úterý 20. března 2018

Recenze ⭑ V plamenech ⭑ Rosamund Lupton

Autor: Rosamund Lupton
Originální název: Afterwards
Přeložila: Věra Klásková
Obálka: Kateřina Stárková
Nakladatelství: Ikar
Rok a místo vydání: 2013, Praha
Vazba knihy: vázaná s přebalem
Počet stran: 480
Zdroj: knihovna
1. vydání
ISBN 978-80-249-2135-8

O knize:
Jednoho krásného dne v anglické škole propukne požár. Velký, ničivý požár. Jaké štěstí, že všechny děti jsou venku na sportovním dnu. Jenže ne všichni mají to štěstí. Grace se s hrůzou vrhá do školy, zachránit svou sedmnáctiletou dceru, která ten den zastupuje zdravotní sestru.

Grace se probudí v nemocnici, jenže jinak, jak by si přála. Chvíli ji trvá, než najde svou dceru a s hrůzou začne zjišťovat, co se vlastně stalo. Ona i Jenny se na nemocničním lůžku oddělí od svého těla a začnou bloumat po nemocnici. Grace, aby ochránila své děti, udělá vše, co bude v jejích silách, aby své děti ochránila. Vydá se po nepatrných stopách, aby společně s policií zjistila, kdo mohl oheň zapálit. Jaký mohl mít motiv a kdo chtěl ublížit Jenny, její jediné dceři.

Otázek je mnoho, ale zůstávají bez odpovědí. Vrátí se Grace s Jenny do svého těla a probudí se? Chytne policie pachatele?

Můj názor:
Rosamund Lupton byla jedna z autorek, o kterých jsem hodně četla a která sklízí jeden úspěch za druhým. A tak bylo jasné, že i mě zaujala natolik, abych některou její knihu zkusila. Byla jsem hodně zvědavá a napjatá.

Abych se přiznala, hodně stránek mi trvalo, než jsem se začetla. V první řadě jsem se nemohla zorientovat. Kdo to vypráví, komu a vůbec to celé kolem. A taky jsem nevěděla, co se stalo a proč kniha začala tak divně. Nevěděla jsem, co je minulost a co současnost. Kdo je kdo. Nástin celého toho příběhu mi přišel zmatený a trochu komplikovaný. Ale pak to celé šlo stranou a já se konečně začetla. A teď mohu říct, že celkový dojem je kouzelný. Kouzelný, dobrý a vůbec se nedivím, že se z ní stal bestseller.

Nápad je to dobrý, dobře zpracovaný. Chytlavě napsané, a když se překousáte zmateným začátkem, je to dobře čitelné a srozumitelné. Je to psáno formou detektivky. Ve vzduchu visí tolik otázek a na Grace, hlavní hrdince je, aby to všechno rozluštila. I když nemá možnost komu to říct, ale pro ni osobně bude všechno lepší. Lepší se smířit se vším tím špatným a s klidným svědomím bude moct opustit to, co miluje ze všeho nejvíce. Pro svou rodinu chce jen to nejlepší, a tak chápu, když se vydá po nejasných stopách.

Je to trochu psychologického rázu. Grace se snaží pochopit svou kamarádku a její dceru. Ale co učitel jejího syna? Jakou on v tom celém má roli? Je to spletitý kruh, který se snaží rozluštit. Snaží se pochopit činy všech lidí, kteří jsou v jejím okolí. Snaží se najít smysl a pochopit, kdo to mohl udělat. Kdo mohl udělat něco tak strašného? Kdo mohl chtít zabít její dceru? Tak strašným způsobem? Lidská mysl je komplikovaná a tady je to tak zamotané, že tápete stejně jako hrdinka, snažíte se pochopit, co se asi mohlo stát. Z knihy je cítit láska, kterou Grace má. Je tu silný cit, matky a dcery. Matky a syna. Manželky a manžela. Ale také švagrové, ten se teprve utváří…

Autorka nám to všechno dávkuje po kouskách. Po malých kousíčkách, které jen nastíní momentální situaci. Vzápětí zjistíte, že to tak není a Vy pak tápete dál. A pak znovu. Znovu malý kousek, který Vám zamotá hlavu, a když si myslíte, že už víte, kdo to udělal, jste vedle jak ta jedle. A zatímco hádáte pachatele, motiv Vám stále uniká. Každý by mohl mít nějaký motiv, ale jen málokdo by něco takového udělal. A když se dostanete na konec knihy, jste překvapeni, jak to celé vlastně začalo. Zamotané klubko se rozmotá a vyřeší se tolik věcí, v které nikdo ani nedoufal. Konec je smutný a veselý zároveň. Někomu asi ukápne slza.

Shrnuto, podtrženo, dávám čtyři hvězdy. Bylo to dobré čtení, u kterého jsem se nenudila a chtěla se dozvědět konec. Ale nebylo to až tak dobré, abych dala plný počet. A taky pro ten začátek…

Bodování:

4 komentáře:

 1. Pěkná recenze, o knize jsem neslyšela, ale po přečtení anotace (hlavně jejího konce) mě kniha hodně zaujala. :)

  OdpovědětSmazat
 2. Skvělá recenze a kniha mě hodně zaujala, takže připisuju na seznam a děkuju za tip, Ivet, vůbec jsem ji totiž předtím neznala :)
  Měj se krásně

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Stejně jako u Mellory, těší mě, že jsem nalákala. Myslím, že se ti bude líbit. Ve mě zanechala silné pocity a ještě dlouho jsem nad ní přemýšlela :)

   Smazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)