sobota 30. prosince 2017

Recenze ⭑ Pírko ⭑ Asko Sahlberg

Autor: Asko Sahlberg
Originální název: Höyhen
Přeložil: Vladimír Piskoř
Grafická úprava: Honza Šavrda
Nakladatelství: Havran; edice Kamikaze (svazek 17)
Rok a místo vydání: 2005, Praha
Vazba knihy: vázaná s přebalem
Počet stran: 112
Zdroj: knihovna
1. vydání
ISBN 80-86515-58-3

O knize:
Je to o mentálně postiženém člověku jménem Ville, který tápe, nikdo ho nechápe a miluje vodu. Je v ústavu, kde se o něj starají a občas má záchvaty. Je to psané z jeho pohledu. Co se děje, co si myslí. Nebo když vzpomíná na to, co bylo dříve. A hlavně na svou sestru. K ní je, vypadá, velice upnut. Čí vším si musí Ville projít? A dalo se tomu předejít?

Můj názor:
Na tuhle knihu jsem se hodně těšila. Ovšem… Začetla jsem se až na druhý pokus. A víte co? Pomohlo to. Asi jsem na Pírko nebyla připravená. Každopádně jsem se začetla a zhltla ji, dá se říct, na jeden zátah. Dobře, spíše na dva zátahy. Ale to je fuk.

Kniha je zvláštně napsaná a já se ze začátku prostě nedokázala plně soustředit. Ale hned, jak jsem se chytla, jsem si Villeho oblíbila. Bylo mi ho neskutečně líto. Jeho vzpomínky jsou psány kurzívou, takže se skvěle orientujete. Asko Sahlberg dokonce byl ošetřovatelem v psychiatrické léčebně nebo pečovatelském domě. Díky tomu je to více procítěné a dalo by se říci i osobní.

Co všechno musí postižený člověk vytrpět? Co všechno musí udělat? Co všechno musí snášet? Když se nemůže bránit, je bezmocný a nikdo na něj nebere ohledy? Konec tohoto příběhu mě zaskočil, i když jsem to tak nějak podvědomě tušila. Ale stejně. Zaskočí Vás to a je Vám Villeho líto. A pak si říkáte, jestli se to děje i ve skutečnosti. Nemyslím konec, myslím celý děj. Jestli jsou lidé tak krutí k postiženým lidem i ve skutečném světě. A pokud jo. Jak to??

Je to silná kniha, která Vás po přečtení donutí přemýšlet nad věcmi, které by Vás dříve třeba ani nenapadli. Pírko mohu doporučit, ale varuji. Přečtěte si jej jen v dobré náladě. Je totiž možnost, že pak budete skleslí a zamlklí. To díky tak závažnému a zároveň smutnému tématu.

Bodování:

2 komentáře:

  1. Pěkná recenze :) kniha vypadá, že bude s velmi silným příběhem na zamyšlení.

    OdpovědětSmazat
    Odpovědi
    1. Ano, to je. Má hodně silný příběh a člověk opravdu potřebuje mít tu náladu. Ale pak se mu dostane dobré knihy :)

      Smazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)