neděle 8. dubna 2018

Recenze ⭑ Bestie uvnitř ⭑ Liselotte Hammer & Soren Hammer

Autor: Liselotte Hammer & Soren Hammer
Originální název: Svinehunde
Přeložila: Michaela Weberová
Obálka: Martin T. Pecina
Nakladatelství: Host
Rok a místo vydání: 2012, Brno
Vazba knihy: vázaná s přebalem
Počet stran: 411
Zdroj: knihovna
1. vydání
ISBN 978-80-7294-582-5

1. díl ze série Konrad Simonsen

O knize:
Jednoho raného dne dvě děti vběhnou do školní tělocvičny, aby si hráli, ale jejich plány jsou ztraceny. Ze stropu visí pět mrtvých, nahých mužských těl. Na místo činu okamžitě přijíždí Konrad Simonsen se svým týmem, aby místo zajistili a našli vraha.

Úkol to nebude lehký, už zjistit totožnost mrtvých mužů je obtížné. Jenže média jsou média. Zjistí dřív, než policie, o koho se jedná a rozpoutá se tím davové šílenství. Těch pět mužů bylo popraveno. A lidé chtějí další hlavy. Vždyť pedofilie je ohavná a trestná.

Podaří se policistům vraha dopadnout? A nepřibydou další popravení? Kdo vezme věci do vlastních rukou? Policie, média nebo lidé z ulic?

Můj názor:
Kniha má něco malinko přes 400 stran, kapitoly jsou kraťoučké. Takže by se to četlo docela dobře. Bohužel nečetlo… Některé kapitoly jsou trochu zmatené (hodně postav a změny dějů). Po několika stránkách se možná zorientujete, ale mně se to moc nedařilo. Je tu moc jmen, některé si jsou podobné. Takže jsem pokaždé chvíli tápala, jestli postava patří k těm hodným nebo zlým (teda pardon, také těm hodným). Styl psaní je krapet jiný, než jsem zvyklá a možná právě to mě brzdilo. Takže ano, pochopili jste správně. Četlo se to pomalu, nudně, možná krapet otravně. O tom také svědčí fakt, že jsem mezitím stačila přečíst čtyři jiné knihy…

Tato detektivka je jiná v tom, že v podstatě hned víte, kdo je pachatelem. Policie sice nic netuší, ale autoři dali čtenáři okamžitý pohled na věc. Sice mi unikl smysl oné vraždy, ale i to se hned dozvíte. Vlastně toho víte víc, než policie samotná. To mi docela vadilo. Žádné tajnosti, hned narovinu.

Scéna, kdy policisté okukují mrtvoly, je drsná. Takže tady bych zdůraznila, že to nebude pro všechny žaludky. Ale jinak se nic moc neděje. Žádné překvapení, žádné tajnosti, nic neočekáváno. Autoři Vám to naservírují bez jakýchkoli emocí a bez obalu.

Když pominu způsob zpracování, byla by to dobrá detektivka. Nápad je to dobrý a bohužel pravdivý. Toto téma by se nemělo opomíjet a je mi záhadou, jak někdo může něco takového udělat. Jak se někdo může takového zvěrstva dopustit, ba na to jen pomyslet. Abych se přiznala, tak Dány (kteří se tam začnou vyskytovat v davu), chápu. Taky bych všechny ty úchyláky nejraději zaškrtila. Ale taková pandemie, co se vyrojila, je i na mě moc. Lidstvo holt vzalo osud těchto lidí do vlastních rukou. Jedna část mého já by jim šla mile ráda pomoct, druhá část mého já je zděšena, že vůbec nad něčím takovým uvažuje…

Také musím poznamenat, že osudy hlavních postav mě mátl. Někteří jsou podivní a někteří mi pili krev. Třeba jako Annika nebo jak se jmenovala. Nebo proč se Komtese říká Komtesa, když se jmenuje jinak a jaký vztah má vlastně s Konradem a jeho dcerou? Vidíte? I na konci knihy v tom nemám jasno a to je hodně špatné.

Hodnotím dvěma hvězdičkami. Kladné body za nápad a alarmující problematiku, minusové body za zpracování a nejasnosti. A popravdě vůbec netuším, zda se k této sérii někdy vrátím…

Bodování:

2 komentáře:

  1. O knize jsem nikdy neslyšela a jak vidím, nejspíš jsem o nic nepřišla. :)) I negativní recenze je někdy potřeba. :)

    OdpovědětSmazat
    Odpovědi
    1. To ano. A s touto knihou to byla vyložená ztráta času.. :(

      Smazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)