neděle 1. října 2017

Recenze ⭑ Ve stímu černých ptáků ⭑ Cat Winters

Autor: Cat Winters
Originální název: In the Shadow of Blackbidrs
Přeložila: Libuše Čižmárová
Obálka: René Senko
Nakladatelství: Jota
Rok a místo vydání: 2014, Brno
Vazba knihy: vázaná s přebalem
Počet stran: 352
Zdroj: moje knihovna
1. vydání
ISBN 978-80-7462-520-6

O knize:
Mary Shelley Blacková přijíždí do San Diega za svou tetou z matčiny strany, kdy Ameriku postihla španělská chřipka. V naději, že tam snad nebude tolik rozšířená, se dovídá děsivou pravdu o svém příteli z dětství: byl zabit ve válce. Mary je chytré a zvídavé děvče a rozhodne se s takovou ztrátou vyrovnat po svém. Jak Stephen doopravdy zemřel? A je Juliusova práce morální a v pořádku? Vše začne jednou jedinou fotografií. Fotografií, kdy se za Mary zjeví duch… 

Můj názor:
Okolo knihy jsem dlouho chodila jakoby nic a v podstatě dělala, že ji nevidím. Až jedna nadšená recenze mě přesvědčila, že by nemusela být tak špatná a já ji zařadila na seznam. Netrvalo dlouho a knihu si donesla domů z Levných knih a po pár dnech se do ní skutečně začetla.

Už při prvních stránkách mi bylo jasné, že to nebude jen tak nějaká kniha. Když píšu, že jsem se začetla, tak je to pravda. Na to, že je to autorčina prvotina, je příběh opravdu vyvedený. Nenašla jsem snad žádnou chybičku. Žádné hluché místo ani omáčku okolo. Navíc je to místy napínavé a nutí Vás číst dál.

Hlavní hrdinka jménem Mary Shelley Blacková mi byla velmi sympatická. Mladá, nebojácná a velmi inteligentní dívka, která ve velmi nízkém věku pozná nemoc, bolest a ztrátu. Navíc je technicky zdatná a na tu dobu to bylo něco nevídaného. Však díky tomu se seznámila se Stephenem a stali se z nich nerozluční přátelé. Spolu s ní jsem objevovala všechnu tu duchařinu a nechtěla věřit, že by to vše bylo zahaleno jen tmou a mrakem. A ač knihy tohoto typu nečtu, tahle mě opravdu bavila a ráda jsem se ponořovala ještě víc mezi ty děsivé duchy a v některých částech mě až zatrnulo. Stephen byl navíc zvláštní duch. Neustále jsem si říkala, jak je to možné a jestli by se tak opravdu mohlo stát. Mary je jím naprosto pohlcena a až neuvěřitelně je s ním spojena. Celému příběhu to dodá na takové té strašidelnosti a děsivosti.

Co se týče postav, zase tak moc se jich tu nevyskytuje. Již zmíněný Stephen nám dá velmi zabrat. Jeho bratr Julius je jeho naprostý opak. Je typ lidí, z kterých úplně cítíte jejich zlobu, prohnanost a faleš. Prostě poznáte, že je ten člověk zlý a myslí jen na sebe.  A přesně takový byl Julius. Od první stránky jsem mu nevěřila a nechápala jsem, co na něm Maryina teta viděla. Přece nemohla být tak slepá, ale popravdě, v takové době lidé věřili všemu a hledali nějakou vyšší moc.

Když už jsem zmínila onu dobu, příběh je zasazen do roku 1918 do amerického San Diega. Do doby, kdy se ještě válčilo a kdy Ameriku postihla španělská chřipka takovou silou, že lidé umírali po milionech. Chřipka je všudypřítomná na každém rohu a nikdy nevíte, kdy to postihne Vašeho souseda nebo dokonce Vás. O to je to děsivější a nervy drásající, neboť Mary přece musí přijít, co se stalo se Stephenem. A co kdyby onemocněla nebo dokonce zemřela dříve, než to celé vyřeší?

Kniha je navíc doplněna sedmi fotografiemi z té doby, což je ještě více umocněno tou děsivou dobou: válkou a chřipkou. A protože většinou sundávám přebaly, zaujala mě už pevná vazba. Jednoduchá a smyslná. A přesto nádherná. Černá pevná vazba, kdy ani ne v polovině je zlatě vyobrazena vrána v takovém ozdobném rámečku. Toto provedení knihy se moc líbí a okamžitě mi bylo jasné, že to bude znamenitý příběh :)

Na tuto knihu jsem byla moc zvědavá a popravdě mě mile překvapila a hodně bavila. Nemůžu jinak než jí dát plný počet a všem vřele doporučuji.

Bodování:

6 komentářů:

 1. Moc pěkná recenze, úplně jsem si s ní vzpomněla na své pocity, které jsem při čtení měla. A hned se mi vybavila cibule :-D knížka byla taková správně tajemná a místy až strašidelná, určitě se k ní někdy zase vrátím. Jsem ráda, že se líbila i tobě :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkuji :) Ta cibule byla všudypřítomná a neustále jsem si říkala, jestli byla opravdu tak účinná nebo to bylo jen pocitové.. Já jsem ráda, že jsem díky tobě přišla na skvělou knihu ;)

   Smazat
 2. Taky mě kniha strašně lákala a moc se mi líbila. Rozhodně ji budu v budoucnu číst znovu :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Mě zprvu nelákala, ale pak jsem stejně neodolala a jsem za to ráda. Je vážně dobrá a také se k ní určitě někdy vrátím. A rozhodně to nebude jen jednou :)

   Smazat
 3. Už je doba, co jsem ji četla a možná si dám někdy re-reading. Pamatuji si, že mě hrozně zaujalo to zpracování, kniha je fakt nádherná. Mary se stala jednou z mých vůbec nejoblíbenějších hrdinek, hodně jsem k ní přilnula :) Líbila se mi i výstavba a vyvrcholení příběhu, ale vím, že jsem tenkrát vytýkala atmosféričnost, čekala jsem přeci jen trochu víc, ať už se jedná o prostředí nebo vykreslení té bezmocnosti nakažených lidí a vlastně i ta duchařská stráka knihy by pro mě mohla být více děsivější, ale kniha je to super, to bezesporu a ty fotky opravdu pomáhají :)
  Povedená recenze, Ivet, měj se hezky :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Mary mi také přirostla k srdci. Je to neobyčejná dívka a rozhodně se ke knize ještě několikrát vrátím. Stejně jako ty :) Mě se ta atmosféričnost líbila. Bylo to tajemné a duchařina tomu jen přidávala. Ale vím, že jako milovnice Kinga, jsi náročnější čtenář :D
   Děkuji za milý komentář a taky se měj krásně :)

   Smazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)