neděle 6. srpna 2017

Zaujalo mě #20

Pěknou neděli přeji, máme tu pěkné kulaté 20. číslo v této rubrice. Neskutečné, že jsem napsala už tolik článků :) Když si vzpomnenu na ten první a kolik knížek jsem tenkrát měla na DK v "chystám se číst". Seznam se stále rozšiřuje a neubývá snad žádná. Ach jo, to už je nekonečný příběh :D

První knížkou je detektivka od finské autorky Johanny Holmström. Zvláštní, řekla bych, že je to Švédka. Jmenuje se Hush Baby a už si nevzpomínám, kde jsem na ni narazila. Ale obálka mě na ni určitě nenalákala, ta je děsná. Anotace ale vypadá zajímavě, i když nemá moc kladné hodnocení. Stejně jsem na ni zvědavá :)

Anotace:
Vrakören je vilová čtvrť na pobřeží, na půl cesty mezi Borga a Helsinkami. Zapadlá čtvrť s hrstkou domů a temně šumícím lesem. Perfektní místo pro dobrodružství, ale také tajemství. A právě sem se přistěhuje Olof s manželkou Henrikou a dvěma vyženěnými dětmi, Lukasem a Robin.
O mnoho let později se sem dětská psycholožka Robin vrací proti své vůli. Vrakören i s jeho obchůdkem, který vlastní Vinqvistovi, mezitím pohltilo hlavní město. Architekti tu pro společenskou smetánku navrhli nové domy s obřími panoramatickými okny a vysokými zdmi zabraňujícími zvědavým pohledům. Pod luxusním povrchem všechno vře. Všichni tu mají strach, děti i dospělí. Robininu matku místní šikanují, někdo zhanobil zdejší hřbitov a špitá se i o obchodu s drogami.
Robin je zatažena do sítě intrik, kde vše ukazuje na dobročinnou organizaci, kterou tu před lety založili.

Z Finska se přemístíme do Norska, kde Marit Reiersgård rozepsala detektivní sérii Jacobsen a Røedová. První díl se jmenuje Závěje a tady je obálka naopak nádherná. V říjnu by měl vyjít Boží prst, tak bych se do série mohla myslím rovnou pustit, ať to pak nedoháním.

Anotace:
Je 25. ledna, hustě sněží. Úzké silnice v městečku Lier nedaleko Drammen protahují sněžné pluhy. Odhrnovaný sníh se vrší na krajnici do vysokých závějí. Pětiletá Oda se doma nudí, maminka vaří a Oda nemá co dělat – přemluví proto matku, aby ji pustila před dům sáňkovat. Maminka ji z okna občas zkontroluje, avšak náhle je Oda pryč. Matka vybíhá ven, jenže padající sníh okamžitě zavál veškeré stopy a po Odě není ani památky. Rozbíhá se vyšetřování, kriminalisté Bitte Røedová a Verner Jacobsen začínají vyslýchat místní obyvatele. Všichni se tu znají, každý něco ví, každý má nějaké problémy, každý něco skrývá. Dny ubíhají, Oda stále není nalezena a její zoufalá matka se rozhodne vzít věci do vlastních rukou.

Tak jo, vypadá to, že na severu ještě chvíli zůstaneme. Sedm mínus jedna je zase švédský projekt. Jedná se o první díl ze série Sam Berger a Molly Blomová. A opět se jedná o detektivku a vypadá, že také velice vydařenou, neboť má tak dost kladné hodnocení. Arne Dahl má u nás velké zastoupení, určitě znáte Paula Hjelmema. Já se s tímto autorem ještě nesetkala, ale jednou to hodlám změnit.

Anotace:
Když objeví krvavé skvrny ve sklepení, je si kriminální komisař Sam Berger jistý: neobjasněné zmizení mladé ženy má spojitost s předchozími případy ztracených žen. Ale neví, kde začít. Navíc je jediný, kdo má tušení, že na vině je sériový vrah. Ostatní kolegové se mu jen vysmívají.
Allan, jeho šéf, má pramalé pochopení pro Bergerovy riskantní sóloakce. Jednoho dne Sam Berger objeví stopy, které jej zavedou do opuštěného starého hausbótu, kde jej přepadnou staré vzpomínky. Hluboko v Bergerově minulosti se skrývá něco, co jeho samého spojuje s brutálním zločinem. Něco, co celou dobu vypadalo, že nemá žádný smysl…
Sedm mínus jedna je začátek nové kriminální série, v jejímž středu stojí duo vyšetřovatelů Sam Berger a Molly Blomová – psychologie rafinovaný, plný náhlých zvratů a neskutečně napínavý. Arne Dahl ve skvělé formě!

