čtvrtek 14. prosince 2017

Recenze ⭑ Doktor Proktor a velká loupež zlata ⭑ Jo Nesbø

Autor: Jo Nesbø
Originální název: Doktor Proktor og det store gullrøveriet
Přeložila: Eva Dohnálková
Ilustrace: Per Dybvig
Obálka: René Senko
Nakladatelství: Jota
Rok a místo vydání: 2013, Brno
Vazba knihy: vázaná s přebalem
Počet stran: 212
Zdroj: knihovna
1. vydání
ISBN 978-80-7462-423-0

4. díl ze série Doktor Proktor – zde mohou být zodpovězeny otázky z předešlých dílů!!

O knize:
Každý rok se v norské národní bance koná inspekce. Každý rok zkontrolují stav a mimo jiné i jednu jedinou zlatou cihlu, kterou mají zabezpečenou v trezoru úplně dole ve sklepě. Jenže ouha, zlatá cihla je pryč! Král rozhodne, že zlatou cihlu najdou Bulík, Líza a doktor Proktor. Vždyť oni zachránili svět před měsíčními chameleony, i když o tom nikdo neví. A tak se naši tři hrdinové vydávají do Londýna, setkat se se třemi obávanými zloději a zjistit, pro koho onu cihlu ukradli. Stihnou to do pondělí, kdy má přijet inspekce ze Světové banky?

Můj názor: 
Čtvrtý díl Doktor Proktor a velká loupež zlata, který je laděn do zlatova, mě velmi lákal, neboť se mi předešlé díly moc líbily. Na Bulíka s Lízou jsem si zvykla a těšila jsem se na další jejich dobrodružství. Co vyvedou tentokrát? A jaké věci doktor Proktor vynalezne tentokrát?
 
Zápletka je velmi zajímavá a celá nebezpečná akce byla napínavá. Bohužel musím napsat, že tento díl byl nejméně zajímavý a čtivý, jako ty předešlé. Měla jsem problém se začtením a závěr knihy autor ukončil až moc rychle. A navíc nezáživně. Možná za to může fakt, že jsem všechny čtyři díly četla ve velmi brzké době a tudíž jsem byla přesycena a přečtena. Přesto i tak jsem měla co dělat, abych knihu dočetla a nakonec jsem se přistihla, že jsem ráda, že ji mám za sebou...

Ale dost negativních řečí, pojďme se podívat na samotný příběh. Doktor Proktor vynalezne další věci, které se jim při hledání vyplatí. Jsou zajímavé a velmi užitečné, jak záhy zjistí. Bulík dostane opět ten nejnebezpečnější úkol. Vždyť kdo jiný je z těch tří tak prostořeký a ukecaný a šikovný a nápaditý než Bulík? Dostane nelehký a velmi nebezpečný úkol. Jeho chytrost a mazanost je až překvapivá a docela se mi líbilo, jak se dokázal vypořádat s celou tou nepříjemnou a zlou rodinou.

Máti oněch tří zlodějů je děsivá. Hlavně její kuchařské umění. Mě osobně se udělalo zle, když jsem to jen četla. Co se týče nechutnosti, v tomto směru je to zastoupeno až až. A kloubiáš? Hehe, jen si to přečtěte, ať víte, jaká hrozná hra to je :)

Poslední díl byl sice zajímavý, ale nesplnil mé očekávání. Možná zato může i fotbal, který tu má svou roli a který já nemám ráda… Možná jsem byla trochu ovlivněna…

Celou dlouhou dobu jsem byla přesvědčena, že je to poslední díl. Ale ne, Jo Nesbø napsal další díl, který vyšel teprve nedávno pod názvem Zachrání Doktor Proktor vánoce? Pořád ještě jsem přesycena, ale jednou se po knize poohlédnu :) 

Bodování: 

1 komentář:

  1. Jsem ani nevěděla že pan Nesbo píše i jiný žánr než jsou detektivky. :-)

    OdpovědětSmazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)