čtvrtek 7. prosince 2017

Recenze ⭑ Spis Rosenherzová ⭑ Jan Seghers

Autor: Jan Seghers
Originální název: Die Akte Rosenherz
Přeložila: Iva Kratochvílová
Nakladatelství: Host
Rok a místo vydání: 2011, Brno
Vazba knihy: vázaná s přebalem
Počet stran: 398
Doporučená prodejní cena: 299,- Kč
Zdroj: knihovna
1. vydání
ISBN 978-80-7294-520-7

4. díl ze série Robert Marthaler – zde mohou být zodpovězeny otázky z předešlých dílů!!

O knize:
Když se ráno převáží v dodávce s ostrahou na frankfurtské letiště vzácný obraz na výstavu do Budapeště, nikdo netušil, jak to celé dopadne. Dodávka byla přepadena, obraz ukraden, byl zabit jeden muž a postřelená Tereza, přítelkyně hlavního komisaře Roberta Marthalera. Nikdo netuší, kdo mohl tento zločin spáchat a Robert byl navíc pro střed zájmu stáhnut z vyšetřování. A tak začne pátrat na vlastní pěst a do merku se mu dostane případ z roku 1966, kdy byla ve frankfurtském bytě nalezena zavražděná prostitutka Karin Rosenherzová. Co mají tyto dvě události společného? A mají vůbec?  

Můj názor:

Spis Rosenherzová je čtvrtým dílem s Robertem Marthalerem, postarším policejním vyšetřovatelem. Tyto detektivky jsou vážně dobré a i tento nezklamal.

Hned na začátku knihy máme drobné vysvětlení, o jaký příběh se jedná. Docela mě to překvapilo a ještě více jsem se těšila, co se dočtu. Je to totiž založené na skutečném příběhu, který se odehrál v roce 1966. Jan Seghers na základě jisté nevyřešené vraždy napsal znamenitý příběh, který je ovšem už vymyšlený. A řeknu Vám, že úžasně. 

Prvně se podíváme do onoho osudného dne, kdy byla nalezena zavražděná mladá žena ve svém frankfurtském bytě. Hned na to se dostaneme do současnosti, kdy téměř vše běží poklidným životem. Marthaler se nemůže smířit s jedním zlončincem a tak ho se svými kolegy sleduje a jeho život s přítelkyní Terezou je bezvadný. Zprvu to může znít trochu nudně, ale postupně se seznamujeme s okolním životem a hlavními postavami. A pak se stane spousta věcí najednou. Se Spisem Rosenherzové je to jako na houpačce. Jednou jste klidní a čekáte, co se děje. Záhy přichází veselí a radost a ona situace Vám vykouzlí úsměv na tváři, jenže pak přijde šok a zděšení, který převládne smutek, a jen si říkáte, kdy toho hajzla dostane.

Celá kniha se čte velmi pěkně, nenašla jsem žádné hluché místo ani nudnou část. Ba přímo naopak. A přestože se plácají od ničeho k ničemu, protože nikdo nechápe, kdo tu zpropadenou dodávku přepadl, čtete s velikým očekáváním a zvědavostí dál. Tomu celému také dodala Anna. Mladá žena, která má veliké ambice a celý příběh oživila. Jak svými nápady a činy (a že některé teda byly!), tak svou přítomností. Sice jsem nechápala, jak může být Marthaler tak lehkomyslný, ale ono to fungovalo.

Celkově je to velice povedené. Jan Seghers napsal smyšlený příběh na základě skutečné minulosti. V jednu chvíli si říkáte, jestli se tak opravdu mohlo stát. Skvěle popsal všechny postavy a pohrál si s city čtenáře. S mými teda dokonale. A přestože téměř vše dobře dopadlo, vtírá se myšlenka, jestli to nemohlo být ještě lepší.

Spis Rosenherzová je další skvělý díl, který se čte velmi pěkně a opravdu rychle. A těším se na další díl a pak ty další, jestli nějaké budou :)

Bodování:

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)