Stalkeři je kniha, která obletěla blogerský a čtenářský svět. Je pravda, že jsem si ze začátku nechala od knihy určit odstup. Nerada jdu s davem, ale pak mě jedna jediná recenze přesvědčila, že to bude dobrá kniha. A tak se ocitla na mém seznamu. Určitě ji nemusím více přibližovat, určitě ji všichni znáte. A mnozí ji už četli. No, sama jsem zvědavá, jaká nakonec bude.

Anotace:
Detektiv seržant Mark Heckenburg vyšetřuje podivné zmizení osmatřiceti žen. Každá z nich vedla spokojený život, než beze stopy zmizela. Podivné okolnosti i počet obětí Heckenberga znepokojují, ovšem jeho nadřízení mají na celou věc odlišný pohled. Chtějí případ odložit.Lauren Wraxfordová se zoufale snaží najít svou sestru. Všechny stopy, které se jí zatím podařilo nalézt, vedou do míst, kam si sama vstoupit netroufá, a tak požádá Heckenburga o pomoc. Nesourodá dvojice se společně noří do temného světa gangsterů a organizovaného zločinu.Věděli od začátku, že je nečeká procházka růžovým sadem, ovšem když narazí na skupinu, která si říká Klub sympaťáků, vědí, že teď už jde opravdu do tuhého. Těchhle sympaťáků se totiž všichni bojí. Žádný práskač na ně nic neprozradí. Všeobecně se o nich ví jen to, že dokážou zařídit cokoli. Pokud za to zaplatíte dostatečně vysokou cenu.

Poslední knihou je Pohřbený život. Dnes Vám představuji samé detektivky, jak se tak koukám. No je vidět, co mě v poslední době zaujalo. Jsem moc zvědavá, jaká bude. Anotace vypadá slibně a vážně mě zajímá, jak se Joe vypořádá s takovým úkolem. Dokáže ho očistit?

Anotace:
Někdy i obyčejný školní úkol může změnit váš život. Joe Talbert měl na hodinu literatury sepsat životopis někoho neznámého. A rozhodl se pro Carla Iversona, umírajícího usvědčeného vraha. Během jejich rozhovorů Joeovi dojde, že byl Carl odsouzen neprávem, a rozhodne se jeho jméno očistit. Nemohl si však vybrat nic nebezpečnějšího než bojovat za očištění zahořklého starce, jehož kdysi odsoudili za hrůzný zločin.

Tak dnes jsem skončila, další várka bude někdy příště. Ještě jdu sepsat recenzi, nějak se mi tu nahromadili. A co vůbec říkáte na všechny tyhle tipy? Zaujala Vás některá? Ráda si přečtu Vaše komentáře :)

Anotace a fotky knih jsou vypůjčeny z Databáze knih.

8 komentářů:

 1. Super tipy! Závěje a Pohřbený život mám doma, takže ty jsou jasná volba. Ostatní tituly znám, kromě prvního, myslím, že tvůj komentář hovoří za vše :D Obálka se opravdu moc nepovedla, zřejmě i proto mi kniha v celém tom knižním detektivním světě unikla. Ale anotace láká :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jé, tak to si počkám na recenze :) Právě, některé knihy mají opravdu příšerné obálky a pak ti ani neutkví v paměti a přitom by mohla být skvělá. A já doufám, že tahle bude skvělá, anotace opravdu láká :)

   Smazat
 2. Tak některé knihy mám v merku i já a pokud tě zajímá Dahl, najdeš u mě i recenzi na blogu :) Jsem zvědavá na tvůj názor :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dahla jsem zatím odsunula na "někdy na potom". Ale snad to nebude tak dlouho trvat :D No vidíš, to jsem ani nepostřehla. Až bude trochu času, tak se podívám :)

   Smazat
 3. Tak na detektivy moc nejsem, ale i tak mě zaujala kniha Pohřbený život. :))

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To jsem ráda, že tě aspoň jedna kniha zaujala :)

   Smazat
 4. Hmmmm - tak nic :-D
  Třeba příště :-)

  OdpovědětSmazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)