sobota 17. března 2018

Z knihovny #20 a 21

Dnes mám pro Vás článek o mé návštěvě knihovny. Název napovídá dvě návštěvy, ale pravda je taková, že ta první je už přes měsíc stará. A já byla tenkrát jen moc líná (a bez nálady a potřebného nadšení) o ní napsat článek. Takže jen zmíním, že jsem si tenkrát půjčila Je to i můj život a Koralina. Ve středu jsem je konečně vrátila a rovnou si půjčila tři další. A o jaké se jedná?

Tak prvně bych chtěla zmínit, že jsem tam byla absolutně nepřipravená. A sice, že jsem tentokrát vůbec netušila, jaké tam zrovna mají a jaké ne. A jako první jsem zkusila Svědkyně ohně od Larsa Keplera. A dokonce tam měli ještě další dva díly, ale já se rozhodla si je půjčovat postupně. Moc se těším, až se do příběhu s detektivem Joonou Linnou znovu pustím.
Anotace:
Svědkyně ohně je název napínavého detektivního románu, jehož autorem je manželská dvojice vystupující pseudonymem Lars Kepler.
V dnešní době začíná být běžné, že policejní práce nespočívá čistě v rutinním porovnávání faktů a ověřování údajů. Když policie řeší obzvlášť komplikované případy, přizve k vyšetřo
vání i osoby, které by se k místu činu nesměly ještě před několika lety ani přiblížit. Využívání lidí s paranormálními schopnostmi tak sice není běžnou každodenní praxí, ale stává se čím dál častěji. A to i přesto, že prozatím není v policejních statistikách zaznamenán ani jeden případ, který by vyřešil psychotronik nebo médium.
Flora Hansenová se živí jako médium. Již celou řadu let přesvědčuje své okolí, že umí komunikovat s mrtvými. Postavila si na tom celou kariéru, a jak je to doopravdy s jejím talentem, ví jen ona sama. Jednoho letního večera sleduje zprávy a zaujme ji děsivá vražda, která se stala v ústavu pro psychicky narušené dívky. Flora se rozhodne, že zavolá na policii a oznámí, že kontaktovala ducha mrtvé dívky a může pomoci s případem.
Vyšetřování brutální vraždy je vždy ošemetné a Joona Linna ví, že nemůže ponechat nic náhodě. Stejné noci, kdy dívka skonala, z ústavu uprchla jiná chovanka. Všichni ji popisují jako hodnou a tichou dívku. Protože z vyšetřování jednoznačně vyplývá, že vraždu spáchal někdo zevnitř ústavu, je i tato dívka v podezření.
Jak najít stopu prohnaného vraha dřív, než spáchá další zločin?
Pomůže Flora policii vraha dopadnout, nebo celé vyšetřování ještě více zkomplikuje?


Pak jsem zamířila za Jodi. Měli tam Vlka samotáře a Vypravěčku. Po dlouhém přemýšlení nakonec zvítězila Vypravěčka, Vlka tam příště určitě mít budou. Opět se těším na další příběh, který mě odrovná tak, že nebudu přemýšlet o ničem jiném. Jak to Jodi Picoult umí :)
Anotace:
Sage pochází z rodiny s židovskými kořeny a její babička přežila holocaust. Ona sama se snaží vyrovnat s jiným traumatem – se smrtí matky. Na skupinové terapii se seznamuje s devadesátníkem Josefem Weberem. Při jednom z jejich rozhovorů ji tento muž, kterého si všichni v jeho okolí váží a mají ho rádi, požádá, aby mu pomohla spách
at sebevraždu. Tíží ho svědomí, přirozenou smrtí se mu však zemřít nedaří. Aby Sage přesvědčil, vzpomíná na své působení v SS i koncentračních táborech. Po dlouhém zvažování Sage kontaktuje úřad pro vyšetřování nacistických zločinů a podaří se jí přesvědčit babičku, aby jí i ona vyprávěla o svém mládí. Zděšeně naslouchá, co všechno zažila v polském ghettu, v Osvětimi i později na útěku. Je možné, že se s Josefem Weberem setkala a může ho usvědčit? A kdyby Sage vyhověla přání starého muže – byla by to vražda, nebo vykonání spravedlnosti na tyranovi? Kontroverzní brilantní román o vině a trestu americké bestselleristky Jodi Picoultové.

