pátek 8. prosince 2017

Recenze ⭑ Doktor Proktor a konec světa. Možná... ⭑ Jo Nesbø

Autor: Jo Nesbø
Originální název: Doktor Proktor og verdens undergang. Kanskje.
Přeložil: Jiří Vyorálek
Ilustrace: Per Dybvig
Obálka: René Senko
Nakladatelství: Jota
Rok a místo vydání: 2013, Brno
Vazba knihy: vázaná s přebalem
Počet stran: 303
Zdroj: knihovna
1. vydání
ISBN 978-80-7462-307-3

3. díl ze série Doktor Proktor – zde mohou být zodpovězeny otázky z předešlých dílů!!

O knize:
V norské televizi právě probíhá soutěž ve sborovém zpěvu a dirigent Leo Tenorsen se stane miláček všech. Tedy pardon, všech ne. Jsou malé výjimky, které tato soutěž nezajímá. A mezi ně patří Líza, Bulík, doktor Proktor a ještě dva další lidi. Jenže tento Leo Tenorsen se jmenuje prezidentem Norska a našim třem kamarádům je jasné, že je zle. Záhy zjistí, že konec světa se blíží. Kdo je ale bude poslouchat? A tak se rozhodnou jednat. Vždyť měsíční chameleoni jsou hrůzná stvoření a nemůžou jim přece náš svět vydat na pospas.

Bulík, Líza, doktor Proktor a ještě dva jejich spojenci se vydávají na nebezpečnou cestu a vymýšlí plány, jak oněm děsivým měsíčním chameleonům překazit plány. Nic jednoduchého a ani bezpečného to nebude…

Můj názor:
Již třetí díl s doktorem Proktrem a jeho dvěma dětskými kamarády je tu. Po Vaně času jsem byla nadšená a více se těšila na další jejich dobrodružství. Bohužel musím konstatovat, že tento nebyl až tak dobrý, jak jsem doufala. Ovšem nezoufejte! Sto čtenářů, sto chutí. A tak je jasné, že zatímco já tu našla pár výhrad, jiní jsou z tohoto kousku nadšení.

Pořád je to dobře čitelné, spádné a hravé. Je to veselé, napínavé a originalitou to tu jen srší. Je to zkrátka přesně takové, jak můžeme od autora a jeho doktůrka čekat. Čtete s nadšením, co že se na další stránce stane a jak to všechno naši tři hrdinové zvládnou.

Měsíčního chameleona bych po pravdě potkat nechtěla. Je to takové odporné stvoření, které nevypadá dobře popsaně a ani vyobrazeně. Není tedy divu, že se Bulík bál, když jednoho z nich sledoval. A vůbec, jak se takový chameleon pozná? Nijak, vždyť je to chameleon. O to těžší to naši hrdinové mají.

Jo Nesbø si nebere servítky. Docela pěkně zesměšní norského krále, ukáže diktaturu, předvede zfanatizovaný dav, vystřelí si z Norů. Dalo by se říct, že to je spíše kniha pro dospělé. Na druhou stranu to píše tak jednoduše, aby to bavilo i děti a názorně jim ukázal, jak celé tady to funguje a jak kdysi, v některých dobách, to fungovalo. Nadneseně samozřejmě…

Zkrátka a dobře, Doktor Proktor a konec světa je poučný a dalo by se říci, že si děti něco odnesou, ba přímo naučí. A přestože mě krapet zklamal (v porovnání s Vanou času) vřele doporučuji! O zábavu budete mít postaráno :)

Bodování: 

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)