pondělí 23. října 2017

Recenze ⭑ Králové Clonmelu ⭑ John Flanagan

Autor: John Flanagan
Originální název: The Kings of Clonmel
Přeložila: Zdena Tenklová
Autor obálky: Jan Patrik Krásný
Nakladatelství: Egmont
Rok a místo vydání: 2010, Praha
Vazba knihy: vázaná
Počet stran: 392
Zdroj: půjčeno
1. vydání
ISBN 978-80-252-1521-0

8. díl ze série Hraničářův učeň – zde mohou být zodpovězeny otázky z předešlých dílů!!

O knize:
Na západním pobřeží Araluenu pronikla náboženská sekta nezasvěcených, která rozsévá zmatek a hrůzu a následně štěstí a ochranu. Jenže Halt brzy prokoukne, že je to lež a protože hrozba je veliká, rozjede se pomoct králi Clonmelu do Hibernie. Will s Horácem jedou jako věrní společníci s ním. Podaří se jim výborného řečníka a zároveň podvodníka Tennysona zajmout? 

Můj názor:
Chvíli trvalo, než jsem se odhodlala k dalšímu, tentokrát už osmému dílu, této úžasné série. Byla jsem nadšená z dalšího určitě bezvadného příběhu a nemohla se dočkat, co se tentokrát dočtu.

Příběh zažíná na sněmu hraničářů, kde se nejstarší učňové stanou plnými hraničáři a Will se podívá na zoubek mladším, sotva začínajícím a jejich strategické myšlení v nelehkém úkolu. Musím říct, že to začíná opravdu pěkně, neboť tyto jejich sleziny mám velmi ráda. Párkrát jsem se i zasmála, protože přestože jsou to vážení muži, někdy je s nimi i sranda. Vše se zdá ideální, ale není. Jediný člen se nedostavil a sice Halt. Jak Will, tak i já byla překvapená i zklamaná. Co se to děje? Kde je? To se však máme velmi brzy dovědět…

Na západním pobřeží Araluenu se zjevila náboženská sekta nezasvěcených, která vzývá prostý lid, aby věřili ve zlatého boha Alseiasse. Před mnoha lety právě tuto sektu Halt s Crowleyem zničili. Jenže oni znovu povstali a Halt se dověděl špatné zprávy. Na území Hibernie už ovládli pět království a šesté už skoro mají. Halt se proto s Willem a Horácem vydává na dalekou cestu, aby jim vše překazili.

Musím vyzdvihnout tento nápad, neboť naši hrdinové nebojují proti nebezpečným bojovníkům, ale proti vynikajícímu řečníkovi, který si lehce podmaní všechny prosté lidi. Celá skupina nezasvěcených je také skvěle propracovaná a jako celek to funguje opravdu dobře.

Nejnadšenější jsem ovšem byla, když se Halt rozhovořil o své minulosti. To Vám bylo panečku počteníčko. Jeho minulost je rozhodně zajímavá a jeho vyprávění jsem četla doslova hltavě. Stejně jako Will s Horácem, i já koukala a nestačila se divit. Vlastně by se dalo říci, že tento díl je spíše věnovaný Haltovi a já za tento krok plesám. Halta mám od začátku ráda a jsem ráda, že se mu autor konečně více věnoval. Vždyť v minulých dílech se jen mihl. 

Přes odhalení hraničářovi minulosti jsem tak nějak tušila, jak se nakonec bude díl ubírat. Tedy jedna jeho část. Král Ferris není muž cti a moc chytrý. A Horácova vynalézavost byla vskutku úžasná. Jen je mi líto, jak to celé dopadlo. Tak nějak jsem čekala veselý konec, který se ovšem nedostavil…

Osmička má skvělý námět, některé scény jsou vtipné a pěkně čtené. A navíc se dovíme spoustu zajímavých informací, které příběhu dodávají na zajímavosti a čtivosti. Bohužel musím napsat, že i přes to všechno to byl slabší díl, neboť některé části byly nudné a přiznávám, že jsem několikrát pokukovala po jiné knize. Navíc zde máme otevřený konec. Takže abyste se dověděli, jak to celé dopadlo, musíte otevřít další díl. A obávám se, že někteří jej neotevřou hned…

Bodování:

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)