čtvrtek 12. října 2017

Recenze ⭑ Snídaně u Tiffanyho ⭑ Truman Capote


Autor: Truman Capote
Originální název: Breakfast at Tiffany's
Přeložila: Jarmila Fastrová
Obálka: Ivan Brůha
Nakladatelství: Odeon
Rok a místo vydání: 2009, Praha
Vazba knihy: vázaná s přebalem
Počet stran: 96
Zdroj: knihovna
5. vydání
ISBN 978-80-207-1294-3

O knize:
Hlavní hrdinka Holly Golightlyová. Její život je složitý, také díky jejímu dětství. Chce lepší život a hlavně úspěch a uznání. Jako důkazem toho všeho je její sen zakoupeného nábytku z obchodního domu Tiffany. Holly, lehká dívka, si vybírá starší, bohaté muže, kteří jí spíš přitíží. Muži ji milují a to ona moc dobře ví. Co všechno je ochotna udělat, aby se stala žádanější a aby si jí všimli a aby dosáhla svého snu?

Můj názor:
Myslím, že tuto knihu ani nemusím moc představovat. Určitě všichni znáte ten příběh nebo viděli film s Audrey Hepburn v hlavní roli. Já se musím přiznat, že jsem film neviděla a po přečtení téhle knihy jsem na vážkách…

Bavit mě začala asi až po 5 stránkách. Ale slovo bavit berte s rezervou. Nebylo to dostačující a podle mě rozhodně ne dokonalé, jak si mnozí myslí. Také se mi to četlo dost těžce a některé scény byly až přehnané. Ale i vtipné, těch bylo bohužel jen poskrovnu. Když se zamyslím nad nápadem, je to šílené. Jak se může někdo zviditelnit tím, že napíše o rozmazlené holce, která chce všechno a všechny? Vždyť je to padlé na hlavu. Jako samotný nápad. Ale ono to ve skutečnosti funguje. Je to tak neotřelé a nekonvenční, až se to snad chtě nechtě zalíbí každému. Takovým tím "jedinečným" způsobem.

Ale abych ji jen nehanila. Svým způsobem byla dobrá. Holly byla rozverná, rozmazlená dívka, která se neřídila ničím a nikým. Určitě si každý, kdo to četl, řekl: „To je ale život. Co kdybych se také nemusel řídit pravidly? Chovat se spontánně a nemyslet na důsledky?” A přesně taková Holly byla. Zahrávala si s každým, kdo se jí připletl do cesty. A i přes její zachránce, stále byla stejná. A abych řekla pravdu, po odhalení její minulosti jsem jí začala fandit. Její dětství nebylo ideální, tak se asi není čemu divit, že byla taková, jaká byla.

Já dám jen tři hvězdičky, protože si myslím, že to není zase až tak dobrý příběh. Ale to neznamená, že to musí být nutně špatné pro každého. Svým jednoduchým, ba přímo primitivním nápadem je to dobře zkomponované a napsané. A Holly se své role zhostila dokonale. Ale já se ke knize určitě nevrátím, protože mně nic nedala. Jen rozmazlenou holku. Možná časem zkusím film, co říkáte?

Bodování:

6 komentářů:

 1. Příběh samozřejmě znám, ale knihu jsem ještě nečetla. Docela mě překvapilo, že má tak málo stran. :) Zajímavá recenze, ve které jsi mě jen utvrdila v tom, že jsem jejím nečtením o nic nepřišla.:)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já myslím, že jsi opravdu o nic nepřišla. Snídaně u Tiffanyho je kniha, která se buď líbí nebo ne. Nic není mezi tím. A pokud nezaujme námět, není co řešit :)

   Smazat
 2. Mám úplně stejný pohled na věc a musím se přiznat, že ač jsem knihu četla ne zas až tak dávno (rámcově třeba rok nebo dva zpátky), absolutně nic si nepamatuju, jen, že Holly chtěla všechno. To je trochu divné, protože zejména u klasik mi příběh v paměti většinou utkví nebo alespoň nějaké emoce, které jsem při čtení měla. Tady opravdu nic - film jsem nakousla, ale nedokoukala, ne že by byl špatný a Audrey byla samozřejmě nádherná žena, takže už jen dívat se na ni, stojí za to :D, ale film asi tak nějak odpovídá předloze - je průměrný a nic ti nedá...
  Jsem ráda, že to vidíme stejně :)
  Měj se krásně, Ivet

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak to mě těší (už podruhé :D), že se absolutně shodneme :D Už je to delší doba, co jsem ji četla a vím, že byla prostě příšerná a nic mi nedala. Holly opravdu chtěla všechno, však byla taky rozmařilá a rozmazlená. Jak jsem psala v komentáři výš, buď ti sedne nebo ne. A mě nesedla. Už ani nevím, co mě přimělo ji číst :D A s filmem radši ještě počkám (pokud se vůbec někdy odhodlám :D). Docela se začínám děsit, že bude taky tak příšerný, jak píšeš.

   Smazat
 3. No knihu jsme nečetla a film myslím neviděla.
  Samozřejmě mi název hodně říká, takže v povědomí knihu mám... Ale! Asi nemusím číst všechno :-D

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já myslím, že člověk opravdu nemusí číst všechno :D Toho je určitě pro malou hrstku lidí a popravdě netuším, jestli bys mezi ni patřila. Ale asi ne. Ale na film se někdy plánuji podívat :)

   Smazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)