sobota 9. prosince 2017

Recenze ✩ Znovu já ✩ Gayle Forman

Autor: Gayle Forman
Originální název: Leave Me
Přeložila: Kateřina Elisová
Obálka: Jakub Karman
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok a místo vydání: 2017, Praha
Vazba knihy: vázaná s přebalem
Počet stran: 328
Zdroj: moje knihovna
1. vydání
ISBN 978-80-271-0149-8

O knize:
Maribeth Kleinová ve svých čtyřiačtyřiceti letech dostane infarkt. Její uspěchaný život tomu jen dodal: práce, malé děti, domácnost, kroužky a manžel. Jenže i když se vrátí domů, vše se vrací do starých kolejí a nikdo na ni nebere ohledy. Potřebuje čas a uzdravení a ten se jí nedostává. A tak se rozhodne odejít na dobu neurčitou a odjede do Pittsburghu hledat své biologické rodiče. Co všechno po nich zdědila a jaké nemoci předala svým dětem? A jak to celé její rodina nakonec zvládne?

Můj názor:
Když mi nakladatelství Cosmopolis nabízelo knihy na zrecenzování, zalíbila se mi i tato, Znovu já. Strašně jsem se na ni těšila a hned jak to bylo možné, se začetla.
Někdy musíte podstoupit náročnou operaci srdce, abyste si uvědomili, že ještě vůbec nějaké máte...
S Gayle Forman jsem ještě neměla tu čest se seznámit a toto je první kniha, kterou jsem od ní četla. O to víc jsem byla zvědavá a v podstatě i nadšená, že se mi do rukou dostala právě tato kniha. V podstatě hned jsem se začetla a opravdu mě to chytlo. Autorka píše zajímavě, poutavě a celé je to velmi čtivé. A přestože to má něco málo přes 300 stránek, myslím, že za necelé dvě odpoledne budete mít po knize.

Příběh je vcelku citlivý, neboť žena, manželka a matka v jedné osobě dostane infarkt, který je počátečním impulsem, že čeho je příliš, toho je moc. A jediné, čeho si po návratu domů přeje, je naprostý klid, péči a čas na uzdravení. Jenže jako spousty matek, ani Maribeth nebylo dopřáno klidu. Její dvě malé děti vyžadují úplnou pozornost a její manžel Jason jí moc nepomáhá. A navrch tomu dodá Maribethina matka, která spíše přidělává starosti a práci, i když to s ní myslí dobře.

Abych byla upřímná, tak neustále obdivuji všechny matky, které dokáží vychovávat své děti, postarat se o domácnost, chodit do práce a ještě být veselé a plné energie. Nechápu, jak toto někdo dokáže a to ještě žádné děti nemám. Tato kniha je tak trochu sonda pro unavené matky, aby jim dodala energii a aby si uvědomily, že v tom nejsou samy. A úplný začátek knihy, než Maribeth uteče, by si měli přečíst všichni chlapy a děti, aby se vžily do jejich role a aspoň částečně pochopily, že i mámy potřebují vypnout a hlavně musí mít čas se uzdravit z nemoci. Maribeth celý ten stres vyřešila sice šíleným nápadem, ale jak jinak chcete dosáhnout toho, čeho opravdu chcete? A opět nechápu, kde sebrala tu odvahu opustit všechny a vůbec všechno, co je jí drahé a známé.

Jak už jsem naznačila, kniha se četla velmi dobře. A než Maribeth utekla, byla jsem vážně zvědavá, kam se kniha bude ubírat. Jenže pak to bohužel spadlo to jedné roviny, kdy to začalo být takové monotónní, a moje zvědavost ustoupila. Také jsem byla zvědavá, jak bude pátrat po svých biologických rodičích, neboť je adoptovaná a nikdy se o ně nezajímala. Jenže celé pátrání je nijaké a odbyté, což je veliká škoda.

Přes velice slibný začátek to přestalo být napínavé. Přesto jsem se pobavila a kniha mě velmi mile překvapila. Po autorce se určitě ještě podívám a knihu doporučuji.

Bodování:
Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Cosmopolis, které spadá pod nakladatelský dům Grada Publishing! Knihu si můžete zakoupit zde.

4 komentáře:

 1. Hezká recenze. Já jsem od autorky četla asi před dvěma lety Jen jeden den a Jen jeden rok, které se mi docela líbily. O této knize vím, ale zatím mě moc neláká.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkuji :) Já jsem popravdě ani nevěděla, jaké knihy píše a že taková autorka vůbec je. Znala jsem jen přebaly, ale ne autorku a vůbec jsem si ji nespojila s touto knihou. A když budu mít náladu, tak se po jejích knihách určitě podívám. A pokud se přece jen k této dostaneš, budu se moc těšit na tvůj názor :)

   Smazat
 2. Opravdu nádherná recenze na velice zajímavou knihu. Jak píšeš i já obdivuji pozitivně naladěné matky a v tomto obdivuji především svoji sestru, zvlášť za tu trpělivost :D

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkuji :) Neustále sleduji, jak matky v mém okolí, ať už starší nebo mladší, všechno stíhají a nestačím žasnout. Nechápu to a jen doufám, že budu aspoň z poloviny tak dobrá. Tahle kniha je prostě dokonalá ukázka toho, co všechno musejí stíhat a spousta lidí by si ji měla přečíst, aby jim to došlo...

   Smazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)