neděle 11. března 2018

Recenze ⭑ Hypnotizér ⭑ Lars Kepler

Autor: Lars Kepler
Originální název: Hypnotisören
Přeložila: Azita Haidarová
Obálka: Martin Pecina
Nakladatelství: Host
Rok a místo vydání: 2010, Brno
Vazba knihy: vázaná s přebalem
Počet stran: 544
Doporučená prodejní cena: 349,- Kč
Zdroj: knihovna
1. vydání
ISBN 978-80-7294-399-9

1. díl ze série Detektiv Joona Linna

O knize:
V jednom domku ve švédském Stockholmu je vyvražděna skoro celá rodina. Jako zázrakem přežil jen patnáctiletý chlapec, který je na tom velice špatně. Detektiv Joona Linna, který vede toto složité vyšetřování, si pozval hypnotizéra Erika Maria Barka, aby se chlapce pokusil zhypnotizovat a tím pádem se detektiv dozvěděl, kdo to celé udělal.

Jenže nikdo z přítomných netuší, co se tímto osudovým činem rozběhne. Nejen že musí vyřešit hrůzný zločin, Erik řeší své problémy s manželkou a navrch jim někdo unese syna. Může s tím vším mít něco společného vražda rodiny nebo je to zcela jiný případ? Erik musí zapátrat v paměti, jestli by to nemohla být odplata. Ale za co? A proč?

Můj názor:
Spisovatelská dvojice Lars Kepler skýtá veliké obliby, a tak nebylo jinak, než že jsem se chtěla do jejich knih také ponořit. První kniha byla překvapením i zklamáním, ale přesto uspokojivým.

Kniha je to velkých rozměrů, ale pokud se do ní začtete, nebude to pro Vás problém. Děj utíká rychle, je to chytlavé, dobře čitelné a skvěle propracované. Je pravda, že prvních pár stránek jsem se děsila, aby to nebylo psáno stylem popisu. Protože číst, co všechno je na nějaké nástěnce nebo co patří k Policejnímu prezídiu, nepatří zrovna mezi věci, které bych se chtěla dovědět.

Vpád do minulosti už nebyl tak veselý. Někomu se to může líbit, ale pro mě to bylo nudné. Ano, dozvěděli jsme se, co se tenkrát stalo. Což je jedno velké plus. Bohužel téma hypnóza mi nic neříká, takže to pro mě bylo spíše utrpení.

Něco mi přišlo přitažené za vlasy. Je těžké o tom psát, protože bych prozradila něco zásadního. Ale prostě mi nejde do hlavy, jak může určitá osoba udělat nějaké věci. Vždyť je to skoro nemožné. Dobře, je to možné, ale vzhledem k tomu, když vím, kdo proti němu stál? A ještě v jakém byl pak postavení. Vždyť i s tím vším, jak dopadl, je to nesmysl…

No, to by byly nedostatky, teď k něčemu veselejšímu. Celkový dojem knihy je dobrý, vážně na mě udělala dojem. Protože s odstupem, po přečtení, můžu říct, že to celé bylo dobře promyšlené a vypracované. Bylo to napínavé, temné a drsné. Propojení dvou příběhů je skvělý nápad. A minulost hypnotizéra je děsivá. Jak může jednoho dne zasáhnout Vaše minulost do přítomnosti, poznáte po přečtení této knihy. Nikdy nevíte, koho potkáte a kdo Vám znepříjemní život i po tolika letech… A ještě musím zmínit tu psychologickou stránkou. Zajímalo by mě, kde na tom manželská dvojce (Kepler je jen pseudonym) byli. Protože některé postavy jsou popsány skvěle. Je to dobrý pohled na psychopata (ne jednoho) a já jen doufám, že nikoho takového nikdy nepotkám…

Ještě se musím s něčím svěřit. Víte, na tuto knihu jsem na DK viděla hodně kladných názorů a vysoké ohodnocení. Naproti tomu jsem o knize Zápach odlivu, kterou napsal Hakan Östlundh, četla slabší komentáře a hodnocení bylo také hodně slabé. Když tyto dvě knihy porovnám, zjistím, že mám asi odlišný vkus. Protože se mi Hypnotizér ani zdaleka nelíbil tak, jako Zápach odlivu. Ale to je jen můj malý poznatek.

Závěrem napíšu, že kniha nebyla tak špatná, i přes některé neshody a nešvary. Myslím, že ji mohu doporučit a já se těším na další příběhy :)

Bodování: 

2 komentáře:

  1. Pěkná recenze, patřím mezi ty, kteří knihy od Keplera ještě nečetli. Ráda bych to ale napravila, některé z knih v sérii mě hodně zaujaly. :)

    OdpovědětSmazat
    Odpovědi
    1. Některé knihy vypadají opravdu dobře. Zatím jsem četla jen 2 knihy a dobrý. Třeba tě mile překvapí :)

      Smazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)