Má návštěva byla u konce, když můj zrak padl na Dítě Stasi, který na mě koukal na pultě novinek. O knize v podstatě nic nevím. Nečetla jsem anotaci ani žádnou recenzi. Ale moc dobře vím, že tato kniha zaplnila spoustu stránek a já se prostě nechala strhnout. Takže jsem opět zvědavá, jaká bude a hlavně jaký příběh mě čeká.
Anotace:
U berlínské zdi je nalezeno tělo mrtvé dívky. S udanou příčinou smrti však není něco v pořádku.
Východní Berlín, 1975. Nadporučici Karin Müllerové je přiděleno vyšetřování smrti náctileté dívky, která se podle všeho snažila prchnout přes zeď – ale ze Západu.
Vyšetřování smrdí od počátku. Karin má jako členka Lidové
policie z Východu omezené pravomoce, Stasi chce znát identitu mrtvé dívky, ale nepřeje si, aby vyšetřovatelka znala příliš mnoho odpovědí. Brzy je jasné, že místo činu někdo kompromitoval. Müllerová navzdory doporučením sleduje stopu, která překvapivě souvisí s někým jí velmi blízkým…
Dítě Stasi Davida Younga vyhlásily The Times krimi knihou měsíce a The Telegraph tipem týdne. Jde o poutavý příběh, který kombinuje napínavé vyšetřování s retrospektivním vyprávěním, které mu předchází. Jde o thriller z pozadí Berlínské zdi, od kterého se nebudete moct odtrhnout.

Tak jaké knihy jste četli? Pokud vůbec a na jakou byste mě nalákali jako první? Moc se těším na Vaše komentáře a přiznávám, že sama netuším, která to bude. Ale na to si ještě chvíli počkám, neboť mám rozečtené dvě své a obě mě moc baví :)

8 komentářů:

 1. Takže se budu opakovat, Vypravěčku mám v e-book. Larse nečtu a ta třetí kniha mě také zatím míjí, ikdyž jsme si všimla, že se hodně na blozích objevuje. Tak přeju hezké čtení.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nevadí :) S Larsem nevím, jestli by se ti zamlouval. A Dítě Stasi byl jen takový zkrat :D Sama jsem zvědavá, jaká bude a jestli jsem nešlápla vedle :)

   Smazat
 2. Koukám, že sis nevybrala zrovna pozitivní knihy. :)) Ani jednu jsem nečetla, i když na Keplera se v budoucnu chystám. Užij si čtení. :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já nad tím ani nepřemýšlela, heleď. Ale je pravda, že poslední dobou jsem si vybírala spíše takové ty milé se šťastným koncem (vyjma Je to i můj život), tak je na čase to změnit :D A na Keplera s Vypravěčkou se moc těším :) A děkuji :)

   Smazat
 3. Svědkyně ohně byla kdysi moje první Keplerovka a i když už mám přečtené skoro všechny díly (kromě dvou nejnovějších), tato se mi líbila zatím nejvíc.
  Dítě Stasi je skvělé, nedávno jsem četla i psala recenzi, tak se pak klidně můžeš mrknout :-) Ať se líbí :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Opravdu? Tak to jsi mě hodně nalákala. Myslím, že to celé přehodnotím a začnu právě Keplerem :)
   Já vím, ale recenzi jsem ještě nečetla a zatím počkám. Nechci být ovlivněna a chci si to pěkně užít. Pak se mrknu :)

   Smazat
 4. Hm, tak to jsou pěkné úlovky, na Keplera i Vypravěčku se chystám a Dítě Stasi právě čtu :)
  Měj se parádně ať se knihy líbí

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkuji :) Na knihy se moc těším. Chtěla jsem začít Vypravěčkou, ale Marcelka mě nalákala na Keplera, tak asi začnu s ním :)

   Smazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)