neděle 24. září 2017

Recenze ⭑ Otrok ⭑ Sylva Lauerová

Autor: Sylva Lauerová
Nakladatelství: van Aspen
Rok a místo vydání: 2009, Brno
Vazba knihy: vázaná
Počet stran: 200
Zdroj: knihovna
1. vydání
ISBN 978-80-254-5275-2

O knize:
Helena je osamělá čtyřicetiletá žena, která by ráda nějakého přítele, ale aby jí byl ve všem nápomocen. Jenže tato generace je už dávno rozebraná, a tak naráží na samé nezávazné samce nebo pohodlné obejdy. A když jí napadne, že si najde otroka, který by vše plnil, nezaváhá ani minutu. Najít plnohodnotného chlapa je problém, ale nakonec najde Štefana, který jí velice rád poslouží. Jeho záliba v BDSM je až hraničící s terorem, ale Helena se role coby dominy ujímá s hrdostí. Jenže nic není růžové věčně, oba dva ztratí soudnost a vše se jim vymkne z rukou. Jak tohle dopadne?

Můj názor:
Po nadšení z Jumaroro jsem neodolala a sáhla po další z Lauerových knih. Otroka jsem se trochu děsila, ale zároveň se hrozně těšila, co se dočtu. Očekávala jsem, že to bude drsnějšího rázu, však jsem četla komentáře na DK. Ale toto? No ty vole! (promiňte mi ten výraz, ale jinak to prostě nejde :D).

Jak už to tak vypadá, Lauerová si libuje v dlouhých odstavcích klidně i přes celou stránku nebo s pokračováním na té druhé. Ty dlouhé odstavce mě vždy děsily a odrazovaly, ba přímo znechucovaly ve čtení. Ale kupodivu, k Laurové mi to sedí a vůbec mě to neobtěžovalo. Do příběhu jsem se začetla vcelku rychle a nebýt několikrát přerušena, určitě bych to na jeden zátah zvládla. Kniha se četla opravdu pěkně a svěže. Některé části byly více než zajímavé a některé mi dokonce vyrazily dech. Ale pořád jsem s neutuchající zvědavostí "jak toto dopadne…" četla dál.

Helena byla taková veselá kopa, ale když ji napadne, že by si mohla najít otroka, vše se rázem změní. Stane se nemilosrdnou, zlou, sebestřednou a nafrněnou mrchou, které je lépe se vyhnout velikým obloukem. Je až podivující, jak rychle a jak moc se dokáže člověk změnit. A hlavně jak rychle odsoudíte přátele na druhou kolej, když se Vám snaží pomoct. Helenu jsem nesnášela a nechápala jsem, kde najednou vzala všechnu tu agresi. Štefan byl zase roztomilý klouček, který potřebuje pevnou ruku. Bohužel přestal být soudným a nedokázal rozeznat tu pomyslnou hranici. Nechápala jsem, jak to všechno dokázal zvládnout a jak Helena byla ochotna to všechno provádět.

Co se týče tématu této knihy, s BDSM jsem se doposud nesetkala. Tedy… Pár mých přátel o tom hodně diskutovalo a doporučovaly mi nějaké akce a internetové stránky, takže zase až tak nevzdělaná jsem nebyla :D Ale přesto mě to zaskočilo. Musíte si stanovit hranici a pak je vše v pořádku. Ale v tomto případě žádná hranice nebyla a Štefan vše snášel s odhodláním a dokonce s nadšením. Jestli on nebyl zralý na psychiatrii. Dozvěděla jsem se spousty nových praktik a poznala další super věcičky. Takže v rozšíření obzoru je to více než skvělé :D Co třeba taková mrkev nebo hra Tři svíčky? Pokud hledáte inspiraci a chcete něco drsnějšího, tahle kniha Vám skvěle poslouží. 

Přestože jsem byla několikrát zaskočena dalšími a dalšími praktikami, byla jsem neskutečně zvědavá, jak všechno tohle skončí. Konečné vyústění vztahu našich dvou hlavních hrdinů (jak já bych se rozepsala, ale to by byl samý spoiler) mě zaskočilo a fakt jsem myslela, že jim hráblo. Vlastně, ono jim hráblo, když dokázali všechno to předtím. A pak jsem čekala nějaké velké fanfáry, ale ve skutečnosti už od začátku, co si ti dva začali, jsem čekala jiný konec. A on se skutečně vyplnil… Takže trošku předvídatelné, ale jinak to zakončit snad ani nejde.

Otrok je skvělá kniha. Autorka překročila zakázanou zónu a popsala vše tak detailně, až Vám vyráží dech a několikrát Vás prostě musí napadnout, že sama má s BDSM nějaké zkušenosti. Ale Jumaroro se mi prostě líbilo více.

Musím přiznat, že tady ta autorka mě dokonale odrovnala a pravděpodobně ji zařadím mezi mé oblíbence. Ještě si přečtu Hračku, kterou mám na seznamu hrozně dlouho spolu s Otrokem a pak uvidím, ale rýsuje se to pěkně :)

Bodování:

4 komentáře:

 1. Helenu jsem taky dost nesnášela, děsná postava brr a Štefana mi bylo líto, ale byla to jejich svobodná vůle. Konec byl drsný, ale máš pravdu, že jinak to ani skončit nemohlo. Taky si myslím, že autorka musí mít s BDSM aspoň nějaké zkušenosti, protože pak by to nemohla tak dokonale a uvěřitelně až neuvěřitelně sepsat :D No já teda čuměla, co se týče všech těch praktik, protože dřív jsem se o to vůbec nezajímala, ne že bych se teď začala zajímat :D Ale aspoň jsem si jako ty rozšířila obzory :-) Super recenze :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dost pochybuju, že by si Helenu někdo oblíbil. Ta ženská mi opravdu pila krev :D Že jo, já si pořád říkala, že to není možné, že jen tak na koleni by si to nevymyslela. Něco o tom musí vědět víc než zbytek populace :D Mě dokonce párkrát až zamrazilo a často jsem si řkala, jak to všechno může Štefan vydržet. Brrr. Hrozné...

   Smazat
 2. Tak konečně ta očekávaná! Parádní co?!
  Zdá se, že po letech bych jí měla zase vytáhnout, protože si "mrkev" nemohu vybavit - ach ta paměť. Ale snad mě omlouvá, že jsem knihu četla před pěti lety :-D Jestli má či nemá autorka zkušenosti s BDSM netuším, ale rozhodně tato kniha je o tomtom tématu daleko věrohodnější než všechny "Odstíny" dohromady! Ne, že bych měla vlastní zkušenosti já :D Ale kdysi jsem se pohybovala mezi lidmi, o kterých jsem tušila, že z nich nemluví jen načtené články z internetu :-D
  Ivet a toběještě doporučuji krom Hračky i Tichošlapa, je to taky od Lauerové a z úplně jiného soudku než Otrok, Hračka a Jumaroro dohromady.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No to teda ! :D Klidně ji vytáhni, některé knihy by se měli připomenout :D A tahle je teda jako.. :D Mě mrkev straší do teďka, na tu jen tak nezapomenu :D Odstíny jsem nečetla a ani mě nelákaly, ale pokud to je slabej odvar, o nic jsem nepřišla.
   Neboj, na Hračku a Tichošlapa se chystám. Jen nevím, kdy se dostanu do knihovny. A asi tak hned to nebude.

   Smazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)