pátek 19. ledna 2018

Recenze ⭑ Návštěva arcibiskupa ⭑ Ádám Bodor

Autor: Ádám Bodor
Originální název: Az érsek látogatáza
Přeložila: Anna Valentová
Doslov napsala: Anna Valentová
Grafická úprava: Honza Šavrda
Nakladatelství: Havran; edice Kamikaze (svazek 21)
Rok a místo vydání: 2007, Praha
Vazba knihy: vázaná s přebalem
Počet stran: 108
Zdroj: knihovna
1. vydání
ISBN 978-80-86515-73-1

O knize:
Maďarský spisovatel Ádám Bodor zasadil svůj příběh na pomezí mezi Maďarskem a Rumunskem. Sám autor se v této nehostinné krajině narodil a své příběhy neustále píše právě v tomto prostředí. Snaží se upřesnit dané chování a mentalitu tamních obyvatel. Proč se lidé chovají tak, jak se chovají? Kdy je začne ovládat strach? A co pro ně znamená arcibiskup?

Můj názor:
Nakladatelství Havran vydává knihy pro nás od neznámých autorů. Díky tomu bychom jim vlastně mohli poděkovat, protože by nás minula spousta skvělých knih a toto mohu jen potvrdit. Nejednou jsem narazila na velmi dobrý čtenářský zážitek a musím ještě poznamenat, že tyto knihy, obzvlášť v této edici jsou něčím zvláštní, netradiční a výjimečné. A když jsem v knihovně narazila na tento kousek, vůbec jsem neváhala, neboť jsem se těšila na další skvělý kousek.

Ovšem tady musím poznamenat, že tato kniha až tak dobrá nebyla. Ne jen že se mi vůbec nedařilo se začíst, ale navíc to bylo celé rozvleklé a dlouho jsem dumala, o čem vůbec je. Příběh je sice zajímavého námětu, ale možná by to chtělo se tohoto úkolu lépe zhostit. Dost jsem se ztrácela v ději a nakonec jsem byla ráda, že to má tak málo stránek. Navíc se vůbec nevyznám v maďarských reáliích, takže jsem se ztrácela i v tomto směru. A ty jména...

Děj se odehrává na úpatí Karpat, na území, kde se rozchází Rumunsko a Maďarsko. Nacházíme se ve fiktivním městečku, kde se odehrává vše tak, jak by mělo být. Pojednává o režimu, diktatuře a vůbec o zlu všeobecně. Celé městečko žije v očekávání návštěvy arcibiskupa. Je obklopeno skládkou, kde cizinci si musí zakrýt ústa kapesníkem. Toto bylo tak dobře popsáno, až jsem onu skládku cítila. A v neposlední řadě se tu nachází Izolda. Izolované centrum pro choré a nemocné.

Abych řekla pravdu, tak vůbec netuším, komu bych knihu doporučila. Možná mému úhlavnímu nepříteli :D Havran je skvělé nakladatelství a vždy jsem natrefila na skvělou knihu, bohužel toto je první, která mě ani za mák nebavila, ba přímo nudila. Přesto na ně nezanevřu a hodlám se do této edice ještě více ponořit :)

Bodování:

2 komentáře:

  1. S tím úhlavním nepřítelem jsi mě rozesmála. :) Od maďarského autora jsem nikdy nic nečetla a tenhle evidentě prvním kandidátem nebude. :))

    OdpovědětSmazat
    Odpovědi
    1. To mě těší, že občas i rozesměju :D Ale vážně, Návštěvu arcibiskupa bych opravdu nikomu nedoporučila. A nic jiného mně v tu chvíli zrovna nenapadlo :D A popravdě ani netuším, pro jakou cílovou skupinu to bylo psané...

      Smazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)