sobota 21. října 2017

Recenze ⭑ Kontrapunkt ⭑ Anna Enquist

Autor: Anna Enquist
Originální název: Contrapunt
Přeložila: Magda de Bruin Hüblová
Doslov napsala: Magda de Bruin Hüblová
Grafická úprava: Jiří Troskov
Nakladatelství: Mladá fronta
Rok a místo vydání: 2011, Praha
Vazba knihy: vázaná s přebalem
Počet stran: 200
Zdroj: knihovna
1. vydání
ISBN 978-80-204-2144-9

O knize:
Jaké to je, když ztratíte někoho blízkého? A co se dá dělat, když postupem času začne vzpomínky obklopovat mlha? Začnou blednout a vzpomenout si na ně začne být stále obtížnější? Když matka své tragicky zesnulé dcery začne studovat Bachovy Goldbergovské variace, zjistí, že právě díky nim se její paměť začne obnovovat a začne vzpomínat na krásné a radostné chvíle...

Můj názor:
Už si nepamatuji, co přesně mě ponouklo přečíst tuto knihu. Snad nápad vnuknout vzpomínkám hudební charakter. A když se nad tím zamyslíte, tak je to vážně dobrý nápad. V podstatě se dá říct, že toto je taková autobiografie. Autorka měla opravdu dceru, která zemřela nešťastnou náhodou, stejně jako dcera naší hrdinky: klavíristky. A dá se i říct, že díky této knize se vyrovnávala s její ztrátou, stejně jako naše žena v hraní Goldbergovy variace. Což mě ještě více zaujalo a já se ponořila do čtení.

Ovšem, prvních 18 stránek byl děs a hrůza. Pak jsem si ale po delším uvážení řekla, že té knize dám ještě jednu šanci. A ono to nebylo zase tak špatné. Pravda, vyprávění, jak ona žena hrála na piano, není zrovna záživné. Dost těžce jsem se s tím vypořádávala a hodně mě to nudilo. Pro někoho, kdo rozumí klavíru, to může připadat zajímavé a bude chápat, o čem autorka píše. Mě to však bohužel minulo.

Avšak samotné vyprávění matky, kdy vzpomíná na svou dceru, je vážně dobré. Pěkné, čtivé a místy i veselé. Její vzpomínky vtiskly knize ladnost a hezké prolnutí celou knihou. Vzpomíná, jaké měla dětství, dospívání a co všechno stihla zažít za tak krátký život. Vzpomíná na ni s takovou láskou, že ji doslova cítíte. Aby ne, láska každé matky je silná. A každá variace v ní vnukne vzpomínku a vyloudí úsměv na tváři. Vždyť těch variací je 30 a vzpomínek mnoho…

Také stojí za zmínku samotný Bach. Ten je totiž všudypřítomný. Matka studuje také jeho život. Najdete zde útržky z jeho života, a protože jsem si toho moc nepamatovala, bylo to skvělé oživení.

Abychom se ale dostali k závěru. Nebýt těch variací, kniha by získala možná i 4 hvězdičky. Být jen z těch variací, dostala by jen dvě. Vlastně, co to píšu. Nejspíš bych ani nedočetla. Pokud se pro ni přece jen rozhodnete, připravte se. Velké odhodlání a nečte se zrovna nejlépe, neboť se musíte opravdu soustředit.

Bodování:

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)