neděle 26. listopadu 2017

Zaujalo mě #22

Dnes bez nějakého rozvleklého úvodu a rovnou se podíváme na knihy, které jsem si během dvou měsíců, co jsem psala poslední článek, zaškrtla na DK do kolonky "Chystám se číst".

Tahle knížka je už dva roky v oběhu a popravdě mě nijak moc nezaujala. Nebo spíše jsem se neobtěžovala si přečíst, o čem je. Ale pak jsem narazila na recenzi u Haničky a já okamžitě věděla, že bude velmi dobrá. Jákobovy barvy jsou z válečného období a podle anotace je kniha přirovnána k Sophiině volbě, která se mi moc líbila.

Anotace:
Pokud na vás hluboce zapůsobil Schindlerův seznam, Sophiina volba nebo Nabarvené ptáče, pak byste si neměli nechat ujít ani tento silný a nesmírně emotivní román.
Jákob, osmiletý cikánský chlapec, ze čtvrtiny Rom a ze čtvrtiny Jeniš, zůstal úplně sám v nacisty okupovaném Rakousku. Prchá lesem, na nohách boty z pytloviny potřísněn
é cizí krví, v jedné ruce kámen a v druhé dřevěnou truhličku jako jedinou upomínku na dřívější život. Prchá zběsile a zoufale, plný strachu a zbaven všech nadějí.
Už se naučil rozpoznat, kdy může cizímu člověku věřit a kdy se musí mít na pozoru. Dovede přečíst znamení, která mu dává příroda; ví, kdy se skrýt a kdy utíkat dál. Umí běžet s větrem i schovávat se ve stínech. To všechno ho naučil táta. Ale teď je táta pryč. I máma a sourozenci. A tak Jákob dál dělá to jediné, co může: utíká a skrývá se, pronásledován strašlivými vzpomínkami.
Lindsay Hawdon napsala silný román, jehož děj je rozprostřen do sedmnácti let a tří zemí: Anglie, Rakouska a Švýcarska. Na pozadí tragického příběhu malého Jákoba sledujeme osudy tří generací z naprosto rozdílných společenských vrstev a prostředí, abychom se společně s naším osmiletým hrdinou pokusili nalézt naději tam, kde už žádná naděje nezbyla.


Další kniha je také z válečného období, tentokrát z koncentračního tábora. Také jsem okolo ní chodila, jakoby vůbec neexistovala, ale nakonec po přečtení několika recenzí bylo rozhodnuto. Autor John Boyne už má u nás vydány navíc další dvě knihy, které také vypadají moc zajímavě a já jsem přesvědčená, že s ním to bude hra na jistotu.

Anotace:
Brunovi se nechce opouštět starý dobrý pokojíček, školu a kamarády v Berlíně a stěhovat se do nového, osamělého a ponurého domu v tajemném místě jménem Aušic. Jenomže Fíra, nadřízený Brunova tatínka, tak rozhodl a devítileté děti do podobných záležitostí nemají co mluvit. S kým si tady ale Bruno bude hrát? Z okna vidí jen vysoký plot a za ním občas podivné lidi, kteří všichni nosí pyžamo – i přes den! A pak se jednoho dne seznámí se stejně velkým Šmuelem…

Tentokrát se podíváme do pohádkového světa, do samotného pekla, kde se Filip stane Luciferovým učněm. Přestože je mi téměř 30, pohádky mě nikdy neomrzí a tato nebude výjimkou. Teď jsem se navíc dověděla, že velice nedávno vyšla dvojka, Kostka smrti. Ani nevíte, jak se na tyto příběhy těším :)

Anotace:
Filip je správný kluk, a to do slova a do písmene. Žije sám s maminkou, nikdy nelže, nezapomíná domácí úkoly a všem se snaží pomáhat. Jenže jednoho dne se neblahým omylem dostane do Pekla a je přijat do učení u samotného Lucifera. Podaří se vládci pekel najít u Filipa přece jen nějakou temnou stránku? Kdo stojí za ďábelským spiknutím proti černému trůnu a jak skončí proslulý Festival čertovin?
V prvním díle pekelně napínavé série se spolu s Filipem vydáme až do hlubin podsvětí a zažijeme s ním dobrodružství, jaká se mohou odehrát skutečně jen tady.


Z thrilleru tu mám Dívky v trajektu, které mě zaujaly už jen svou obálkou. Sice nemá až tak kladné hodnocení, jak bych očekávala, ale přesto mi nesmí uniknout.

Anotace:
Novinářka Nora Sandová má zálibu ve sbírání starých kufrů a když jeden obzvláště podařený exemplář objeví v malé anglické vesničce, ani ve snu by ji nenapadalo, že krom nového úlovku dost možná natrefila i na pořádného sólokapra. Na těch starých polaroidových fotografií, které z něj vypadnou, se jí totiž od první chvíle něco nezdá… A pak si konečně vzpomene: ta dvě děvčata na fotkách jsou přece ty holky z dětského domova, co se před několika lety beze stopy ztratily na trajektu z Kodaně do Anglie! Když navíc na kufru objeví jmenovku, jež avizuje, že toto zavadlo dříve patřilo známému sériovému vrahovi Billu Hixovi, pustí se do pátrání v dávném případu, který nebyl nikdy vyřešen. Vynikající temná prvotina, která hned po vydání atakovala první příčky dánského žebříčku bestsellerů.

Poslední knížka, kterou Vám tu chci ukázat, je Pomsta čarodějnic od české autorky Michaely Mitroci. Historický příběh, který se odehrává v 16. st., kdy ještě upalovaly čarodějnice, mě moc zaujal. Toto období je temné a svým způsobem mě tak trochu fascinuje. Ráda se dočtu něco z té doby.

Anotace:
16. století, doba krutých honů na čarodějnice. Ty si vyžádají další nevinnou oběť - matku dvou sester, desetileté Marie a osmileté Anny. Aby zachránila své dcery, matka před smrtí nabídne svou duši za záchranu jejich života. Její prosba je vyslyšena a dívkám se podaří uprchnout před plameny popravčí hranice.
Jak sestry dospívají
, stávají se z nich skutečné čarodějnice, které nehodlají nechat smrt matky bez trestu.
Strhující historický / fantasy thriller o dobru a zlu, které se skrývá v každém z nás.Někteří jste některé knihy už četli, to vím moc dobře. Ale co ty ostatní? Zaujala Vás některá?

Anotace a fotky knih jsou vypůjčeny z Databáze knih.

7 komentářů:

 1. Na takové ty válečné knížky (nebo z toho období) momentálně nemám nějak náladu. Takže se zatím nechystám ani na Jákobovy barvy ani na Chlapce v pruhovaném pyžamu. Všichni vychvalují i Hanu od české spisovatelky, ale přečtu si ji, až bude nálada :-)
  Dívky z trajektu jsou fajn :-)
  A ty dvě ostatní knížky vůbec neznám.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já bych na ně zrovna náladu měla, kdybych je měla doma. Ale chápu tě, někdy je toho opravdu moc a někdy nemám náladu ani na detektivky. A po té Haně jsem pokukovala, tak snad někdy :)

   Smazat
 2. Zajímavé knihy. Nejvíc se mi líbi kniha Pomsta čarodějnic o které jsem vůbec neslyšela, ale rozhodně si ji píšu na seznam. :)

  OdpovědětSmazat
 3. Knížku od Boyna jsem četla a druhé dvě mám doma..
  Jinak asi žádná jiná nezaujala.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vím, právě ty jsi mě přesvědčila, že by jeho knihy nemusely být špatné :)

   Smazat
  2. Ale to mě moc těší :-)

   Smazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)