich záchranu. Svého učně má ze srdce rád a Willův kamarád Horác se k Haltovi přidá. Jenže cesta je dlouhá a nebezpečná. Stihnou je zachránit dřív, než se stane nějaká pohroma?

Můj názor:

Ledová země je třetí díl z úspěšného Hraničáře. Musím se přiznat, že mě tato fantasy série mile překvapila a příště musím více poslouchat svého bráchu. On ví, co je dobré :)

V minulém díle, tedy Hořící most, jsme se dověděli, jak se Will s Evanlyn dostali na Erakovu loď a mířili do jeho Skandijské země pod pohrůžkou otroctví. Autor vlastně nechal parádně otevřený konec. I tento díl má otevřený konec, což je na jednu stranu hrozné, ale na tu druhou skvělé, protože okamžitě otevíráte další díl. A to chtěl pan Flanagan asi docílit. Zaručuju Vám, že pokud dočtete dvojku, trojka nebude výjimkou a po čtyřce budete sahat už při posledních pár stránkách Ledové země. Ale to jsme se dostali až na konec, teď se podíváme na začátek a vůbec celý průběh knihy.

Jak minulé díly, tak i tato kniha se četla velice pěkně. Byla napínavá, dobrodružná a občas veselá. Děj je navíc míchán. Jendou čtete o Willovi a Evanlyn, jak se plaví po moři, pak hned o Haltovi a Horáci, jak se vydají na záchrannou výpravu. Obě dvojice se střídají, kapitola po kapitole. Nic se nenechává náhodě a okamžitě máte přehled, co se u koho děje. Což je velice dobrý tah. Udržuje to při smyslech a řekla bych, že je to i více napínavější.

Willovi a Evanlyn jsem moc nezáviděla. Vidina otroctví je hrozná a to, co zažíval Will bylo ještě horší, než jsem si dokázala představit. Nejprve se snaží vymyslet plán, jak utéct a neustále se snaží udržet ve formě. Ale nakonec je stejně zlomen. Toť smutná Willova část. Ale Evanlyn je statečné děvče a přes všechny nesnáze se jim podaří o nemožné. Naproti tomu Halt s Horácem zažívají jedno dobrodružství za druhým. Plno bojů a nekonečná spousta otázek. Miluji ty otázky a Haltovo protáčení očí. A jejich vyřízení s pomyslným rytířem Deparnieuxem bylo důmyslné a zábavné. I jejich cesta mě moc bavila. Když pomyslím na Eraka, skandijského válečníka, dost mě zarazil a překvapil. Nečekala jsem, že se zachová takto a rozhodně mu musím dát uznání.

Při čtení mě neustále napadala myšlenka, že Skandijci jsou vlastně dávní Vikingové a rytíř Deparnieux je zkomolenina Depardieua. A to jen proto, že si zahrál v Mušketýrech. Já vím, hrozné, ale nemůžu si pomoct :D

Bylo docela obtížné napsat recenzi na Ledovou zemi, neboť právě dočítám Nositele dubového listu. Jsem plná dojmu a není jednoduché tyto dva díly od sebe oddělit. Ale přece jen se povedlo a věřím, že se můžu těšit na další perfektní nálož. Tento díl doporučuji, je milý, vřelý, dobrodružný a napínavý. Moc jsem všem zúčastněným fandila. Prostě parádní díl :)

Bodování:

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)